• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz - 2015

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Re: Kukuruz - sjetva 2015

@did Ivo,vidim ti si iz jastrebarsog pa znas di je jezdovac,tam je doma. Ne laze jer veli da je kupio 10 vreca KANA ,i bc572,to je sijal i lani,predlani pajdas.
Kakva je zemlja,,,,neznam?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Imam kolegu koji je to radio ali je svake godine navažao konjski gnoj. Ja sam jednom to napravio, srećom na pola kj, kao daću poslje u kultiviranju sve šta treba ali je pokus neslavno završio. Možda tvoj kolega ima jako dobru zemlju.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Ma to tako ne može iči nikako,može imati kukuruz ali kakve kvalitete i koliki prinos.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Pitanje,kolega veli da sije kukuruz i da daje samo KAN u sjetvi i prihrani. Ima li ko iskustva sa takvim umetiranjem?

Ako daje samo KAN u sjetvi i prihrani i ima dobar urod onda ili ima jako dobru zemlju ili još bolje laže.

Može on imati i dobar prinos ako pod zimsku brazdu da dovoljno PK gnojiva, znači sav potreban fosfor i kalij.
Čak mi se to čini kao dobra kombinacija jer se dušik ionako zimi ispere u dublje slojeve. Pogotovo na lakšim zemljama.
Nisam agronom, samo iznosim svoje mišljenje.
 

Husar

Novi član
Tu od
30 Sij 2015
Poruka
6
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Možda sad i ima dobar prinos ali sa kukuruzom iznosi iz zemlje hranjiva, a zemlji ne vraća gotovo ništa. Rezultat za par godina dobiti će mrtvu zemlju bez K i P i onda će mu trebati jako puno vremena da to nadoknadi. Sve u svemu loša praksa.
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Danas razgovarao s njim,veli da je pjescans ,muljevita zemlja,oko save(zagreb)
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Štef pa valjda moreš i sam razmišaljt. To je dušik. Biljci treba još i fosfor i kalij. To je ko da te ja uvjeravam da sam napravil pravi čobanac sa vodom i žlicom vegete. Kaj se tiče prinosa iz tog kraja to zaboravi. Tu su jako osrednji prinosi nasprem Slavonije. Uopče nije za usporedbu.Tu uopče niti nema ljudi koji žive od poljoprivrede. A kaj se tiče priči to ne znam da li ima u Slavoniji takvih. Meni veli jedan da je za BC pokus dobio na 1000 hv 9000 t BC 344. Što bi bilo oko 27 t/ha. Kad pogledam na pokusu od BC-a ima 6 t/ha. Koliko bi bilo da nije bila kišna godina. To ti je stvarni prinos iz tih krajeva.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
Re: Kukuruz - sjetva 2015

krešo samo koja je tu vlaga bila 35%?
gledao pioneerov katalog,ima po 15,16 tona, i vlaga 28%...
ja sam isto radio po njihovom sistemu i prinos mi je teoretski bio 22t/ha,nakraju bio 11t/ha,tak da pokusima ne da ne vjerujem,nego samo se nasmijem:)
kad gledas ako je onako kako pise na pokusima,zasijes 10ha kuruze,prinos prosjecan 15tona/ha ,to je 150 tona kukuruze,i po lanjskoj godini * 55 lipa,jebate pa to bi svi poljoprivrednici bili bogatasi...jos ako bi poticaj dosao,pa di ces bolje..
realnost je ipak puno drugacija i nazalost bolnija..jer na kraju krajeva manje ima vecih prinosa,a vise manjih,i kad se sve zbroji,srednja zalost..
nema se financija za baciti potrebnu kolicinu gnojiva,pa onda i vrijeme je svake godine cudnovato...i onda secer nakraju cijena da ti pamet stane i razmislis si da li da uopce nagodinu nesto i posijes!

druga stvar je sto stocari definitivno "trljaju ruke" ako je jeftinija hrana. kao npr lani.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Pa to ti velim pričao je da ima prinose zastrašujuće, a na kraju 6 t/ha sa 23% vlage. A tek da posije ha pa da se pobere kukuruza i vagne, a joj meni. Kod mene ljudi ne žive od tog, ali ti zato mogu bez problema objasnit kak se kukuruz sije. Ko i ovaj sa ludim prinosima sa KAN-om.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
Re: Kukuruz - sjetva 2015

prica danas kolega da susjed njegov brao kukuruz jucer i prinos nezna ali vlaga 16,8%.

Uvijek ima pametnih "poljoprivrednika" koji truju o kukuruzi a siju 1000 kvadrata za kokice doma.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,519
Re: Kukuruz - sjetva 2015

U katalogu pise kilaza sa vlagom 14%.
A sto prica kolega o gnojidbi kanom nigdje nije spomenuo da mu prijatelj ima lude prinose. Znam ljude sto ne gnoje uopce pa sta bi ga sad trebali i drugi pratit.
 

lucky

Član
Tu od
4 Ruj 2013
Poruka
124
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Danas kombajnirano 10 rali 52t.!Vlaga 17%,preračunajte, propalo trećina!Cijena 75lp!Svaka zemlja ima svog gazdu i da je vrhunska nema ništa ako nedaš!Tu je kraj priče!
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Riječ je bila o pokusima za 2014 g. tamo je vlaga u berbi. Kaj se tiče gnojenja kukuruza moram priznati da me nije briga tko što radi isto ni ne volim da o mojem neko brigu vodi. Ali ljude koji nešto novo izume zovu izumiteljima. U ovom slučaju školovani ljudi sa godinama pokusa nisu još izumili ono što neki izumitelji jesu. Ili nisu izumitelji nego silom guraju svoju ideju nekome, a prinos im je 2-5 t/ha kukuruza. Poanta svega je da na forumu se nešto može naučiti, ali su ljudi odustali od svađe sa ekipom i prestali pisati. Oprosti ali ja koji ne živim od poljoprivrede da tu djelim savjete ljudima kak je dovoljno za dobar prinos 50 kg neznam čega zaorati u jesen. Mislim da bi ipak bio izumitelj, a ne netko čiji bi savjet ljudi trebali uzeti. Nisam ništa reko Štefu, osim da moj prijatelj ima 27t/ha kad on priča. Imam i jednog koji kad ore pokaže da je dubina brazde od vrha prstiju na ruci do vrata. To nema veze sa ljudima koji kalkuliraju u sjetvi radi novaca i ko zna čega.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,519
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Vlaga u berbi, a kile sa 14 %.
Imao sam i ja skoro 20 t/ha pa kad se svelo na 14 lijepo pise 17 i nesto tona.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
933
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Riječ je bila o pokusima za 2014 g. tamo je vlaga u berbi. Kaj se tiče gnojenja kukuruza moram priznati da me nije briga tko što radi isto ni ne volim da o mojem neko brigu vodi. Ali ljude koji nešto novo izume zovu izumiteljima. U ovom slučaju školovani ljudi sa godinama pokusa nisu još izumili ono što neki izumitelji jesu. Ili nisu izumitelji nego silom guraju svoju ideju nekome, a prinos im je 2-5 t/ha kukuruza. Poanta svega je da na forumu se nešto može naučiti, ali su ljudi odustali od svađe sa ekipom i prestali pisati. Oprosti ali ja koji ne živim od poljoprivrede da tu djelim savjete ljudima kak je dovoljno za dobar prinos 50 kg neznam čega zaorati u jesen. Mislim da bi ipak bio izumitelj, a ne netko čiji bi savjet ljudi trebali uzeti. Nisam ništa reko Štefu, osim da moj prijatelj ima 27t/ha kad on priča. Imam i jednog koji kad ore pokaže da je dubina brazde od vrha prstiju na ruci do vrata. To nema veze sa ljudima koji kalkuliraju u sjetvi radi novaca i ko zna čega.

Dobro napisano, sam ne vidim računice da orem, pripremim zemlju kupim drago sjeme i drago plačam kombajn a škrtarim na gnojidbi.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Samo gnojidba daje prinos, bez obzira da li velike količine organskog gnoja ili velike količine mineralnog. Do žetve svi imaju otprilike jednake troškove po jedinici površine, a u žetvi se vidi tko je kako gnojio. Znači ako je za neki solidan prinos trošak 100, a u toj cijeni je gnojivo 30 onda se vidi s koliko posto zaribaš sve ostalo uloženo.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,354
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Samo gnojidba daje prinos, bez obzira da li velike količine organskog gnoja ili velike količine mineralnog. Do žetve svi imaju otprilike jednake troškove po jedinici površine, a u žetvi se vidi tko je kako gnojio. Znači ako je za neki solidan prinos trošak 100, a u toj cijeni je gnojivo 30 onda se vidi s koliko posto zaribaš sve ostalo uloženo.
Did Ivo tačno,Ja za mnoge sijem manje površine,al recimo kukuruz naročito u prihrani znam baciti od 400-600 kg po hektaru, a susjed do mene, ista parcela ni pola toliko kasnije u berbi se pokaže baš to kako si gnojio.Ja samo govorim u svoje ime i što se dogadja na mom terenu.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Evo mog sijemena kukuruza.
 

Prilozi

  • IMG_20150312_172522.jpg
    IMG_20150312_172522.jpg
    55.8 KB · Pregleda: 168

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Tebi bi dobro došle one vrećice po 85 000 zrna. Ja sam uzeo dvije te velike Y12 i ispalo me je malo jeftinije.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Re: Kukuruz - sjetva 2015

A sa ovima je malo lakše baratati.Ako vrijeme posluži za mijesec dana je to posijano.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh