• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

Joža91

Novi član
Tu od
15 Tra 2022
Poruka
19
Kakva su vaša iskustva sa peletiranim pilećim ili goveđim gnojem za krumpir. Mislio bih ga koristiti kao predsjetvenu gnojidbu. Poslije bih išao sa kanom i folijarnom prihranom tipa biostimulator i gnojiva koja se preporučuje za krumpir.
 

Bozek

Član
Tu od
31 Pro 2018
Poruka
55
Pa pretpostavljam da je to odgovor "da i ne"!

Peleti od kokošjeg gnoja su dobra stvar , međutim imaju više dušika nego kalija, a konvencionalno gnojivo za krumpir ima više kalija.

Peleti od pilećeg gnoja NPK je 4 - 2,5 - 2,3 dok je Gnojivo za krumpir NPK je 7 - 5 - 12
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
i računaj da im treba do šest mjeseci da bi bili mineralizirani i tek onda kao takvi postali hrana za krumpire...
 

Gerd1987

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
106
Kupio sam rau kombi poluautomatsku sadilicu budući da mi se u susjeda dobra pokazala. Zemlja je jesenas uzorana, mislim je nekoliko dana prije sadnje isfrezati, dan prije pobacati rasipačem npk i onda saditi.
Šta mislite jel bolje npk zafrezati u zemlju ili pobacati po isfrezanoj zemlji pa da ga prilikom sadnje tanjuri od sadilice pokupe zajedno sa zemljom u banak?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
ja sam sadio bez tanjura, i u onaj kanal od sadilice posijao gnojivo...onda sam uzel ogrnjače i to nagrnuo...i to ne odmah, nego kad se trava malo oklijala...
 

Gerd1987

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
106
Sadilica mi nema deponator za insekticid pa ne znam koliko ima koristi razbacati force evo po zemlji i da ga tanjuri pokupe u gredicu.

Jel netko od vas instalirao na sadilicu deponator za insekticid i na koji način?
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
Imam gnojivo 0-20-30 pa sam mislio uz to dodati malo dušika tj. ureu ili kan. Pa ne znam šta je bolje kan ili urea? To bi išlo u roviće.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ureja.
Stavi ureju jer biljke u startu trebaju malo hranjiva.
Krumpiru treba dva - tri tjedna da nikne, U početku razvija male su mu potrebe za hranjivima jer većinu dobija iz gomolja.
Ureja se duže rastvara pa će manje dušika u slučaju jakih kiša otići ispod zone korjenja prije nego ga biljka iskoristi. Kan, ako ga imaš, sačuvaj za prihranu kada biljke počnu zatvarati sklop ili prije ogrtanja. Ako imaš kan, a ureju moraš kupiti, umješaj malo KAN - a u 0 - 20 - 30, tako da ga bude oko 7% u formulaciji. Ureju možeš staviti više, mineralizacija joj traje , ovisno o vlazi i temperaturi od 10 - 20 dana duže nego kod kana.
Izračunaj si - u 100 kila kana ima 27 kila dušika. Da formulciju 0-20-30 pretvoriš u 7-20- 30, moraš na 100 kila 0-20-30 dodati 25 kila KAN - a. Ili oko 15 kg UREJE.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Da malo promijenim (dopunim) sort koje uzgajam (bela rosa i arizona), kupil sam vrečicu sjemenskog (ne znam koja reprodukcija) krumpira Red Fantasy. Nisam do sad uzgajal tu sortu. Ima li netko iskustva uzgoja, čuvanja i pripreme jela s tom sortom? Kakva su iskustva?
Na netu sam pronašel nekoliko članaka, a zanimljiv mi je ovaj s linka (doduše strojni prijevod)


Sadnja na 10 cm dubine mi se čini dosta duboko, a preporučeni razmak od 30-40 cm u redu velik. Do sada sam sadil na dubinu 6-7 cm i razmak do 30 cm.
 

lovro98

Aktivni član
Tu od
2 Sij 2021
Poruka
124
Pozdrav, nude mi u poljoprivrednoj sjeme marabela i monte carlo, osobno nikad nisam imal te sorte pa me zanima iskustvo drugih i kak su se pokazale te sorte krumpira?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Marabel je izvrsna sorta, nije krupan ali je rodan.
Ima izvanredna organoleptička i kulinarska svojstva i za sve je - od pečenja do kuhanja, za pire, za knedlice......., to je jedna od rijetkih sorti koju u ljusci kuhanu možeš jesti kada je oguliš, naravno, i bez soli i bez maslaca a da ti zbilja prija.
Nije najraniji, više srednje rani.
O Monte Karlu ne znam ništa.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
Ja sam prošle godine sadio Monte Carlo. Mislim da sam pisao prošle godine na ovoj temi o njemu pa potraži unazad. Prinosi su bili dobri. Sada baš rješavam vreću Monte Carla, krumpir je crvene kožice, tvrd, nije mi baš za pečenje u pećnici jer ostane pretvrd odnosno nekako je presuh. Nisam pekao pomfrit možda je dobar u ulju, da se ne raspada. Međutim žuti Monalisa mi je bolji u pećnici, mekši je i ukusniji, slađi. Monte Carlo sam kuhao i u istom vremenu kuhanja se ne raspada kao Monalisa. Što se tiče klijanja za sada je Monte Carlo uredu, nema velikih klica ili da je omekšao, bolesti nisam primijetio.

Moj prinos Monte Carla. Krumpir
 
Posljednje uređivanje:

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,181
Danas posađen krompir ukupno 60kg sjemenski sitnih,i još dodatno rezani,sorta anais, liseta i jerla. 20230306_171019.jpg
Od gnojiva stavljeno25kg 15 15 15 ,25kg 8 15 25,I 25kg urea.
 

Najnoviji postovi

Na vrh