• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Sto kazete na ovu matematiku? Copy/paste iz jednog istrazivanja poljoprivrednog fakulteta.
Koliko je realan prinos od 14 do 28 tona po Ha, odnosno neto zarada od 9 do skoro 28 tisuca kn po Ha? (rijec o istrazivanju u Lici)

Inace, ovdje kao da nema uzgajivaca krumpira. Ili se varam? Koliki su prinosi na sjeveru Hrvatske?


Kontrola je test bez ikakvog gnojiva, na relativno kiseloj zemlji (Ph manje od 5)

Tablica 2. Izračunavanje ukupnog prihoda pri uzgoju krumpira prema varijantama pokusa
Varijante pokusa Prinos kg/ha Cijena, Kn/kg Zarada, Kn/ha Troškovi proizvodnje, Kn/ha +/-
1. Kontrola 14550 1,50 21825,00 12.502,00 9.323,00
2. CaCO3 I (10 t/ha) 17400 1,50 26100,00 13.502,00 12.598,00
3. CaCO3 II (20 t/ha) 18350 1,50 27525,00 14.502,00 13.023,00
4. N1P1K1 18475 1,50 27712,50 13.332,00 14.380,50
5. N2P2K2 19225 1,50 28837,50 13.747,00 15.090,50
6. SG (30 t/ha) 24100 1,50 36150,00 13.252,00 22.898,00
7. N1P1K1 + SG 25750 1,50 38625,00 14.082,00 24.543,00
8. N2P2K2 + SG 26175 1,50 39262,50 14.497,00 24.765,50
9. N1P1K1 + CaCO3 – I 23225 1,50 34837,50 14.332,00 20.505,50
10. N2P2K2 + CaCO3 – II 24750 1,50 37125,00 15.747,00 21.378,00
11. N1P1K1 + SG + CaCO3 – I 28625 1,50 42937,50 15.082,00 27.855,50
12. N2P2K2 + SG + CaCO3 – II 29450 1,50 44175,00 16.497,00 27.678,00
 
B

Bobo

Guest
Zbilja... koliko znam da u mom kraju nitko ziv ne sadi krumpir... Samo jedna obitelj lokalnih roma sade nesto vise krumpira, ali njih i ima, tako da je to normalno...

kazes od 9 000 do preko 20 000kn/ha zarade? zasto onda svi ne sade krumpir ;)
 
R

Ratarko

Guest
Bobo kaže:
Zbilja... koliko znam da u mom kraju nitko ziv ne sadi krumpir... Samo jedna obitelj lokalnih roma sade nesto vise krumpira, ali njih i ima, tako da je to normalno...

kazes od 9 000 do preko 20 000kn/ha zarade? zasto onda svi ne sade krumpir ;)

Zato što nemaš tržište .
Bratić je imao 55 ha krumpira i nije naplatio ni polovicu roda te godine .
Zatvorio je firmu , strojevi su se svi gotovo rasprodali do sada ...ima još nešto sitno.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ratarko kaže:
Bobo kaže:
Zbilja... koliko znam da u mom kraju nitko ziv ne sadi krumpir... Samo jedna obitelj lokalnih roma sade nesto vise krumpira, ali njih i ima, tako da je to normalno...

kazes od 9 000 do preko 20 000kn/ha zarade? zasto onda svi ne sade krumpir ;)

Zato što nemaš tržište .
Bratić je imao 55 ha krumpira i nije naplatio ni polovicu roda te godine .
Zatvorio je firmu , strojevi su se svi gotovo rasprodali do sada ...ima još nešto sitno.

Nije li upitna kvaliteta krumpira iz Slavonije? Krumpiru pasu hladnije noci jer se vegetacija potpuno zautavlja. Zato je licki krumpir dobar, nije vodenast.

Kazes 55Ha, dao na otkup, a nisu mu platili ili je cijena bila preniska da bi mu se isplatilo?
 
R

Ratarko

Guest
Smiljan kaže:
Nije li upitna kvaliteta krumpira iz Slavonije? Krumpiru pasu hladnije noci jer se vegetacija potpuno zautavlja. Zato je licki krumpir dobar, nije vodenast.

Krumpir iz Slavonije je jednako dobar .

Kazes 55Ha, dao na otkup, a nisu mu platili ili je cijena bila preniska da bi mu se isplatilo?

Firme koje su uzele krumpir nisu platile ( manje više , neke su platile ) .
Cijena krumpira koji je bratić uzgajao nije bila niti niža niti viša od ostalih ... sa razlikom da je njegov krumpir bio kvalitetniji od konkurencije jer se radilo o sortama koje Hrvatska nije vidjela do tada , uvoz iz Belgije .
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ratarko kaže:
Smiljan kaže:
Nije li upitna kvaliteta krumpira iz Slavonije? Krumpiru pasu hladnije noci jer se vegetacija potpuno zautavlja. Zato je licki krumpir dobar, nije vodenast.

Krumpir iz Slavonije je jednako dobar .

E vidis, dragi prijatelju ;) , u 99.99 posto stvari na ovom forumu ja imam sutiti kad ti nesto kazes jer ti nisam ni do gleznja sto se tice poljoprivrednih stvari, ali ovo gore ulazi u onih 0.01 posto gdje se definitivno ne slazem i moram jednostavno reci da nisi u pravu. NHF :)

Ratarko kaže:
Firme koje su uzele krumpir nisu platile ( manje više , neke su platile ) .
Cijena krumpira koji je bratić uzgajao nije bila niti niža niti viša od ostalih ... sa razlikom da je njegov krumpir bio kvalitetniji od konkurencije jer se radilo o sortama koje Hrvatska nije vidjela do tada , uvoz iz Belgije .


Jesu te firme koje nisu platile jos na zivotu i u poslu? Mislim, ako jesu, dali se moze javno objaviti koje su to?
 
R

Ratarko

Guest
@Smiljan
Čuj , zašto bi se ja ljutio ako različito misliš nego ja .
Krumpir nije bio moj pa ne znam o kojim se firmama radilo ali sve od reda su to bile velike firme koje su uzimale na stotine tona krumpira . Sve u svemu bratićev je biznis propao a koji su samo strojevi doveženi iz Evrope posebno za tu namjenu !!!
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ratarko kaže:
@Smiljan
Čuj , zašto bi se ja ljutio ako različito misliš nego ja .
To nije rijec o misljenu nego je to tako. ;) Ne moze slavonski krumpir biti jednako dobar ko' licki. ;) Kao kad bi ja rekao da je licka kobasa jednako dobra ko slavonski kulin. ;)

Ratarko kaže:
Krumpir nije bio moj pa ne znam o kojim se firmama radilo ali sve od reda su to bile velike firme koje su uzimale na stotine tona krumpira . Sve u svemu bratićev je biznis propao a koji su samo strojevi doveženi iz Evrope posebno za tu namjenu !!!
Strasno, prestrasno, :( a Hrvatska proizvodi 15 posto svojih potreba za krumpirom

Nego, di su nam Medjimurci i Varazdinci? Kakva su iskustva sa otkupom tamo? U lici je PZ Lovinac u zadnje vrijeme pocela dosta raditi sa kooperantima. Ljudi kazu da su zadovoljni s njima. Jeli ima netko kakvih iskustava sa njima?
 
R

Ratarko

Guest
Mislim da u Slavoniji možeš saditi/sijati sve što želiš i biti profitabilan .
Kažu nam da u Makedoniji rastu najbolje lubenice ili recimo paprika ... Znam naše ljude koji naprave isto tao sočnu lubenicu ili jednako dobru papriku . Mišljenja sam da je samo potrebno saditi/sijati malo drugačiji sortiment odnosno provjeriti što na našem podneblju daje jednako dobre rezultate . Eto taj krumpir sam vidio baš u okolici Varaždina ...svaka druga kuća u selu se bavi proizvodnjom krumpira...i sada da im netko kaže da taj krumpir nije dobar kao Belgijski krumpir ?

Po pitanju kulina . Da ja dođem u Liku i napravim kulin kakav radim sebi u Slavoniji zar misliš da bi on bio lošiji nego ovaj kojeg pravim ovdje ? Nema šanse , dobio bi isti proizvod . Naravno da bi morao imati jednaku kvalitetu mesa za početak ali kao da u Liki nema koncentrata i kukuruza :)
I onda možda najbitnija stvar , taj proizvod bi se isto zvao kulin a ne kobasica ...mislim da smo mi sami u neku ruku krivi što smatramo da kod nas nešto nije tako dobro kao recimo te lubenice u Makedoniji jer im ja tamo domovina ...
Znam da u Vojvodini ima jedno selo ( ili više njih ) koji uzgajaju lubenice u tolikom broju da ih cijela Hrvatska nebi pojela kada bi morala ;)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ratarko kaže:
Mislim da u Slavoniji možeš saditi/sijati sve što želiš i biti profitabilan .

Tocno
Ratarko kaže:
Kažu nam da u Makedoniji rastu najbolje lubenice ili recimo paprika ... Znam naše ljude koji naprave isto tao sočnu lubenicu ili jednako dobru papriku . Mišljenja sam da je samo potrebno saditi/sijati malo drugačiji sortiment odnosno provjeriti što na našem podneblju daje jednako dobre rezultate . Eto taj krumpir sam vidio baš u okolici Varaždina ...svaka druga kuća u selu se bavi proizvodnjom krumpira...i sada da im netko kaže da taj krumpir nije dobar kao Belgijski krumpir ?

Apsolutno tocno. (I belgijski i varazdinski/cakovecki se ne mogu usporedjivati sa lickim)

Ratarko kaže:
Po pitanju kulina . Da ja dođem u Liku i napravim kulin kakav radim sebi u Slavoniji zar misliš da bi on bio lošiji nego ovaj kojeg pravim ovdje ? Nema šanse , dobio bi isti proizvod . Naravno da bi morao imati jednaku kvalitetu mesa za početak ali kao da u Liki nema koncentrata i kukuruza :)
I onda možda najbitnija stvar , taj proizvod bi se isto zvao kulin a ne kobasica ...mislim da smo mi sami u neku ruku krivi što smatramo da kod nas nešto nije tako dobro kao recimo te lubenice u Makedoniji jer im ja tamo domovina ...
Znam da u Vojvodini ima jedno selo ( ili više njih ) koji uzgajaju lubenice u tolikom broju da ih cijela Hrvatska nebi pojela kada bi morala ;)

Slazem se.

Kulin: Meni bi (i ne samo meni) mogao skuplje prodati kulin ako znam da si ga radio u svom ataru, a ne kod mene u Lici ;) pa makar bio iste kvalitete. :) Marketing je zanimljiva stvar.
 
R

Ratarko

Guest
Znači ostaješ pri tome da je lički najbolji i to ne samo u HR nego i u Evropi :?: :mrgreen:
Zanimljivo ...mislio sam da smo ga uvezli prije 500 godina iz Južne Amerike :blackeye

Ajde mene uvjeri u to da je lički nabolji ako ti nije mrsko .
Do sada si dao samo argument o hladnijim noćima , ajde daj još koji ...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ratarko kaže:
Znači ostaješ pri tome da je lički najbolji i to ne samo u HR nego i u Evropi :?: :mrgreen:
Apsolutno 8)

Ratarko kaže:
Zanimljivo ...mislio sam da smo ga uvezli prije 500 godina iz Južne Amerike :blackeye
Djelomice tocno. Nismo ga mi uvezli nego nam ga uvezlo, dapace, pred jedno 250 godina Marija Terezija je (navodno) naredila da se tamo di nece rasti zito, a da bi se nahranio narod, ima saditi krumpir. Sto ces, narod na ovim prostorima nesto novo prihvaca samo na silu. :)

Ratarko kaže:
Ajde mene uvjeri u to da je lički nabolji ako ti nije mrsko .
Do sada si dao samo argument o hladnijim noćima , ajde daj još koji ...
Pa prirodno kratka vegetacija, sastav zemljista (pasu mu lagano kisela zemljista ph 5.5-6.5), klima i, navaznije ;) , ja tako kazem :)

Iskustveno, moj stari je u vrtu kod Zagreba godinama pokusavao na sve moguce nacine dobiti krumpir slican lickom (ukljucivo i razne vrste sjemena, cak je sjeme u autu donosio iz Like ;). I to mu nije uspjelo do dan danas.

Inace, ako se govori o brojkama (u medjuvremenu sam malo guglao ;) ) prinos lickog krumpira je (maksimalno) oko 25t/ha, a u V. Britaniji i Nizozemskoj prosjek je preko 40t/h (tu su ja mislim vrlo blizu i neki nasi Cakovcani), a Ceska, Madjarska i Slovenija su (prosjecno) negdje oko dvadesetak tona. Naravno, ako u istom periodu biljka skoro duplo naraste da kvaliteta tog rasta mora biti manja (kao sto ovi vasi kukuruzi od po pola metra nisu za peci i ljudima jesti)
 
R

Ratarko

Guest
Smiljan , a kako gledaš na pšenicu ili kukuruz recimo ?
Da li bi ja kada bih se preselio sa svojim strojevima u Liku i kada bih dobio 10-15 godina da zemlju uredim po svojoj volji ( odnosno isto kao i u Slavoniji ) mogao proizvesti jednako kvalitetno žito ili kukuruz kao i ovdje ?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ratarko kaže:
Smiljan , a kako gledaš na pšenicu ili kukuruz recimo ?
Da li bi ja kada bih se preselio sa svojim strojevima u Liku i kada bih dobio 10-15 godina da zemlju uredim po svojoj volji ( odnosno isto kao i u Slavoniji ) mogao proizvesti jednako kvalitetno žito ili kukuruz kao i ovdje ?

Vjerojatno bi dobio puno vise nego sto se sada prosjecno dobiva, ali nebi dobio isto i to sa sortama koje imaju kracu vegetaciju, zbog duze zime. (ako pod "kvalitetno" mislis na kolicinu). Inace, slazem se da se agrotehnickim mjerama mogu cuda napraviti, jer ne vejrujem da npr. Nizozemska ima "bolju" klimu.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Smiljane, Lički krumpir je pričica, mi proizvodimo krumpir za prodaju (vz) i kad idemo u zg prodavati redom SVI "Ličani" kupuju NAŠEGA i kasnije preprodaju NAŠ sa natpisom "LIČKI KRUMPIR". Previše sam toga vidio na svoje oči, to ti je cijela mudrost. Njima ili voze Međimurci ili Varaždinci, a sve ostalo je samo cover up. Čak i Međimurci kojki imaju po 40 ha krumpira sve to prodaju, a za sebe za jesti kupuju od nas jer znaju da ga nismo trovali otrovima. Kod njih (koji se intenzivno time bave) je već sva zemlja puna toga jer samo to stavljaju u nju.
No hard feelings, sve je iz prve ruke. :mrgreen:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
zjockoo kaže:
Smiljane, Lički krumpir je pričica, mi proizvodimo krumpir za prodaju (vz) i kad idemo u zg prodavati redom SVI "Ličani" kupuju NAŠEGA i kasnije preprodaju NAŠ sa natpisom "LIČKI KRUMPIR". Previše sam toga vidio na svoje oči, to ti je cijela mudrost. Njima ili voze Međimurci ili Varaždinci, a sve ostalo je samo cover up.

Potpisujem. To i sam znam i to je upravo sukus svega ovog gore sto sam pisao. Ako se krumpri koji nije licki pakira kao licki znaci da licki ima svoju kvalitetu. Mene osobno ne mogu prevariti ;) cim ga skuham znam da nije licki. Kod nas jedino PZ Lovinac pakira pravi licki krumpir, a sve ostalo je "fake". I zato pravi licki krumpir mora biti barem 50% skuplji, jer nije sve u kolici tona po Ha. Nego btw koliki imate prinos po hektaru?


zjockoo kaže:
Čak i Međimurci kojki imaju po 40 ha krumpira sve to prodaju, a za sebe za jesti kupuju od nas jer znaju da ga nismo trovali otrovima. Kod njih (koji se intenzivno time bave) je već sva zemlja puna toga jer samo to stavljaju u nju.
No hard feelings, sve je iz prve ruke. :mrgreen:
Apsolutno se slazem, dapace dijelim missljenje i drago mi je da cujem ovakovo razmisljanje.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Tek sam se nedavno pridruzio na ovaj forum i dirnula me prica o krumpiru. Postoji prica o lickom krumpiru, ali neka na prici i ostane. Donesen mi je krumpir i like, pravi licki, i naravno da se nimalo ne razlikuje od onoga kojega ja proizvedem. Proizvodili su i nasi stari, pa i moji roditelji krumpir za vlastite potrebe i bio je vodenast. A zasto je bio vodenast? Zato sto nisu znali agrotehniku. Ne proizvodim puno krumpira, ali iz iskustva znam da za proizvodnju krumpira, tj. kvalitetnog krumpira treba mekano tlo, propusno na vodu, optimalne ph vrijednosti i bogato bogato kalijem. I naravno, puno vode.
Ja na ha proizvedem preko 60 tona krumpira sve prve klase i prodam sve, zato sto je kvalitetan.
A da netko kaze da je licki bolji od recimo bilo kojeg drugog, to ne vjerujem. I tamo ima ljudi koji znaju proizvesti i onih koji ne znaju. Sorte su prvo i osnovno ako se zeli proizvesti kvalitetan krumpir. Svaka ima svoju namjenu.
 
T

Tonxy

Guest
preporučam svima vama koji tumačite ovu temu o krumpiru da pročitate knjigu" proizvodnja krumpira" pa da vidite kako i koliko se to isplati!! ;)

pročito sam je!! :cry: i stvarno je interesting!!
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Tonxy kaže:
preporučam svima vama koji tumačite ovu temu o krumpiru da pročitate knjigu" proizvodnja krumpira" pa da vidite kako i koliko se to isplati!! ;)

pročito sam je!! :cry: i stvarno je interesting!!

Pa za mene je svaka proizvodnja isplativa od koje sa hektara dobiješ čistih 20 tisuca kuna
 

Najnoviji postovi

Na vrh