• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kućni bunar

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
514
@mrga, ovak izgleda naš sustav filtracije vode iza hidrofora, ta potrošnju u kući:
View attachment 60381
Obična dva 10 μ-kronska filtera, od špage,koja mijenjam cca svake godine ili kad se jako zaprlja (ko sad na slici).

Radili smo samo kemijsku analizu vode u Vodovodu, jer za bakteriološku uzorci nisu smjeli biti stariji od nekoliko sati, a to nije bilo izvedivo.
Gde kupiti tu kombinaciju filtera? Ispred imaš nekakav razbijač kamenca?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Imaš to i svakom ferotermu ..ikomi..itd..možda i u bauhausu
Za ili kontra kamenca
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Gospon velečasni u pravu ste, samo se kmukači ubijaju s rakijom, a vino se koristi za žeđ :)

@ZJ ovo mislim da je OK s ovim filterima, tako ja nešto razmišljam pa ćemo vidjeti.

Nego, ima li kakav kućni sustav za omekšavanje vode? to bi isto trebao instalirati + UV lampu....
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,844
..........
Nego, ima li kakav kućni sustav za omekšavanje vode? to bi isto trebao instalirati + UV lampu....
Ako je voda za piće, zaboravi kemijanje!
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Nije kemijanje, u pitanju je sol za omekšavanje, samo pitam za neki kućni sustav.
Jasno da biježim od kemije i ove vode iz gradskog vodovoda, zato i idem na bunar i filtraciju, uv lampu itd. U konačnici će me koštati više nego da plaćam gradsku vodu, ali u pitanju je zdravlje.
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
514
Vi koji koristite vodu iz bunara, preko hidrofora, kak imate riješenu zaštitu pumpe od rada na suho?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Vremenskim relejem.
Nije baš prava zaštita, ali bolje i to neg nikaj.

Razmišljam o strujnom releju, samo nikak da dojde na red...
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
514
ZJ , baš te ne kužim. Kak vremenskim? Ako predugo dela, izbacujemo napajanje?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Izmjeriš koliko najviše vremena treba da hidrofor napuni. Vremenski relej namjestiš tak da dela 30 sek dulje od toga, pa ako nema vode, onda bude stal.

Velim, bolja (brža) metoda je preko strujnog releja: nakon kaj sklopka uključi motor pumpe, struja mora biti iznad neke vrijednosti. Ako nije, onda isključi motor.
To sam planiral samo nemam ni jedan strujni relej pri ruci (vremenskih imam pa sam ga iskoristil).
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
taj strujni relej , koliko bi realno struja mogla ili trebala pasti kad motor ostane bez vode ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Nemrem ti reći, treba izmjeriti, jer ni pri punom teretu motor ne vleće nazivnu struju.
Pretpostavljam negdje 60...80%

Pa z vremenskim i bez njega
A čemu bez njega? Pri povlačenju vode može se premostiti tipkalom, tak da pri slijedećem uključivanju je zaštita aktivna.
Pri meni to izgleda ovak:
20230514_155515.jpg
20230514_155528.jpg 20230514_155605.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh