• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz - 2015

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
933
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Bok, kaj izbrati za težju zemlju, nekaj dosta rano-do fao 320 i da dobro podnosi stresne situacije, mrzlo u početku i vručinu na kraju.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Na ovaj način nećeš saznati baš ništa. Idi barem 4 reda sa jednim hibridom tako da možeš vidjeti prinos u žetvi. Ovako ćeš samo vidjeti kako izgledaju klipovi. Svakako javi rezultate iako sam siguran da Pioneer dobiva. Jedino se Dekalb može mjeriti sa njim.

Ne bum vagal kukuruz , prevelika mi to zezancija . Razlika bude se i na oko vidjela, siguran sam.
Danas sam posijal 6 ha .Zadrljal sam oko 15 m3 gnojovke ( 75 kg dušika ), u sijačicu je išlo 350 kg NPK 3x15 i 20 kg Umostarta , po HA.
Sijačicu sam u subotu prodal pa danas posudil od kolege, živce mi popila, popucala crijeva od usisa zraka, markeri ne prebacuju pa pukla špaga, pukao poklopac na kutiji od gnoja pa mi iscurilo pola gnoja van...... ludi početak sjetve.

Mislim da je 200 kg ureje puno,ako još ide miješanac pa kasnije kan.Ja sam godinama sijao bez ureje,stavljao sam NPK-a i kan u prihranu,i bilo je dobro_Ove godine idem sa ureom na proljetnu brazdu,zimsku ne.

Ja sam prošle godine na jednu parcelu sijao kukuruz na način da sam na polovicu bacio 200 kg uree a druga polovica je bila bez uree, bez prihrane i npk 3x15 350 kg. Razlika u prinosu je bila jako velika.

Na drugoj parceli sam sijao bez uree, na pola parcele je bila prihrana sa kan-om 150 kg po ha a pola bez prihrane i npk 3x15 350 kg. Razlika je također bila velika.

Na trećoj parceli je bila urea 150 kg, npk 3x15 350 kg i prihrana kan 100 kg po ha. Sve ostalo sam sijao samo sa npk 3x15 .

Zaključak za ovu godinu je : kod mene nema sjetve bez 200 kg uree ( ili 15 m3 gnojovke ) , 350 kg npk 3x15 i prihrana kan-om 150 kg po ha.
Kukuruz jednostavno ima toliki potencijal visokih prinosa da mislim da ne treba štedjeti na gnojivu jer se to višestruko vrati na prinosu
 

Prilozi

  • DSC_0245 (Large).jpg
    DSC_0245 (Large).jpg
    35.7 KB · Pregleda: 156
  • DSC_0246 (Large).jpg
    DSC_0246 (Large).jpg
    34.3 KB · Pregleda: 153
  • DSC_0247 (Large).jpg
    DSC_0247 (Large).jpg
    32.7 KB · Pregleda: 159
Posljednje uređivanje od moderatora:

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Jel ko kupovao kws krabas koja vam zemlja proizvodnje piše?
Meni Rumunjska i još je upitan neki dupli zelen konac jel ima neko slučaj takav?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
Re: Kukuruz - sjetva 2015

adonis koliki ti je bio prinos po ha prosjecan?
gnojidba je sasvim solidna oko 2600kn po ha po sadasnjim cijenama
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Ja bacim 200 kg 3x15 predsjetveno, 200 kg KANA kultiviranjem po rali, špricam folijarno i nemam taki prinos kao ti. Jeli to zbog ure-e ?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
Re: Kukuruz - sjetva 2015

ubaci ureu na hektar pa ces vidjeti kako se ponasa...koliki imas prinos?
 

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Odgovor na pitanje korisnika "mali"
Poštovani,
Nadam se da vam je kolega Tomislav već odgovorio na upit koji ste poslali na KWS info mail ali od viška glava ne boli pa ću eto i ja ovdje dati odgovor.
KWS od ove godine ima dvostruki zeleno/bijeli vez na vrečicama....razlog takav vez se teže kopira, vez je čvršći i manja je mogučnost izlaženja fungicida i insekticida iz vrećice u obliku crvene prašine i ovim putem sprečavamo nekontroliranu prodaju starog i ne provjerenog sjemena.
Znaci ako ima zeleni i bijeli konac tada je original.
Zemlja porijekla označava zemlju u kojoj je sjeme proizvedeno. KWS Hrvatska dobiva sjeme iz Mađarske, Srbije, Rumunjske, Bugarske, Francuske i Njemačke. Sjeme se kalibrira, tretira i pakira u Hrvatskoj.
Ako trebate još kava dodatna objašnjena stojim vam na raspolaganju.

Srdačan pozdrav/Best regards
Zvonimir Harmicar
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Hvala lijepo eto ko zna zna.
Bolje pitat, jedva smo ga nabavili pa nas je cudilo dupli vez.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Ja ove godine planiram gnojidbu 200kg/ha 7-20-30, 120 kg/ha uree to predsjetveno sirom, kultivacija 175kg/ha kan, jedna folijarna sto bude za zrno i dvije folijarne za silazu.. a zaorano je (tj bude jer nisam jos dobar dio nisam) 40-45 m3 gnojovke/ha
Malo manje uree u odnosu na proslu godinu,treba postovati nitratnu direktivu jer vjerojatno budem imao kontrolu..
 

davor83

Član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
88
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Jel se može dodati sada u brazdu prije tanjiranja 7:20:30 ili to mora biti na jesen prije oranja?
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
adonis koliki ti je bio prinos po ha prosjecan?
gnojidba je sasvim solidna oko 2600kn po ha po sadasnjim cijenama

10,5 tona je bilo prošle godine. Ta gnojidba bude ove godine išla na sve parcele.
Prošle godine je to bilo samo na 30% površina.

Ja ove godine planiram gnojidbu 200kg/ha 7-20-30, 120 kg/ha uree to predsjetveno sirom, kultivacija 175kg/ha kan, jedna folijarna sto bude za zrno i dvije folijarne za silazu.. a zaorano je (tj bude jer nisam jos dobar dio nisam) 40-45 m3 gnojovke/ha
Malo manje uree u odnosu na proslu godinu,treba postovati nitratnu direktivu jer vjerojatno budem imao kontrolu..

mislim da buš loše prošel ako ti dojde kontrola :icon_wink: .
mineralnim gnojivom budeš dal 115 kg dušika plus gnojnica oko 200 kg dušika, znači ukupno 315 kg dušika :icon_scratch:
Nitratnom direktivom je dozvoljeno za kukuruzak se ne varam 210 kg dušika.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Sastav gnojovke je od 0,3-0,5% dusika, pa ako uzmes min vrijednost to bude 120kg������ + dusik iz mineralnog i to bude skoro to... iako cisto sumnjam da budu uzimali uzorke, vazno je da generalno na svim parcelama ne pretjeras s prosjekom od tih 210kg..

Jel se može dodati sada u brazdu prije tanjiranja 7:20:30 ili to mora biti na jesen prije oranja?

To je vrlo diskutabilno..
Ovisi o kojoj se kolicini radi i kakvo je tlo..ako je tlo siromasno hranjivima a bacis ga gore,moglo bi se dogoditi da se korijen pretezno razvije u gornjem sloju te bi moglo biti problema ako bude susna godina..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Generalno pravilo za gnojidbu mislim da ne postoji. Da dvostruka količina gnojiva daje dvostruki urod odmah bi smanjio površine na pola.
 

davor83

Član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
88
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Sastav gnojovke je od 0,3-0,5% dusika, pa ako uzmes min vrijednost to bude 120kg������ + dusik iz mineralnog i to bude skoro to... iako cisto sumnjam da budu uzimali uzorke, vazno je da generalno na svim parcelama ne pretjeras s prosjekom od tih 210kg..



To je vrlo diskutabilno..
Ovisi o kojoj se kolicini radi i kakvo je tlo..ako je tlo siromasno hranjivima a bacis ga gore,moglo bi se dogoditi da se korijen pretezno razvije u gornjem sloju te bi moglo biti problema ako bude susna godina..

Bojim se da ću onda imati tih problema bez obzira koje gnojivo bacim, jer je proljetno oranje. Mene prvenstveno zanima jel bolje u proljetnu brazdu baciti 7:20:30 u kombinaciji sa ureom i prihrana sa KAN-om ili 15:15:15 sa ureom i KAN-om?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Ima li razlike u brzini dostupnosti hraniva iz 7-20-30 ili 15-15-15?
Ako nema, onda treba odabrati cjenovno povoljniju varijantu za jednaku količinu hraniva. Na izbor još može utjecati potreba kulture koja slijedi za P i K. Ako je podjednaka, onda 15-15-15.
Ovo je moje skromno razmišljanje, a jako me zanima odgovor na pitanje u početku post pa molim odgovor ako netko raspolaže informacijom.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Razlike u dostupnosti izmedu 15ice i 7ice nebi trebalo biti..
Za izgradnju 100kg zrna je potrebno oko 2,7kg N, oko1,5kg P i oko 2,7kg K..
Zato mi je logicnije koristiti 7icu nego 15icu..

Smisao "duplo" gnojiva ne znaci da ce prinos biti dvostruko veci,ali kao sto sam napisao potrebe kukuruza znaci ne mora se gnojiva nista baciti ako imas visoku koncentraciju istih u tlu..ali to ide jedno vrijeme,tlo se iscrpi i onda se mora nadoknaditi to..
Moje misljenje je koliko iznosis u prinosu,trebalo bi toliko i vratiti u hranjivima jer je to jedino dugorocno odrzivo..
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Pó meni nema svrhe bacat sedmicu sada,pogotovou plitke slojeve,jel se sporo razgradjuje,po par mjeseci i nije biljci dostupna odmah.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh