• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz - 2015

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

terminator99

Aktivni član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
284
Re: Kukuruz - sjetva 2015

ima napre ove sinje, nekaj prek 100 kg.. ide mali :)
treba mu jos malo stavit, digne ga preko jarka, ostalo je super
 

krunich2103

Član
Tu od
10 Velj 2015
Poruka
259
Re: Tretiranje kukuruza..

pa bilo je za kupiti u večini poljoapoteka

Bilo je za kupit tretiranog kukuruza. Preparata za tretirat kukuruz tj. zrno nema sigurno u slobodnoj prodaji.
 

margonalis

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
45
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Najbolje mi je za vidjeti kad ekipa ne zna tanjurati.Situacija slijedeća.

Proljetna brazda, lagano upekla.Prvi, a i svaki slijedeći prolaz sa potpuno ukriženim tanjuračama, onako oba šarajzla full naprijed, i ručica hidraulika u položaju "tanjuračo grizi do osovine".A gas naravno 2000+ rpm.

I onda gledaš kako u prva tri prolaza tanjurača od cca 600 kila skakuće po brazdama ko plosnati kamen po vodi.Smijeh.

U proljetnoj brazdi i kad siješ koruzu, gdje je zemlja teža i lagano zapekla.Prva dva prolaza radiš sa izravnatim diskovima tanjurača, i ne dopustiš da tanjurača legne na pod, čak i ako imaš jači traktor koji nju takvu može vuć, zašto, zato što se nepotrebno troši više goriva no što treba, i opterećivati traktor bezveze.

U prvom prelazu ti je cilj da razbiješ i ugrubo rastreseš površinski sloj brazde koji je na proljetnoj brazdi upekao, a drugi prolaz da razbiješ oveće površinske grude, pa tek onda možeš križati tanjuraću i finije i dublje usitniti zemlju.

Tanjurača nije freza, ali ako ti se da igrati i znaš kako tanjurati, da se zemlja usitniti i više nego što objektivno treba, barem za koruzu, pšenicu i ječam (za druge ratarske kulture ne bih govorio pošto ih ne sijem).

PS

I ja sam bio jedan od onih koji pametuju da je najbolja jesenska ili zimska brazda, naročito na teškim tablama.No 2014 jesen/zima, bila je tako kišna u mom kraju, da gotovo nitko nije izorao, jednostavno se u blato nije moglo.Dakle, da ne kažem apsolutno svi, ali 99 % ljudi je moralo raditi proljetnu brazdu, pa se sad vidjelo tko zna potanjurati a tko mlati da izmlati.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Re: Kukuruz - sjetva 2015

I šta se desi kad u tom tvom trećem prolazu ukrstiš tanjurače i opališ po gasu :confused:
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Vec se par dana druzim sa svojim kolegom 539..

Tanjuraca nije freza ali moze biti.. :icon_wink:




Zatanjuravanje jarka:


I da ovog nema poludio bi od dosade..


Nesto sam posijao u petak, sutra i prekosutra ostatak..
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Zemlja ti je vrh. Ovo je odlična priprema.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Ivane,valjci odrađuju dobar posao. :(clap):
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Je, rade super..
Danas predvecer tj vec u mraku mi je pukao ovaj jedan flah na valjku i zastekao valjak, pa sam ga digao i dovrsio bez njega.. Ali nije to to, tanjuraca lijepo razmrvi zemlju, ali ostavlja onaj "grob" iza sebe makar je bila skroz izravnana..
Jednostavno bez valjka to nije to, u jesenskoj brazdi on radi kao pod luk..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Kod mene se ovih dana priprema zemlja za sjetvu, najvjerovatnije sijemo u petak i subotu, nedjelju jedan dio :).
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Ivan, kojom brzinom ideš i koliko prohoda? Bolje uradiš nego ja drljačom... :)
Na koji gas voziš kad možeš muziku da slušaš?
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Za muziku staviš čepiće u uši i nadglasaš sa muzikom motor tako da te čuju u tri susjedna sela ko mene [emoji106]
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Glavno da ste vi uslikali radio, a valjak i tanjuraču straga da se vidi konstrukcija ništa.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,354
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Za muziku staviš čepiće u uši i nadglasaš sa muzikom motor tako da te čuju u tri susjedna sela ko mene [emoji106]

Šta tri sela, još kad ja zapjevam BEK vokale, to ti bude ko na aeromitingu.
Ukrug kilometar sva divljač se razbježi.
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Adonis, to ti je konjski štavelj ili kako kod nas zovu šćavelj, ima dubok korijen i dosta sjemena tako da se s njim nije za igrati . Taj komad čim prije pošpricaj jer ti bude lišćem prekrio kukuruz.

Ima ga i kod mene na jednoj njivi na koju ide kukuruz, ali od sjetve ništa još barem 2-3 tjedna jer leži voda, dali ću ako sad taj štavelj istanjuram napravit još gore budući da se on razmnožava i putem korijena? Što napraviti, a da ne bude još gore nego sada. :icon_scratch:
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Danas posian kukuruz površine 2ha bačeno na brazdu 860kg 15-15-15.
Sijo se bc282 i pajdaš.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh