• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2016

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Mario1993

Aktivni član
Tu od
24 Velj 2015
Poruka
248
92809781a69e600f3a483b9d6b05cc64.jpg


Ovako je kod mene bio krabas u rijetkom sklopu(60000 biljaka). Sto se sjemena tice imao sam 2 vrecice i obje su bile okruglo sjeme, jedno sitno, drugo krupno i jako teško. Mislim da oni nemaju ko bc, okruglo plosnato, nego je sve okruglo.

Inače sam imo prinos krabas od 5t/kJ na losijoj zemlji.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
da li je netko razmišljao posijati kukuruz u kvadrat????

mislim na razmak u redu i razmak redova da bude približno jednak, npr 45cm razmak redova i razmak u redu 30-32cm, da bi se dobio određeni sklop, a kukuruz dobio više prostora????

ili je možda netko vidio tako posijan kukuruz?

vidio sam posijane redove jedan do drugog, u okolici osijeka, da su imali testiranje, al neznam kakve je dalo rezultate.....
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala Mario.
Jel to samo krabas na slici? Jedino desni klip ima crvenkasto zrno.

Ivanz,
mislim da bi to, sa stanovišta opskrbe biljke hranjivima i zrakom, bilo za biljku dobro. Bitno je zadržati određen sklop.
No s druge strane pojavi se problem upotrebe mehanizacije koja je uglavnom prilagođena sjetvi u redove razmaka 70-80 cm.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ako me pamćenje dobro služi, sjeme Krabasa je sve bilo okruglo i dosta krupno.

Ove godine nas čeka još povoljnije sjeme KWS hibrida, kaže izvor :)
 

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
Zanima me ove godine planiram saditi kws nisam ga do sada sadio koji najbolje otpusta vlagu planiram kombajnirati nestao za prodaju
Poštovani,
Sjetva KWS hibrida na području Bjelovara ovisi dali planirate prodaju merkantile na malo kod kuće ili na veliko odvesti vlažno zrno Raiću, Sedliću, Halauku, Gašparu, Biščanu itd.
Ako mislite prodavati na malo tada su to hibridi Krabas FAO 300 (260-280 kn), Kinemas FAO 390 (50TK 460-480 kn gratis tretirano force gratis), KWS 1394 FAO 410 (260-280 kn) ili Amandha FAO 420 (260-280 kn). Ovi hibridi odlićno podnose visoke razine agrotehnike ali u nešto slabijim ulaganjima uspjevaju iskoristiti najviše moguće. Zrno im je atraktivnog crvenkastog obojenja i odličnih su hranidbenih vrijednosti te time postižu jako dobru cijenu i potražnju kod prodaje na malo.
Ako vas zanima prodaja na veliko tada su to Solferino FAO 330, Kamparis CC3 force gratis, Balasco FAO 410, Konfites CC3 force gratis FAO 450 (340-360 kn) ili Kassius 50 TK force gratis (460 - 480 kn). Ovo su najjaći KWS hibridi namjenjeni intenzivnoj proizvodnji zrna za područje Bjelovara i šire okolice. Pri visokim ulaganjima daju najbolje rezultate ali će podbaciti u siromašnim ili nikakvim ulaganjima. Ovi hibridi prošle godine u pokusima na području Bj županije davali su prinose 14-18 t/ha suhog zrna što ih svrstava u grupu najboljih hibrida u Hrvatskoj za intenzivnu proizvodnju zrna.
Više informacija možete dobiti ako me nazovete na 098/405841 i pozovete na kavu i čašicu razgovara ili posjetite naš web www.kws.hr ili youtube kanal KWS Hrvatska gdje možete pronaći video prezentacije za svaki pojedini hibrid koji vas zanima.

Mene zanimaju rabije sorte (FAO 300 - FAO400) koje rijeđi sklop nadomještaju drugim klipom. Ima li takvih?
Poštovani,
Hibridi Krabas FAO 300, KWS 1394 FAO 410 i Krebs FAO 490 imaju "spiga flex" svojstvo. Prvo što treba biti svima jasno da bez sklopa 70-75 000 u žetvi prinos suhog zrna nikad neće biti najbolji mogući. Spiga flek je svojstvo hibrida da u rjeđem ili prorjeđenom sklopu nadoknadi dio gubitka produljenjem klipa za 10-15%. Još jednom "VELIKI KLIP NE ZNAĆI I DA JE I PRINOS ZRNA VISOK JER VJERUJTE MI NIJE."
Sve gore navedene hibride možete nabaviti u KTC Zabok ili Krapina ili Poljoljekarnama Cipro.

Dejane, zahvaljujem. :drink:

Imam home made mehaničku sijačicu i zaključil sam da mi više odgovara ovalno nego plosnato sjeme. Kod BC hibrida, koje sam do sada koristil, je to srednje ovalno (SO) ili eventualno veliko ovalno (VO).
Je li i sjeme Krabasa tako kalibrirano?

Drugi je problem kaj u Krapini i bližoj okolici uglavnom prodaju sjeme BC instituta i Pioneera. :(n):
Poštovani,
Sjeme KWS dorađuje se po najsuvremenijim tehnikama i kalibracija se obvla laserskom optikom odnosno u pakiranju su sva zrna istog promjera ali ne i oblika jer sjeme ne prolazi kroz sita koja oštečuju zrno već laserska optika očita zrno koje treba izdvojiti a vakum zrak ga izdvoji. Takav naćin kalibracije je nije najbolji za mehaničke sijačice.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Ja sam prošle godine kws krabas sijao.
Punjen u Srbiji kupljen u prvči jedva ga našao kad sam išao u gudovac.
Bilo je svega i krupnijeg i sitnijeg kukuruz je super rodio.
Sije se 3 godinu za redom .
Jedne godine je bio iz Mađarske i taj je bio ljepše kalibriran .
Ali dobro nagodinu možda ga sam prosijem baš radi ono malo krupnijih koji zapnu u sijačici.
 

Mario1993

Aktivni član
Tu od
24 Velj 2015
Poruka
248
Da samo je zadnji krabas, predzadnji je od susjeda ja mislim 572(kasno sijan pa je jos mlijecan bio), a ostali su dekalb 5222 i 5830.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Kasne su grupe krabas je rani ja sam sijao početkom 4 mjeseca opleo ga snijeg i mraz .
A prinos super bio dosta je otporan.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Poštovani,
Sjeme KWS dorađuje se po najsuvremenijim tehnikama i kalibracija se obvla laserskom optikom odnosno u pakiranju su sva zrna istog promjera ali ne i oblika jer sjeme ne prolazi kroz sita koja oštečuju zrno već laserska optika očita zrno koje treba izdvojiti a vakum zrak ga izdvoji. Takav naćin kalibracije je nije najbolji za mehaničke sijačice.

Zvonimire,
hvala na oba odgovora. :icon_pidu:
U ovom citiranom me malo zbunjuje ovo označeno crveno. Je ili nije? :confused:
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Nije nsjbolji jer mehanička sije kroz određeni kalibar ploče, a pneumatskoj to ne smeta jer uzima zrno po zrno bilo kakvog oblika, bitno da ga vakum može uhvatiti na rupicu.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Poštovani,
Sjeme KWS dorađuje se po najsuvremenijim tehnikama i kalibracija se obvla laserskom optikom odnosno u pakiranju su sva zrna istog promjera ali ne i oblika jer sjeme ne prolazi kroz sita koja oštečuju zrno već laserska optika očita zrno koje treba izdvojiti a vakum zrak ga izdvoji. Takav naćin kalibracije je nije najbolji za mehaničke sijačice.


Sita neostecuju zrno, nego samo los krunjac kukuruza, kao ni gravitacioni stol, koji se koristi u doradi sjemena, i jos nakon toga ostane poneko osteceno zrno koje se nije moglo ukloniti navedenim postupcima....pa se uvodi opticki selektor

Gdje je kws dorada sa optickim selektorom i koje je marke selektor??



Ovaj filmic sam vidio sa sjetvom na kvadrat, samo njihov je sklop 84000 zrna i imaju navodnjavanje, a ja najcesce sijem 60-65000 zrna
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
928
Imam pitanje za zvonimira kws a mogu i svi osrali da dadnu svoje mišljenje i savjet. Radi se o srednje plodnoj zemlji jesenas je zaorano 300kg 7-20-30 za proljeće je u planu 200kg 15-15-15 i 150kg ureje toje po hektru. Kultivaciju neradim,nemam sa čime. Kukuruz skidam u zrnu i neide u sušaru. Znači trebo bih neku preporuku ranijeg kws kukuruza za ovu agrotehniku.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
92809781a69e600f3a483b9d6b05cc64.jpg


Ovako je kod mene bio krabas u rijetkom sklopu(60000 biljaka). Sto se sjemena tice imao sam 2 vrecice i obje su bile okruglo sjeme, jedno sitno, drugo krupno i jako teško. Mislim da oni nemaju ko bc, okruglo plosnato, nego je sve okruglo.

Inače sam imo prinos krabas od 5t/kJ na losijoj zemlji.

Samo zadnji je malo sličan krabasu.

Zrno im je atraktivnog crvenkastog obojenja

http://www.kws.hr/aw/Proizvodi/kukuruz/KRABAS/~dprl/
 

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
Doradni centar je smješten u Srbiji Bečej, izgrađen je prije dvije godine, kompletna mehanizacija je dovezena iz SAD-a ali neznam koja marka točno. Ja sam u prodaji i ne radim u selekciji ali znam da nam je u obilasku pogona rečeno da je optički kalibrator bolji jer je točniji i može izd oniti svako pojedino slomljeno zrno.

Imam pitanje za zvonimira kws a mogu i svi osrali da dadnu svoje mišljenje i savjet. Radi se o srednje plodnoj zemlji jesenas je zaorano 300kg 7-20-30 za proljeće je u planu 200kg 15-15-15 i 150kg ureje toje po hektru. Kultivaciju neradim,nemam sa čime. Kukuruz skidam u zrnu i neide u sušaru. Znači trebo bih neku preporuku ranijeg kws kukuruza za ovu agrotehniku.

Za takvu gnojidbu moja preporuka bila bi KWS 2370 CC3 FAO 290. Novi hibrid visokog potencijala prinosa koji može uz ovakvu gnojidbu dati 12-13 tona suhog zrna bez sušenja ako je sjetva u glavnom roku i skidanje početkom 10-og mjeseca. Biti će gratis tretiran sa Force i dolazi na tržište kroz 10 dana.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
928
Na koji se razmak sije i koja ćemu cijena biti?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
Eto , ja sam uplatio pred tjedan dana sve KWS sjeme , neke hibride ima več neke se još čeka , ali ništa zato , ima vremena .
Uzeo sam sve prvu grupu :2370 , kamparis , i konfites , cijena 352 kn (poljocentar)
 

johnnewman

Član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
369
@ZvonimirKWS zanima me koja je razlika na pokusnim poljima izmedu solferina i balasca prvensteno sto se tice vlage, koji je bio prosjek, i koja je razlika u prinosu jer ja sam imao balasca sijanog 05.04 a vrsen 20.10 jer nisam vise mogao cekat jer sam spremao za psenicu pa sam morao skidat i vlaga je bila 17.8 a otkupne stanice su primale do 16 preko susara a to se ne isplati na tako malu vlagu e sad me zanima kakav bi u tom periodu bio solferino i dal je velika razlika u prinosu izmedu ova dva hibrida balasco mi je bacio preko 12t po hektru.
Jel ima koji kws-ov hibrid da obara klipove prema dole.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh