• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

Gerd1987

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
106
Izvađeno danas prva tura Arizone sađene, 20.2. Nicala je tek 28.3.-30.3. Za desetak dana će biti sigurno još bolja ali budući da sam imao dosta pomagača danas izvadili smo 7 tona.
 

Prilozi

  • 20220528_112623.jpg
    20220528_112623.jpg
    113.6 KB · Pregleda: 61
  • 20220528_171616.jpg
    20220528_171616.jpg
    62.9 KB · Pregleda: 61

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,138
Meni arizona najgore izgleda ove godine.
S čim idete u zaštitu i prihrane.
Ja sam već turu obavio s ridomilom.
Sad u sljedećoj ću i za alternariju mješati.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ujutro je obično rosa. Je li dobro po rosi hodati kroz krumpir? Dodatni razlog zakaj ne ujutro je da ta rosa povaćava udio vode u škropivu pa više padne na tlo, a manje se zadrži na lišću.
Možda ne razmišljam dobro, ali posljednja večera zlatica je do sad uvijek uspjela. :)
 

Ante2

Aktivni član
Tu od
12 Tra 2012
Poruka
172
Dali zna tko pri kojoj se temp javlja plamenjaca i koliko joj je potrebno sati vlage na listu da bi se ostvarila infekcija?
Govore od 16 do 22c i 6h vlaznosti.. A meni se pojavila a temp su bile oko 12c ujutro i nesto rose na njima oko 3h.. Pa je opet izbila... Prskao sam ortivom al vjerovatno posle infekcije a prije pojave simptoma zbog toga nije ni djelovala..
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Koliko primjećujem ove godine je kod mene jak napad zlatice. Izvire sa svih strana. Za sada se mospilan hrabro bori ali biti će još teške bitke.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ove godine nisam skupljal stare i pojavil se napad mladih. Imal sam još zalihu pola paketića actare. Zamiješal sam to prekjučer pred večer u 16 lit vode i pošprical 9 redove duljine 30 m. Jučer ujutro jije bilo nijedne žive. Pretpostavljem da bum trebal krajem lipnja još jemput špricati.
Ima li tko iskustva s kohinor 200sl?
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Ti samo zabranjene insekticide? :)


Mi krumpir prskamo svega par puta od plamenjače, od insekticida samo sjeme kod sadnje Actarom dok se nije zabranila. Tako da zadnje dvije godine ništa, zlatice nema...

Ima li netko iskustva sa Fazor-om u krumpiru? Kod nas i dalje ljudi idu u Hercegovinu po prašak protiv klijanja, Fazor mi izgleda kao jednostavnije rješenje, možda i manje otrovno???
 

Gerd1987

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
106
Na fotografijama se može vidjeti da mi krumpir sa jedne manje njive ima nekakve fleka po sebi. Radi se o sorti Arizona, vrlo plitko je posađena i gomolja se nalaze na samom vrhu banka možda samo 1-2 cm pod zemljom. Prošle godine sam na istoj zemlji sadio i nije bilo nikakvih fleka, krumpir bio jako dobar.
Zanima me jel ovo krastavost ili nešto drugo???
 

Prilozi

  • 20220602_083017.jpg
    20220602_083017.jpg
    41.9 KB · Pregleda: 15
  • 20220602_083025.jpg
    20220602_083025.jpg
    30.5 KB · Pregleda: 15
  • 20220602_083031.jpg
    20220602_083031.jpg
    32.2 KB · Pregleda: 15

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ti samo zabranjene insekticide? :)


Mi krumpir prskamo svega par puta od plamenjače, od insekticida samo sjeme kod sadnje Actarom dok se nije zabranila. Tako da zadnje dvije godine ništa, zlatice nema...

Ima li netko iskustva sa Fazor-om u krumpiru? Kod nas i dalje ljudi idu u Hercegovinu po prašak protiv klijanja, Fazor mi izgleda kao jednostavnije rješenje, možda i manje otrovno???
Actara je bila stara zaliha, više je nema u prodaji. Indikativno je da sredstva nisu tak dugo previše štetna dok se ne pokažu djelotvorna više od konkurentnih. Ne znam kaj misliti o tome, osim da su uključeni razni lobiji pa više nije moguće urvrditi kaj je stvarno jako štetno, a kaj je poljedica lobiranja. :(
Kaj je i kohinor zabranjen. To bi moglo značiti da je efikasan.
Nikad nisam šprical sjeme prije sadnje. Možda griješim, ali smatram da je to štetnije nego j1x ili 2x pošpricati zlatice. Plamenjaču ne suzbijam. Javlja se na lišću, ali i bez tretiranja imam dovoljno krumpira, za razliku oako ne bi tretiral zlatice.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Actara je zabranjena po hitnom postupku, izgleda da je bila glavni krivac za pomor pčela koliko je meni rečeno.
A taj drugi je brat bratu bar 5-6 godina ako ne i duže, Confidor je bio najpoznatiji sa tom aktivnom tvari.

Slabo će biti insekticida do koju godinu. Pred koji dan vidim čovjeka iz Hercegovine kako šalje cijelu paletu Neem ulja za Zagreb, pitam ga odakle je, kaže iz Indije. To će pretpostavljam postati insekticid broj jedan kroz koju godinu a cijena mu je i ovako previsoka.
Do nedavno se moglo hektar prskati sa stotinjak kuna (recimo Rogor i Daconil), sad ne može ispod 200€.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Ima Ampligo za zlatice, za sat dva poslije prskanja su sve na zemlji.
A ovo da budu otrovi skupi, budu, ali cijena proizvoda bude to morala pratiti i nema druge.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Kako će pratiti kada je inflacija? Poljoprivredni proizvodi tipa voće i povrće su kratkog vijeka, nije kao zaštitno sredstvo pa da može čekati 3god na polici.

Coragen je isto dobar za zlaticu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh