• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Možda se i u sjemenarstvu krumpira javlja praksa opstrukcije mogućnosti korištenja reproduciranog sjemena druge generacije - tko bi znao šta sjemenari rade u cilju čim većeg osobnog profita.
Nekada je malo koja sort bila rizična za drugogodišnju sadnju, recimo Jearla je znala podbaciti pošteno, nju smo sadili samo ako je bila "turska sila" i sljedeće godine, neke su sorte bile osjetljive na rizoktoniju pa se bile rizične, ali to je odlika sorte.
A bilo je sorata, ih, onaj rani crveni, mađarski, sada se ne mogu sjetiti imena mu, nek me netko podsjeti, koji se bez nekog značajnijeg pada prinosa može saditi 4 - 5 godina, i sada je ako se ne varam još uvijek na sortnoj listi.
Kak me to srdi kad se ne mogu sjetiti u datom momentu......
Ja sam primjetila da sa maćuhicama to rade - nakon dugo godina što nisam, jesenas sam kupila stotinjak maćuhica i posadila ih, i mama me piljila cijelo proljeće da joj naberem sjemena da si posije za posaditi u dvorištu.. Tako smo uvijek radili, za osobnu upotrebu ne moraju biti sve ko naštancane iste. I gledam ja cijelo proljeće do sada - nijedan cvijet se nije osjemenio - sjemena jednostavno : NEMA!
Valjda su GMO.

Sjetila sam se krumpira - Balatonska ruža!
Za nju je i mađarski tehnolog u sjemenskoj kući rekao da se može saditi i do 5 godina bez problema.
Ljudi su - veliki proizvođači - zbog visoke cijene sjemena masovnoo počeli saditi reprodukciju, i sada će im sjemenari doskočiti i prisiliti proizvođače da sade samo novokupljeno sjeme.
Sve mi se čini da je to tako - poplava novih sorata sa selekcijom na mogućnost sadnje samo jedne godine, ili čak i GMO sorte.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Možda nam Nizozemci šalju muda pod bubrege odnosno prvu-drugu reprodukciju pod A klasu.
Evo baš sam se sada zaletio da izvadim nešto krumpira. Liseta jaka cima(sada povenula), dva grma, iz svakog 5 srednje krupnih komada i 2-3 špekule. Monte Carlo jaka cima i još zelena, 1 grm, 4-5 komada malo manjih od srednje krupnih i Dezire još zelena i jaka cima, jedan grm, 4 komada srednje krupnih i 2 komada mrvicu veća.
Srednje krupni je okvirno veličine debljeg limuna da znamo o čemu divanimo.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Desire je jedna od najkasnijih sorti i nerjetko se događalo da ga se nije moglo vaditi na početku sezone vađenja od 01.09. jer su se gomolji još držali za stabljike cime i neki se gulili.
Za njega niije neobično da još nema krupnoču, on mora još najmanje 30 - 40 dana rasti.
Čuvaj mu cimu, uz nešto kiše on ima velike šanse dobro roditi.
 

menk

Novi član
Tu od
26 Lip 2022
Poruka
15
69646A25-CD0D-41FB-8D93-9E7D4ABD17B8.jpeg
48DC799D-A4AC-4F19-90F1-E6691548176B.jpeg
Iz kog razloga se desava ostecenje cvijeta na krompiru i opadanje? Ostecenje sam primjetio onako nista cesto dok je opadanje ucestalo. Onako samo na dodir opane par kupica cvijeta.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Podvalili holanđani i meni ove godine neki miks a kupio sam monalizu, nutra su barem dve sorte a niti jedna nije monaliza, skužio sam tek kod razvrstavanja i kad sam išo gulit ga...oroginal sjemen sa certifikatom
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,138
Njihovo sjeme je katastrofa uvjek krumpir loš.
Ja sadim domaći jako mala razlika sam si sjeme ostavim.
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,138
Neznam ja s njihovim novim nisam zadovoljan slabo rodi.
Ne pokrije se zarada koliko košta.
Pogotovo u suši
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,138
Pa ne isplati se kad nema prinos njihov krumpir je katastrofa.
Niko ih ne kontrolira.
12 kn za kilu a uroda nema.
Jedne godine sam dobio smrznutog trulog i nikom ništa.
Pa nismo svi budale.
Mogu i ja prodat truli krumpir po 12 kn.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kupovno sjeme koristim u još nekoliko reprodukcija. Posađeno kupljeno nikad nije dalo dobar prinos. Druge i treće godine je prinos puno bolji nego prve. Ne znam zakaj, ali kod mene je uvijek tak.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,976
Počele mi žutiti stabljike krumpira. Neki što je proklijao u špajzu.

Samo poslagan na travu i prekriven slamom..

Prvo vađenje.. 4 kućice 2.4 kg krumpira.


Jel to ok prinos?

Sjemenski neki što sam na isti način sadio ima još uvijek lijepe zelene stabljike pa ga neću još dirati...

IMG_20220714_103955.jpg IMG_20220706_162147.jpg
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Krumpir sve više i više vene pa tako i Desire što znači da će se ove godine kod mene više jesti mesa a manje krumpira.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,650
Tak smo mi pred 5 godina odustali od desirea jer je svaku godinu bil sve lošiji
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,236
desiree je baš jedna od sorti koja treba dobre količine oborina da bi rodila...a s obzirom da svake godine imamo sve manje i manje padalina normalno je da podbacuje...tako će i ove godine sigurno podbaciti..s obzirom na količine do sad, a i daljnje prognoze ne predviđaju nešto...
ja sam posadio arizonu, belarosu i sifru...bez obzira na sorte ne nadam se nekom velikom prinosu...kasno sam posadio i cima je dosta slaba...nije mi uspjelo čak ni redove zatvoriti do kraja...
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
724
Kod mene lokalno je bilo dosta padalina, ali ne onako kako je znalo bit prije, da ta kolicina lagano pada tokom noci dana i da tlo upija. Naravno, i ovako upija, samo sto bujica odnese sve u PM.
 

Raptor

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2018
Poruka
219
Mi Desiree ne sadimo već godinama. Fenomenalna zamjena je Mozart, preporučam. Dosta otporan na sušu, kasan, ne širi jako gomolje pa ga vadilica ne oštećuje. Pokušali i sa Red Scarlet ali on je često imao bolesti (crnilo u gomolju i sl)
Kod nas (Istra) ove godine će biti katastrofa. Recimo sredinom 5. mjeseca nakon nagrtanja, odavno nije bio tako lijep krumpir, ali suša uništila sve. Nemamo navodnjavanje
Ranije sorte (Adora, Carrera, Colomba) još nešto i ima, a najveće površine imamo pod Monalisom i tu je urod cca 30% prosječnog.
Nego, zanima me jedna druga stvar (ekipa iz Međimurja vjerojatno može odgovoriti), koje se sorte sade za industrijsku proizvodnju pomfrita (smrznutog)? Možda bi pokušao ići u smjeru prerade u smrznuti pomfrit i sa nekom ranijom sortom jer nam suša pobere većinu godina dosta uroda
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,138
Pobrala je suša sve kad je belarosa zakazala koja ne traži puno vode.
Dalje nema.
Za drugu godinu sadim upola manje..
A ako nastavi ovako ni to neće biti ni 5 tona po hektaru
 

Najnoviji postovi

Na vrh