• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Monaliza, a sađen je oko 20.3
Najbolje ga je pojest:hahah: a ovo sta ostane je u drvarni i bude dobar do 1. mjeseca
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,138
Ova godina je katastrofa opet što se tiče prinosa.
Nebude puno zarade mjesec dana bez kiše
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Meni je lani na istoj parceli uz isti tretman bilo 18kg po kili sjemenskog, teoretski mogo bi postavit navodnjavanje da imam neke sigurne prinose ali posto je za mene doma lakse je bacit ga malo više jer onda se gubi ta lakoca imanja domaceg krumpira
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Monaliza se suši tako da je ova kiša došla u zadnji čas, cima je još zelenkasta u vrhovima pa se možda krumpiri malo zdebljaju. Desire ima još zelenu cimu ali i ona lagano kopni tako da mu kiša dolazi u pravo vrijeme. Nisam imao hrabrosti kopati krumpir ali ono što sam razgrnuo zemlje nije baš idealno. Za 5-6 dana ću koji grm otkopati pa ćemo vidjeti stanje.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Ja se sve nadam dok je cima živa da i krumpiri rade. Ali ova je kiša sigurno prekasno stigla. Za 5-6 dana ćemo brojati mrtve.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
616
Kod nas svatko ima navodnjavanje pa je svejedno krumpir katastrofalno rodio ove godine. Zapravo to se odnosi na sve bijele vrste, kod crvenog je sasvim dobar prinos. I tako je kod sviju, bez obzira jel se natapalo kpk ili sistem kiše...
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
722
Jel bi se dobilo jos malo nesto sa prihranom sada, cima je zdrava i zelena jer je ove godine kod mene lokalno bilo padalina i vise nego doboljno. Dobio je malo ureae kod prvog okapanja u 5. mjesecu. Ne znam bi li bilo kakbog rezultata ako bih sad malo kana dao.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,231
Ja mislim da bi folijarno imalo bolji utjecaj...ako ima zelenu cimu folijarno ona moze jos poteci i samim time bi mogao gomolj narasti...pogotovo ako se planira kasnija berba...npr pocetkom 9mj kao ja...
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
722
Ne diram ništa, dobro je sve. Nažalost divlje svinje su prosle kroz kolce i pastira. Meni kao malom čovjeku koji ima samo trošak od ovoga se ne isplati uopće sadit i sijat. Imao sam zadovoljstvo i općenito volim se bavit time malo, ali 1000 kuna bacit na sjeme, gorivo i umet a da opet nemaš ono što si očekivao je suludo.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja mislim da bi folijarno imalo bolji utjecaj...ako ima zelenu cimu folijarno ona moze jos poteci i samim time bi mogao gomolj narasti...pogotovo ako se planira kasnija berba...npr pocetkom 9mj kao ja...

Bilo je riječi o folijarnoj gnojidbi i mislim da je kolegica Jo debelo u pravu. Količina elemenata koje krumpir dobije tim načinom gnojidbe je zanemariva. Preporučenom folijarnom prihranom (npr. final K) u 4 navrata godišnje dodano je najviše 5% od ukupno potrebnog kalija pa ispada da je to više ko sveta vodica. Po meni je možda korisna jedino folijarna prihrana dušikom ako treba brzo potaknuti porast zelene mase, a to sada sigurno nije slučaj s krumpirom.
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,138
Što se može ja sam zadnju zaštitu napravio pa da ga bar malo produži.
Sitan je nadam se da će se udebljati.
Ako se ovako nastavi i druge godine više neću sadit.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ono što se sada može napraviti za krumpir je održavanje zdrave zelene mase.
U velikim vrućinama štititi od alternarije i fitoftore i pepelnice kako bi biljka iskoristila do kraja fazu naljevanja gomolja.
Biljke imaju još najmanje 20 - 30 dana fora za povečanje prinosa, kasne sorte i 40 dana ako im cimu ne uništi prije bolest.
Nekada smo, npr. sortu Kondor, a pogotovo Desire, radili zadnju zaštitu oko Velike Gospe.
Ja sada više nisam u toku sa današnjim sortama i dužinom vegetacije, ali zelena masa bi se i kod ranih sorata morala održati zelenom barem do početka kolovoza, a kasnih puno duže.

Inače, kaj da velim, i ja sam ove godine sa krumpirom "po riti zišla".
Posadila sam si - samo za našu kućnu upotrebu - dva reda po 70 metara dugačkih drugogodišnjeg Marabela jer je to najukusniji krumpir po aromi, a održiv je u skladištu do sljedeće sezone.
I uzeli mi na sajmu vreću, naklijali smo ga fenomenalno dobro, posadili, ali od njega nije izrastao Marabel.
Dok je bio sasvim mlad, još beba, bio je sladak i ukusan, ali to se vrlo brzo promjenilo - sada je bezukusan, iznutra blijedi umjesto tamnožuti, jedemo ga "na silu", nije da je nejestiv, ali nije niti do gležnjeva Marabelu. A gledala sam dok je bio u porastu - habitus cime niti blizu Marabelovoj, odmah mi je bio sumnjiv.....a šta ćemo sada...... neka se greška "u koracima" negdje dogodila....
Sljedeće godine budem si kupila u dućanu 10 kila sitnog sjemena Marabela, bude mi sjemena i za godinu - dvije dalje, i budem sigurna što ću posaditi.
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,138
Ja isto imam starog posađenog ali nisam ga probao kopat.
Jako loše ove godine krumpir
Zarada će loša biti kiše fali.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Moja Liseta druga reprodukcija je već pokojna prije par tjedana. Da tako loša može biti druga reprodukcija, slaba cima, sitni plodovi, kao da je podrumski desete reprodukcije. Sve je dobio kao i prošle godine ali razlika dan i noć. Vidjeti ćemo druge sorte za par dana kada plodovi popiju malo vode jer do sada su bili li-la.
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,138
Ja sam 5 puta zaštiru išao i mješao dva fungicida i bilo je efikasnije.
Ma ne valjaju im ništa preparati
 

Najnoviji postovi

Na vrh