• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz - 2015

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Za mene isto prvi izbor RD,makar i teška brnača na zimsku brazdu isto napravi posla,i brzo se pripremi zemlja za sijetvu.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Teška ili laka drljača je meni za sad najbolji stroj u pripremi..
RD je spora i puno se goriva troši,teško je postič idelanu dubinu s njom..
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Kako,pa ja danas s njim pripremim 15 hektara za kukuruz,a goriva potrošim oko 6-8 litara na sat,ali govorim na moje oranje,a ako je drljavo poorano,onda ima puno više posla za tih 15 h.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Izbor stroja za pripremu zemlje ovisi o samoj zemlji!
Mi ove godine pripremamo sa dva sjetvospremača neke parcele, a neke sa rotodrljačom i to jako polako da bi se dobro pripremilo, a neke parcele su na čekanju dobr kiše, uopče se nečemo ni truditi pokušavati utjerati bilo koji priključak koliko je tvrdo i suho.

Nadam se kiši u utorak! Ostalo nam je još oko 15 kj.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Ja ove godine dva puta sa rotodrljacom.. Sve mi je proljetna brazda, a najbolje je tamo gdje je na taj prvi trag pala kiša, tu u drugom tragu bude jako dobro uradjeno. Sve u svemu kukuruz je u zemlji i ako mu ne padne dobra kiša, neće skoro niknuti, barem je tako kod mene..
 

johnnewman

Član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
369
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Sa čim je najbolje pripremiti zemlju? Freza, tanjuraca, sjetvospremac, drljaca?

Vidim da svi različito koristite...

Dobro pitanje a sigurno trebaš i pravi odgovor.
Ja mislim dA sa sjetvospremacem niko nemore ni pomirisat a dje sta uradit.
Ove godine ti je tanjurača No1 a iza nje radi sa čim oš.
 

krunich2103

Član
Tu od
10 Velj 2015
Poruka
259
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Kod mene je " zatvorena" brazda tanjuračom iza nje jedan prohod RD kukuruz je posijan sav pred nekih 9 dana. Danas sam isao gledat vani je. :drink:
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Svi govorite da je zemlja suha a ja nisam toga mišljenja. Zemlja je sabita od silne kiše i teških strojeva. Izoranu brazdu treba odmah usitnjavati jer ju vjetar i sunce začas zapeku.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Re: Kukuruz - sjetva 2015

DSC06339.jpg


sviđa mi se ovo što je @ivan.kc iskombinirao sa valjkom iza tanjurača.Zanima me da li bi bili dobri (ili možda i bolji) ovakvi valjci sa ježevima? Koji bi bolje napravili posao u zatvaranju zimske brazde?

sjetvo-jez102.jpg
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Teška ili laka drljača je meni za sad najbolji stroj u pripremi..
RD je spora i puno se goriva troši,teško je postič idelanu dubinu s njom..

Sa RD možeš dubinu podesiti sa točnošću od 1 cm .
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Ajde da čujem kojom tehnikom ?

Več kod prolaza kotača ti nije ista dubina,jer kotači malo propadnu,dalje da bi imao istu dubinu na 3m širine moraš imati 100% ravnu površinu pred sobom,a to je nemoguče dobit da napraviš i 2-3prolaza gredom..
Al uglavnom to su sitnice,i ne toliko bitne možda..
Ako podesiš roto na 5cm dubine,ostat če samo grude iza tebe u težoj zemlji...


Za zimsko oranje,u bilo kojoj zemlji,greda za zatvaranje brazde,i poslije laka ili teška drljača 2 prohoda i tlo je spremno za sjetvu..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Kod nas završena sjetva kukuruza, posađeno nekakvih 12 hektara. :)

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=fMM2WFLPt2E[/YT]

Zašto idete tako sporo sa RD?

Za zimsko oranje,u bilo kojoj zemlji,greda za zatvaranje brazde,i poslije laka ili teška drljača 2 prohoda i tlo je spremno za sjetvu..

Ne u bilo kojoj zemlji... RD je bila i ostala No1 za pripremu.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Kod mene još 2 rali čekaju kišu da se može saditi,nije hitno aquamax stigne.Pošto nemam fine strojeve kod mene još uvijek tanjurača odrađuje finu pripremu,da se pojavi kakav financijski dobitak,još na nju stavljam valjak,onda bude još jeftinija priprema
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,519
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Neki dan sam napisao da nema najboljeg stroja. Meni bi bila ziva propast radit s rd kad sa sjetvospremacem napravim isti posao uz ucinak preko 4 ha/h.
A koliko je takve i koliko je teske zemlje? Pola-pola?

Evo i kratki video iz pripreme
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=oo0a9nRsk90[/YT]
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Po meni je RD svakako najuniverzalnija... Ja ni u najmekšoj zemlji koju imam ne mogu sa sjetvospremačem napraviti posao u dva prohoda,i makar idem brže,na kratkim i širokim parcelama gubim vrijeme na okretanju,pa mi je opet brže sa RD. Kad bi se dala napraviti zadovoljavajuća priprema u jednom ili dva traga,onda bih koristio sjetvospremač...

S druge strane,kolega je ove sezone izbacio RD iz upotrebe,na pošinjanu zemlju jedan trag sjetvospremačem,na nepošinjanu dva traga,i to je to,samo kaj je kupio sijačicu za direktnu sjetvu,pa ga ništa ne muči...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Re: Kukuruz - sjetva 2015

I moj glas ide svakako za rd. Ove godine da neidem dvaput po tragu sa rd za kukuruz bilo bi strasno krupno i jako loša priprema. Oni koji imaju tanjuracu u mom kraju prošli su dva traga po brazdi i jako veliko busenje ostaje i ljudi čekaju kišu da bi mogli lijepo pripremiti i posijati..
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Ajde da čujem kojom tehnikom ?

Več kod prolaza kotača ti nije ista dubina,jer kotači malo propadnu,dalje da bi imao istu dubinu na 3m širine moraš imati 100% ravnu površinu pred sobom,a to je nemoguče dobit da napraviš i 2-3prolaza gredom..
Al uglavnom to su sitnice,i ne toliko bitne možda..
Ako podesiš roto na 5cm dubine,ostat če samo grude iza tebe u težoj zemlji...

Dubina propadanja kotača nije uopće bitna jer RD i onako ide iza traktora i poravnava sve neravnine i udubine do dubine koju ju naštelaš . A ravna površina pred sobom ovisi isključivo o tome kak si poorao njivu.
A tehnika je vrlo jednostavna, paker valjak podesiš na dubinu koju želiš ( vidi sliku ) .
Na slici jučer ujutro orano, navečer jedan prohod RD i njiva ravna ko staklo.
Priprema rađena na 7 cm dubine.
 

Prilozi

  • DSC_0339.jpg
    DSC_0339.jpg
    46.3 KB · Pregleda: 254
  • DSC_0340 (Large).jpg
    DSC_0340 (Large).jpg
    50.1 KB · Pregleda: 236
  • DSC_0344 (Large).jpg
    DSC_0344 (Large).jpg
    28.4 KB · Pregleda: 206
  • DSC_0345 (Large).jpg
    DSC_0345 (Large).jpg
    28.9 KB · Pregleda: 205

Driver

Član
Tu od
26 Srp 2013
Poruka
396
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Moji juce posijali 11rali kukuruze sve gotovo za 6 dana od oranja bacanja umjetnjaka zatvaranja brazde sa lakom drljacom jedan prihod RD i sjetva
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Ljudi imam jedno pitanje. Kukruz posađen 13.4. i poprskan s Koban T 17.4. Danas bio vidit kak izgleda kad ono Abutilon niče ko lud. E sad preporuka s čim i kada prskati, jer ovaj korov je strašna napast. Stric je prošle godine prskao s Taskom i abutilon je samo požutio. Equip, Motikan ili nesto trece?? Površina 1 jutro.
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Re: Kukuruz - sjetva 2015

CALLISTO 480 SC je selektivni, sistemični herbicid za suzbijanje jednogodišnjih širokolisnih korova ...provjereno uništava abutilon 100%
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh