• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kuhana rakija

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
de mi ovo pojasni :shock:
preko 20g sve čisti metilni alkohol ???
ni ja nevolim prejake rakije, moje mišljenje je 15-18g je idealno
ali ovo sa metilnim alkoholom ne kužim
metilni i etilni alkohol su dvije "različite "stvari
etilni je "dobar" , metilni je" loš"
imaju različite temperature vrelišta pa ih lako možemo razdvojiti prilikom pečenja rakije
dakle prvih deci-dva rakije iz kazana je loše (prva rakija -metilni alkohol- niže vrelište)
etilni C2H5OH temp. vrelišta 78 C
metilni CH3OH temp v. 64,7 C

pročitajte ovdje neke dobre stvari o rakiji , i zašto neki ljudi forsiraju jaku rakiju http://www.hzpss.hr/?page=savjeti,15,27

da, tako je. karikirao sam kada sam rekao "cisti metilni". Jasno da nije sve cisti metilni, ali mnogi su skloni sve uzimati jer onda ima vise rakije (i bas ih briga kakva je). I jos kad dodaju onu slabu i kiselu sa kraja od kotla dobiju vise, puno vise "rakije" od cca 20 gradi. Jos ako imaju kupce koji jedino gledaju na kolicinu .... Ja ipak preferiram pravu rakiju ;)
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Pa nisam baš ni mislio doslovno, samo dobiju pogon na sve četiri.. :drinkers:

:rolfer::rolfer: da pogon na sve četiri ,,,,,, baš dobo si rekao.....:partyman:
 

gvozdeni1

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
284
Hvala lepo na recepturi! Nisam shvatio ono za pokrivanje kad se kuva:scratch
da, tako je. karikirao sam kada sam rekao "cisti metilni". Jasno da nije sve cisti metilni, ali mnogi su skloni sve uzimati jer onda ima vise rakije (i bas ih briga kakva je). I jos kad dodaju onu slabu i kiselu sa kraja od kotla dobiju vise, puno vise "rakije" od cca 20 gradi. Jos ako imaju kupce koji jedino gledaju na kolicinu .... Ja ipak preferiram pravu rakiju ;)
To stoji sto si napisao za kolicinu koji ide na prodaju, samo kod nas svako pece za sebe i to je velika razlika:D:D:D! Ni ovde se ne pustja u rakiju ono kiselo sto na kraju izadje... Koliko puta vi pecete istu rakiju? Jednom ili dva puta?
Pozdrav!!!
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Hvala lepo na recepturi! Nisam shvatio ono za pokrivanje kad se kuva:scratch

To stoji sto si napisao za kolicinu koji ide na prodaju, samo kod nas svako pece za sebe i to je velika razlika:D:D:D! Ni ovde se ne pustja u rakiju ono kiselo sto na kraju izadje... Koliko puta vi pecete istu rakiju? Jednom ili dva puta?
Pozdrav!!!

ja jednom
pečem tako da od recimo deset kazana, od svakog odvojim prvih oko 1/2 litre
i posebno stavljam (tj u patoku),
dalje hvatam pravu rakiju ali nemjerim u loncu nego ispod pipe
kad pane na 16G prekidam i hvatam patoku dokle ide
na taj način rakija mi je oko 20-22G pa je destiliriranom vodom razrijeđujem ali nakon nekoliko mjeseci odležavanja u inoxu

nakon cca 10kazana svu uhvačenu patoku i onu prvu rakiju stavljam ponovo peći, i odvajam ovaj put cca 1L koju bacim (zapalim) i opet hvatam do 16G pod pipom (ali ovaj put bude 30-35L)
i dalje sve isto
ovo sa 16G je bitno jer ispod tog javljaju se kiseline

i nebi se u potpunosti složio sa vama
ja radim za prodaju i nemuljam, jer sam jednom mogu smuljat i onda ćao
iako znam ljude koji i to rade

ali znam ljude koji rade za sebe , a mili bože što ga tek oni smuljaju
moj susjed bi radije popio 20L razrjeđivača od rakije,
nego 5L poštene rakije
 

gvozdeni1

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
284
Ilegalac,
To je nesto drugo kad jednom peces. Mi to zovemo "vodka". Ovu vodku opet stavis u kazan i prepeces, a ono sto izcuri to je rakija. Najvise volim kajsiju i krusku:supz: Kad otvoris flasu, voce samo leti oko tebe...;)
Dobru rakiju samo dobiti moze, kupiti ne-na mom kraju-. Ako hoces da kupis, jako treba pogledati, da te ne zajebu.
Nazdravlje:partyman: i Pozdrav!!!
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Ilegalac,
To je nesto drugo kad jednom peces. Mi to zovemo "vodka". Ovu vodku opet stavis u kazan i prepeces, a ono sto izcuri to je rakija. Najvise volim kajsiju i krusku:supz: Kad otvoris flasu, voce samo leti oko tebe...;)
Dobru rakiju samo dobiti moze, kupiti ne-na mom kraju-. Ako hoces da kupis, jako treba pogledati, da te ne zajebu.
Nazdravlje:partyman: i Pozdrav!!!

ma popiješ litru ove moje i kuće lete oko tebe a ne samo voće:weedman:
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!
ma popiješ litru ove moje i kuće lete oko tebe a ne samo voće:weedman:

Samo da dodam,,, od svake će da leti kuća...neg je najbitnije, da u jutro ustaješ sa osmehom na licu, a ne sa glavoboljom!
sudeći iz tvojh postova...ti se u jutro ne držiš za glavu, neg se smiješ...:lol:

Pozdrav Joe!
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Pozdrav svima!


Samo da dodam,,, od svake će da leti kuća...neg je najbitnije, da u jutro ustaješ sa osmehom na licu, a ne sa glavoboljom!
sudeći iz tvojh postova...ti se u jutro ne držiš za glavu, neg se smiješ...:lol:

Pozdrav Joe!

e u tome je štos
sutra nesmije ništ da leti
ako sutra leti neko te zajebo:finga:
 

Kosjerac

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
167
Izvinjavam se družini, sada ću da obrazložim svoj post od 23.11. Kod meno kuvanu rakiju zovu još i "šumadiski čaj", obično se pije u hladne dane, a sprema se ovako:
1l rakije (obavezno prepečenice)
1l vode
šećera po ukusu.
U lonac sipati rakiju, zatim vodu,i jedno 7-8 kašika šećera(pošećeriti po želji)
dobro izmešati dok se šećer ne istopi i kuvati dok ne baci jedan ključ
i posudu netreba poklapati, i takvu kuvanu rakiju(vruću) malo obojiti " ušpinovanim " šećerom ( šećer karamel boje)
i naravno piti dok na nogama može da se stoji , kada više nemože onda u horizontalu.
'ajd živeli.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Izvinjavam se družini, sada ću da obrazložim svoj post od 23.11. Kod meno kuvanu rakiju zovu još i "šumadiski čaj", obično se pije u hladne dane, a sprema se ovako:
1l rakije (obavezno prepečenice)
1l vode
šećera po ukusu.
U lonac sipati rakiju, zatim vodu,i jedno 7-8 kašika šećera(pošećeriti po želji)
dobro izmešati dok se šećer ne istopi i kuvati dok ne baci jedan ključ
i posudu netreba poklapati, i takvu kuvanu rakiju(vruću) malo obojiti " ušpinovanim " šećerom ( šećer karamel boje)
i naravno piti dok na nogama može da se stoji , kada više nemože onda u horizontalu.
'ajd živeli.

:partyman::partyman: dobro si ti ovo obrazližio, a šta kad nemremo više stajat :rolleyess::rolleyess: onda zagrlimo wc školjku:toimonster: i nastavimo
 
B

BAGERISTA

Guest
:partyman::partyman: dobro si ti ovo obrazližio, a šta kad nemremo više stajat :rolleyess::rolleyess: onda zagrlimo wc školjku:toimonster: i nastavimo

Dobar si,,,,nema ča,,,,hhehhehehe:mrgreen::mrgreen::partyman::partyman::partyman:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
mislim da bi ti recept bio bolji kad bi s onom litrom vode zalio cvijeće:rolfer:
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
mislim da bi ti recept bio bolji kad bi s onom litrom vode zalio cvijeće:rolfer:
Dobro je ,komšija Ilegalac je tu ,već sam se uplašio da nije nastradao danas u prohibicijskoj potjeri po požeškom kraju.Bez šale, što se to događalo.
 

gvozdeni1

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
284
Ilegalac,

Dobru rakiju samo dobiti moze, kupiti ne-na mom kraju-.
Ako hoces da kupis, jako treba pogledati, da te ne zajebu.

a kako to gledaš???????????????????????
Sipas u dlan malo rakije, pa dobro potrljas dlan na dlan, ako se lepi, odujstaj od kupovine, jer sutradan lete i babe i zabe i sve oko tebe.

Ilegalac,
Ja sam za... Pobao bi onu tvoju rakiju:partyman:

Kosjerac,
Mislim da sam ovu tvoju recepturu pio nekad davno u Batajnici.

Pele,
:supz::rolfer::rolfer::rolfer:

Ziveli!!!
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Sipas u dlan malo rakije, pa dobro potrljas dlan na dlan, ako se lepi, odujstaj od kupovine, jer sutradan lete i babe i zabe i sve oko tebe.

Ilegalac,
Ja sam za... Pobao bi onu tvoju rakiju:partyman:

Kosjerac,
Mislim da sam ovu tvoju recepturu pio nekad davno u Batajnici.

Pele,
:supz::rolfer::rolfer::rolfer:

Ziveli!!!

što se tiće ovog drugog nema problema
što se tiće ovog prvog, nemojte se ljutiti ali to je lupetanje bez presedana
to što se ljepi , što bi to trebalo značiti ???
da je rakija šečeruša'
ne ne
gospodo, rakija šečeruša se prvi tako da vočni šečer zamjenimo običnim šečerom, koji istopimo, koji djelovanjem kvasaca alkoholnog vrenja preradi u "vočno vino" iz kojeg se destilacijom dobivamo kocentrinarji (jači) alkohol iliti
rakiju
ta rakija po svemu sudeći nije tako loša jedino što je nastala od običnog šečera i koščice šljive, umjesto samo šljive

veči je problem metilni alkohol , od njega glava boli
a to vam je več nekolio puta napisano
nije problem ni šečeruša ako je pravilno napravita(bez metanola) a da se ljepi to sigurno nečete osjetiti jer se šečer u vrenju razgradi i pretvori u alkohol

opet kažem pročitajte onu stranicu što sam priložio, ima jako ljepih stvari za pročitati

što se tiće prohibicije, nemam pojma, ali vidim da smo ušli u EU:confused:
znam što sam vidio na TTX

ako sam nekog uvrijedio ,ili napravio pravopisne greške, oprostite
dva dana na klanju i mnogo narodnih običaja sam popio ovih dana i mozak mi na rezervi:prayer:
 

Najnoviji postovi

Na vrh