• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala. :ppozdrav:
Bum malo provjeril vrijeme dozrijevanja i kulinarske preporuke za predložene sorte.
Prije sam uglavnom sadil samo dezire, ali zadnjih godina imam dvije sorte, jedne raniju i jednu kasniju.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
To je vrlo dobar prinos, oko 24 kg po kili sjemena. Mislim da je moj najveći prinos do sada bio sa prošlogodišnjom Lisetom, oko 500 kg na 25 kg sjemena i to većinom prodajni krupni, to je 20 kg po kili sjemena. S obzirom da je i prošle godine bilo sušno a ove pogotovo mislim da bi moja zemlja u kišnijim godinama mogla dati i do 30 kg po kili sjemena što je vrlo zanimljivo.
Inače na tom dijelu oranice je praškasta ilovača i zato sam krenuo tu saditi krumpir jer je na drugim parcelama betonska ilovača, čim zasuši tvrda je kao beton i tu za krumpir nema života bar što se tiče visokih prinosa.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,171
Da, zadovoljan sam jako s obzirom na uvijete...pamtim godinu s 35 kg po kili sjemena...ali nezelim biti nezahvalan.
ovov je super!!!
 

Bozek

Član
Tu od
31 Pro 2018
Poruka
55
Je li netko sadio krumpir u plastenike preko zime za berbu za Uskrs.

Koju sortu ranog krumpira preporučate za maksimalan prinos i kakva gnojiva, jeste li čime pokrili zemlju da zadrži toplinu

Možete li preporučiti dobavljača koji ima dobru kvalitetu i cijene sjemena krumpira
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Za plastenik je neisplativo saditi original - nabaviš F1 od nekoga za koga si siguran da je F1 a ne Fxyz i posadiš.
Na kontinentu ne saditi prije Valentinova jer će ga noćni minusi spizditi kada nikne, ne niti puno kasnije. Zapravo, dva - tri dana gore - dolje, ovisno o temperaturama. Rivijera se pokazala odličnom, vele neki i Kolombo, ja ga probala saditi nisam, niti jesti, ali svi vele da mu je aroma žlj klasa - neukusan. Kolombo je čak možda i koji dan raniji od Rivijere i okrugliji je, uglavnom po dospjeću i urodu, to su dvije sorte za koje znam da se sade.
Sam krumpir u plasteniku je neisplativ financijski ukoliko ti mjesto treba za neku prihodovniju kulturu, ali meni nije trebalo jer sam u tom plasteniku sadila papriku rogu krajem svibnja, i to je najljepše klapalo - taman se krumpir proda i stigne se pripremiti plastenik u miru za rogu.
Cijena mladog krumpira mora biti 15 kuna, završna deset, i moraš prodati prije nego se počne vaditi vanjska proizvodnja, jer tada cijene naglo pada - onda možeš reći da si napravio posao. Meni je omjer cijene bio 85/15 % u korist cijene 15 kuna.

Za primorje ne znam, tu valjda nema noćnih minusa, ako i ima, pokrivanje agrilom će zaštiti lisnu masu.
Najopasnije je kada velika lisna masa smrzne, onda možeš amenovati trud, preorati i saditi nešto drugo.
 

Bozek

Član
Tu od
31 Pro 2018
Poruka
55
ok, dobri savjeti

Gdje mogu nabaviti F1

Koristite li NPK gnojiva ili normalni stajski

Plastenici su prazni do kraja svibnja kada sadimo chilli i koliko sam čitao bit će nestašica krumpira u cijeloj Europi zbog suše ove godine i računaju da će cijena krumpira biti preko 10kn po kg pa ne znam kako će to utjecati cijena mladog krumpira ali možda se popne i do 25 kn/kg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Prvo se moram ispraviti - F2 a ne F1.
F1 je original iz uvoza, krivo sam napisala bila.
Kupiš od čovjeka kod kuće koji je sadio F1 - sjeme iz sjemenare, sitni od toga krumpira.
Prati malo međimurski fejs, njuškalo, moje selo, Belica uvijek ima nešto za prodati, već je sada vrijeme za potragu i naruđbu, a tamo u jedanaestom mjesecu, kada se sortira, vrijeme je za kupnju.
Najkasnije do Božića, a poželjno je u drugoj polovini jedanaestog mjeseca do početka dvanaestog staviti ga u gajbice na naklijavanje, tako da klice budu dovoljno velike i lijepe čvrste, da ne otpadaju dok se bude sadilo. Urod moraš prodati samostalno na tržnici na malo, ako daješ posredinku, nema ti tu cijene. Ne treba se obazirati na uvozni "mladi" i njegovu nisku cijenu koji prodaju centri tokom svibnja, to su dvije različite kategorije, neusporedive.

Ti sadiš,dakle, čili u plastenicima.
Kada smo kod plastenika, ja prodajem plastenike, profesionalne, završili smo sa radnim vijekom, imam još 2, pa ako želiš proširiti proizvodnju čilija.... :)
 

Bozek

Član
Tu od
31 Pro 2018
Poruka
55
Prvo se moram ispraviti - F2 a ne F1.
F1 je original iz uvoza, krivo sam napisala bila.
Kupiš od čovjeka kod kuće koji je sadio F1 - sjeme iz sjemenare, sitni od toga krumpira.
Prati malo međimurski fejs, njuškalo, moje selo, Belica uvijek ima nešto za prodati, već je sada vrijeme za potragu i naruđbu, a tamo u jedanaestom mjesecu, kada se sortira, vrijeme je za kupnju.
Najkasnije do Božića, a poželjno je u drugoj polovini jedanaestog mjeseca do početka dvanaestog staviti ga u gajbice na naklijavanje, tako da klice budu dovoljno velike i lijepe čvrste, da ne otpadaju dok se bude sadilo. Urod moraš prodati samostalno na tržnici na malo, ako daješ posredinku, nema ti tu cijene. Ne treba se obazirati na uvozni "mladi" i njegovu nisku cijenu koji prodaju centri tokom svibnja, to su dvije različite kategorije, neusporedive.

Ti sadiš,dakle, čili u plastenicima.
Kada smo kod plastenika, ja prodajem plastenike, profesionalne, završili smo sa radnim vijekom, imam još 2, pa ako želiš proširiti proizvodnju čilija.... :)
Čuvajte plastenike za vlastiti opstanak, nestašica hrane dolazi u cijelom svijetu, a oni bez plastenika, gnojiva i iskustva sa sadnjom neće dugo preživjeti
 

dady

Član
Tu od
22 Sij 2015
Poruka
139
Pozdrav kad bacate gnjoivo za krumpir(7-20-30)ili Hidrokomplex jos se nisam odlučio sto cu kupiti s obzorom da sam u Dalmaciji. Ovih dana planiram orati zemlju za krumpir sadnja bi bila kraj veljace ili pocetak ožujka pa ne znam da li da sad odmah bacim gnjoivo ili pred sadnju,inače sam bacao pred sadnju pa me zanima što mislite da li je bolje sad pa poslije pred sadnju samo dodati dušik i jos nesto
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
Ja sam do sada stavljao 7-20-30 u kanale gdje stavljam krumpir. Znači isti dan. Tako svi rade kod mene. A kako je bolje ne znam.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Prije ovog divljanja cijena gnoja obično sam zaorao oko 150 kg/ha 7-20-30 ili 0-20-30 neovisno jel se sijalo kuruzu, buče ili krumpir. U jarke za krumpir sam još dodatno malo "posolil" i na gnoj mrvicu zemlje kaj krumpir nije bil u izravnom kontaktu s gnojem.

Ove godine sam još imal jeftinijeg gnoja, ali sam ipak malo smanjil količinu, a iduće godine, iako sam svjestan da biljka nemre rasti bez hrane, sam dragi Bog zna koliko bu stavljeno.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,181
Kod mene ko ima i može ,i vrijedan je taj sad baci stajnjak i 7 20 30 a na proljeće što bude bude.
Makar sve to nije garancija uspjeha voda je ta koja diktira tempo i kvalitetu proizvoda, na kraju krajeva ona je i presudna hoće li biljka usvojiti hranjivo,tako ako ako imamo vodu hrana u bilo kojem obliku se može dodati u bilo kojem potrebnom trenutku.
 

Joža91

Novi član
Tu od
15 Tra 2022
Poruka
19
Dajte mi recite izorao sam jednu parcelu od jednog jutra koja nije bila obrađivana godinama, mene zanima jel pametno posaditi krumpir na nju ili neku drugu kulturu?
 

anton5

Član
Tu od
17 Velj 2014
Poruka
86
Krumpir vam najbolje uspjeva na parcelama koje se dugo nisu obrađivale tako da to nije loša ideja. Sad kakav je sastav zemlje to je druga priča.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,621
Ja osobno ne bi, osim ak si siguran da nije bilo pirike... Ona izbuši krumpir ko da si sačmom pucal po krumpiru
 
Na vrh