• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz - 2015

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Ljudi, ne smijem sijati kukuruz u konvencionalnoj ako cu i u ekoloskoj. Ako kome treba, fao 500, RWA, dvije vrecice po 25 000 zrna, dao bi obje za 500 kn. Za silazu dusu dao.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,208
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Ne bi se ništa manje naradio osim kod istovara jer do berbe jednako radiš i za mali i veliki ured.

A krunjenje?
Dok moram cijeli dan dizati kosaru punu kukuruza na krunjac i tako par dana..
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
933
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Kakve probleme imate. Meni je sada prioriteta da pravim prvo špartanje sa dodatkom kana da kukuruz dobije neku tamnu boju.O cjenama i prinosima čemo u jesen.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,208
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Je da, o cijeni za ovogodisnji kukuruz, a sta je s cijenom za proslogodisnji kojemu sad sljedi krunjenje i prodaja..
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,343
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Zanima me ko ima sad veću računicu, mi koji smo odma predali ili vi koji ste ga čuvali?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Ja sam ujesen za svoj dobio 63lp,imam nešto za krunjiti,taj će otići na malo po 1-1,20kn.
To su skoro dupli novci,i nema troškova sušenja,ali ima puno više posla,i ne mogu se prodati velike količine... Susjed ima svoju sušaru,i silose 2x50 tona,kaže da zarade neće biti...
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,208
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Neke godine je zarada, a neke nije i moramo se s tim pomiriti..
A moj susjed sad ima za kruniti nekih 100 t suhog zrna, sve je spremao u klipu u koseve..
Ja imam jedno 20t za kruniti, a 15t sam dao u jesen po 50 lipa, e to je bila cista pusiona..
Najbolje dok on prode preko nekakve stoke, onda ima najvise koristi..

Ove god sve budem spremil u klipu i budemo povecali malo stoku, pa nek ga jede, a na proljece opet visak skrunimo i prodamo..
Po meni, davati sirov ispod kombajna odmah u prodaju nema nikakve racunice..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Bilo je računice kad je bio 1.55kn ispod kombajna. Tko je tad imao 100 jutara dobrog kukuruza,još ima te novce. Te godine sam ga ja dosta spremio,i na proljeće dobio par lipa više.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Ko se bavi ratarstvom i prodajom ratarskih proizvoda sigurno postoje dohodovnije kulture od kukuruza! Kukuruz to već dobrih par godina nije i u mom okruženju veliki ratari ga ni nesiju ili se radi o minimalnim količinama....
Kod kukuruza nema kalkulacije kao sa žitaricama,bacit ću manje ili više ,ušaprat ću na ovom ili onom, jel svaka kalkulacija i šparanje dovodi do velikih smanjenja prinosa.
Kod nas u Slavoniji gledajući unazad zadnjih 10-15god. je veliki problem nedostaka oborina,pogotovo u kritičnom periodu, i ako mu nisi dao sve šta treba ,nemožeš ni očekivat ništa...
Po meni kukuruz jedino ako je stočarstvo u pitanju,a eventualno ako šta bude viška rješit!!!
Čak sam razmišljao da ga ja kao stočar uopće nesijem,jer zadnjih par godina cijena klipa u berbi je oko 40-50lp i ako bi gledao čistu računicu tu nema nikakve matematike ... al eto ostaje taj problem plodosmjene . Puno jednostavnije mi je posijat pšenicu ,ječam tritikal... u jesen i s nekim minimalnim ulaganjima dobit nešto ,nego ulupat u kukuruz pa dobit ništa ili malo!:icon_scratch::mur:
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: Kukuruz - sjetva 2015

S nekih 4 - 5 t po jutru i 5 jutara, u prosjeku 22 t, s cca 8000 kn sjemena, gnojiva i herbicida (minimum svega), s 1400 kn vršidbe i cca 1000 kn goriva, dakle sve skupa oko 10 - 11 000 kn, uz cijenu od 0,90 kn/kg na malo i ostane nešto. A sad, neki dan sam prodao 3 t šrota za 1,30 i tonu kukuruza po 0, 90 i mogu reći da sam zadovoljan s time, za 4 t 4800 kn. Još da uvalim barem 6 t šrota i bit će vrhunski. Ostavim sebi 2-3 t i dobro je. Ove godine imam narudžbu za 20 t ekološkog kukuruza, ali mi se čini da ću propišati krv dok se to odradi. Malo mi je i žao što sam ušao u to, ali jbg, sam sam si kriv.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Ja sam zasada skurio paletu Uree-oko 3800kn(bila je akcija,pa sam uspio paletu nabaviti)
Herbicidi 3500kn(imam viska pakiranje koje mogu vratiti -500kn)=3000kn
Sjeme sam nešto pokusa nabavio,a za 2.5ha sam kupio,oko 2800kn(pioneer i dekalb)
Goriva sam skurio 1100kn plavca(kumov traktor) + 600kn euro dizela(za tastov traktor)= 1700kn
Još moram u kultivaciju,tu će paleta kana nadrapat (oko 4000kn)
i kombajn,lani me 900kn/ha koštalo,sve si mislim tražiti nekoga tko je jeftiniji..
imam 10 rali ugrubo...
15300kn repromaterijal i kombajn koliko bude(skuplja varijanta 4500kn,jeftinija budemo vidjeli)..
znaci cca 20 tisuca kuna!

Ako prinos bude 4-5t /ral,znači 40-50 tona bude zrna(teoretski),da mi cijena bude ko i lani,54 lipe,pokrit ću se,poticaj bi trebao ostati kao nagrada za rad i trud.
A praksa će kao i obično biti drugačija od teorije,samo ovisi u kojem smjeru!
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Da Kolega,to je ono o čemu sa u par postova prije pisao,samo da ne bude manja cijena od prošle godine.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Ako se u plodored ne ubaci kukuruz, plodored pada. Mogla bi se ubaciti djetelina ili soja, ali kome djetelinu prodati, a soju još nekako tamo gdje su veće površine. Sada se može ostaviti i na ugaru i to se plaća. A na obrađenu zemlju dobije se i neki poticaj. Ajmo mi lijepo pitati naše političare šta misla sa silnom zapuštenom zemljom. Reči će da imaju važnijih problema od toga, odnosno da već jednom trebaju završiti Drugi svjetski rat da se zna tko je pobjedio a tko izgubio u tom ratu. Tu mogu laprdati bez veze, a na zapuštenu zemlju treba dati konkretan odgovor.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,519
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Blago vama kad znate svaku kunu gdje ste ulozili. Nikad tako nisam gledao proizvodnju nit ocu.
Kukuruz naspram psenice i suncokreta je najstabilnija kultura. I meni najdohodovnija, ako uzmem prosjek. Ove godine kad sam imao do 10 tona po jutru, a najmanja cijena je bila 80 lp. onda imam itekako racunice.
Pogotovo kad ga cuvam do proljeca. Pa i ove godine. Sutra vozim 3 vagona i ima lijepe racunice.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Sada pisati o tome da poljoprivreda nije posao za jednu godinu i slično mislim da nema smisla jer to svi otprilike znamo. Problem je u tome što kod nas kod dosta ljudi prevladava mišljenje idem posijati, a netko će već otkupiti. I stalno se čeka ili gleda u nekoga imaginarnog. Znamo kakvi smo ljudi pa se i ne udružujemo jer nitko nikome ne vjeruje, a to znači da smo svi pomalo lopovi i prevaranti. Kada u jesen dođe žetva otkupljivači maksimalno srozavaju cijenu jer je cijena na burzi u Budimpešti kao 30 lipa a oni velikodušno nude 35. Neka idu u Mađarsku i kupe, ali onda mora platiti transportne troškove što cijenu skoro udvostručuje, a ako nije u blizini željeznice još veći problem. A naši ljudi im u otkupnoj cijeni i dovezu. I dok smo ovako razjedinjeni svatko tko se sjeti može nas natezati kako hoće.
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Re: Kukuruz - sjetva 2015

juče sam saznao da je kokuruzu pala cjena.trenutno 0.80lp. a sve više se priča da će najesen biti cjena 0.30lp za sirovo zrno.mislim da se sve svodi na to da sve šta se proizvede na polju mora se uhraniti u nešto,drugim rječima to sa polja nebi smio biti finalni proizvod jer se na tome najmanje zaradi,ako se i zaradi.e sad ko šta može il nemože.neki pokušavaju kroz svinje,odojke,junad,ja kroz mlijeko a kum mi ima oar koza i ide na sto pura za pred božić.a čujem da se reklamira neka firma i koprivnice,mislim da se zove solis da traži koperante koji bi uzgajali ovce a oni bi uzimali sve janjce.navodno siguran otkup sljedećih 5.godina..:icon_confused:
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Da je tržište u rasulu - JE!
Kukuruz se može prodati po 90lp (na veliko) i nevjerujem u priče o padu cijene.
30 lipa neće bit sigurno jer u tom slučaju padaju giganti a oni to prvi neće dozvoliti.
Urod od 5 tona sirovog zrna po rali/jutru je jadan urod i onaj ko mi kaže da je "dao sve" a ima 5 tona to nek priča nekom drugom.

Kukuruzu ako "daš sve" imaš 7-8 tona po jutru i više (sirovog zrna). Na 7 tona dok ga osušiš i iz njega se izbaci smeće ostaje min 5-5,5 tona koje po 90 lipa daju 4500kn. Kako god okrenem izlazi da sam po jutru zaradio 1000 do 2000kn, naravno pod uvjetom da sam "dao sve". Nisam uračunao odbijanje PDV_a za one u sustavu...
Poticaj je dar božji tj dar od države kojim nas kupuju da se zemlja donekle održava, po meni je poticaj milostinja ili neka vrsta socijale.
To da se isplati kukuruz progurat kroz meso ili mlijeko je istina time mu se dodaje na vrijednosti ali opet svi jako dobro znademo kakva je situacija i u mljekarstvu i u svinjogojstvu. Mislim na dampinške cijene kojim nas satiru te nesređeno tržošte gdje se samo gleda ko će koga preveslati tj zaje....

Najbolje od sveg je dok je kukuruz bio 140-150 kuna s polja, te godine 170 suhi ili pšenica jedne zime išla po 1,80 samo daj! U poljoprivredi je pravilo da nema pravila jer bi se onda svi mi bavili istom proizvodnjom, ko bi bio lud radit nešto što se ne isplati.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Hajdemo još malo teorije i filozofiranja. Na jednoj strani pšenica, na drugoj kukuruz. Pšenica služi za ljudsku ishranu i tržište joj stalno raste jer se broj ljudi povećava, jedino kod nas i u Europi smanjuje i ona prolazi. Kukuruz je osnova za stočnu hranu i to za svoje bliže okruženje. Broj stoke nam je drastično pao, uvozi se 60% svih vrsta mesa osim piletine i cijena mu pada. Pojedinac i da tovi nekoliko stotina komada junadi po turnusu nije zanimljiv velikim kupcima vani. Mi se stalno okrećemo toj Europi, a arapske i muslimanske zemlje su znatno veće tržište od Europe i treba im ponuditi velike i stalne količine stoke uzgojene po njihovim zahtjevima za što mi imamo idealne uvjete. Čini mi se da su prošle godine predstavnici neke arapske zemlje kružili po zemljama bivše Juge i tražili tko im može isporučivati govedinu. Nakon što je ta vijest bila dva dana u medijima o tome se nije ništa više čulo. A takvim stvarima bi se trebalo baviti naše ministarstvo, a ne svađom sa ljudima.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Činjenica je da smo mi raspadom bivše države svedeni na to da igramo po pravilima jačih kojima je u interesu da nam uvale svoj proizvod pa se iz tog razloga uvozi sve i svašta. Mi im trebamo samo za proizvodnju sirovine tj poluproizvoda. Kukuruz se izvozi od Austrije i Njemačke do Alžira, Maroka i Egipta. Junetina ide u arapske zemlje a ko nam kupuje svinjetinu? U toj branši je kuršlus.
Dok god ima i malo plusa u toj našoj jadnoj proizvodnji moramo radit, ko neće il više nemože put pod noge na bauštelu! Nevredi glavom u zid
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh