• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2016

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
ajkula Prije 10-tak godina kad mi je bratić pričao da če jednog dana stranac svu našu zemlju kupiti ili čemo ju sami dati da ju obrađuje a da če nas sve preseliti u neke zgrade u sebi sam mislio ovaj je poludio totalno. Sad mi se čini da tak nekak i bude, na žalost.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,222
Pa jel to znaci da budu vece cijene kukuruza kad ga se sve manje sije ili obratno?
 

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
Cijene merkantilnog kukuruza u Hrvatskoj određuju zemlje gdje ga izvozimo odnosno Hrvatski izvoznici.
Npr uljane repice u Hrvatskoj je ove godine posijano dvostruko više nego prošle a cijena joj je na zeleno bila u Prosincu za gotovo 20 lipa viša nego u prošloj žetvi, za očekivati bi bilo da će cijena pasti s obzirom na zasijane površine- što ne znaći da i neče do žetve.

Zvonimire imaš li još kakve podatke o HL, od rugih sorata KWS, ja sam pronašao svoje slike iz 2015 za usporedbu, baš me interesuju HL i od rugih sorata, pa ako neko zna.. http://poljoprivredni-forum.com/showpost.php?p=1140267&postcount=1599

Pozdrav,
Od cjelog tima samo ja imam veliki Dicky-john koji uz vlagu mjeri hektolitar i temperaturu zrna pa evo i dvije slike sa rezultatima iz 2016. Jedna za vaš kraj i jedna za bjelovarski.
 

Prilozi

  • IMG_0537.jpg
    IMG_0537.jpg
    58.2 KB · Pregleda: 138
  • IMG_0206.jpg
    IMG_0206.jpg
    81.6 KB · Pregleda: 137
Posljednje uređivanje od moderatora:

johnnewman

Član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
362
@Zvonimir Kws jel moguce da je konfites prebacio 20 t po hektru?
Bas sam ove godine imao 4sorte hibrida kws al ni jedan nije prebaacio 15t jedino je kerbanis bacio oko14.5t sa vlagom 21%na razmak 21 .Bas bih volio vidjet kakav je to kukuruz sa tim prinosom jer mi se cini nemoguce jer je u mene zemlja extra klase humusna crnica.Vezano uz kws pitao sam vas ali mi niste odgovorili jel ima i jedan kws-ov hibrid da obara klipove.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,550
Pokus je mali uzorak, bez uvratina, uklinaka pa je i tu prinos malo veci nego da se uzme za uzorak cijela njiva.
Po vlagama sa ovih tablica se vidi da je oborina bilo poprilicno. Mada po meni i dalje prevelike. Sa 600 grupom nisam prebacio 20% vlage kamoli sa 400.
Vecinu sam imao 400 grupu i tu su vlage bile oko 15-16% uz prinos do 16t suhog
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,550
Dobar dio, i p0216. Probao lucius, nije los. Dobar prinos, odlicna vlaga, nisu ga svinje dirale.
Ali p0412 i p0216 su mi br1 zadnjih par godina. P0725 ove godine odican samo se bojim kakav bi bio u susnoj godini.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,263
Ja siliram P0412 i P0725, oba budu odlična. A berem P9911 i P9903, 9903 nam je malo draži jer ima 100% završen klip.
 

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
@Zvonimir Kws jel moguce da je konfites prebacio 20 t po hektru?
Bas sam ove godine imao 4sorte hibrida kws al ni jedan nije prebaacio 15t jedino je kerbanis bacio oko14.5t sa vlagom 21%na razmak 21 .Bas bih volio vidjet kakav je to kukuruz sa tim prinosom jer mi se cini nemoguce jer je u mene zemlja extra klase humusna crnica.Vezano uz kws pitao sam vas ali mi niste odgovorili jel ima i jedan kws-ov hibrid da obara klipove.

Pozdrav,
20 t vidite prinose vlažnog zrna na slikama gore, prinos suhoga je 17500 i koju kilu ali govorimo o pokusu gdje je data poprilićno jaka gnojidba- obratite pažnju da je gnojidba pisana po rali - ne po hektaru.
Vlage ja mislim da su odlične jer pokus je sijan 17.4. a skidan 24. 9. i govorimo o području Bjelovara, točnije sajam Gudovac.
Isprike ako sam previdio neko vaše pitanje jer sam u velikoj gužvi sa prezentacijama i ostalim poslovoma pa evo i odgovor sa malim zakašnjenjem:
KWS klipove spuštaju u zrenju hibridi KWS 1394, Amandha, Krebs i Kolumbaris.
Kad me ljudi pitaju isto to pitanje ja uvjek pitam "zašto vam je potrebna ta informacija" a odgovor mi pretežno bude da ga mogu ostaviti preko zime". Razumijem ako se radi o nekom plavnom području gdje bude upitna žetva ako okiši ali moj apel svima, ako nemate tih problema, nemojte ostavljati kukuruz preko zime neobran ili kukuruzovinu nezaoranu jer to je strašan rasadnik kukuruznog moljca i na taj način radite velike štete prvenstveno sebi i svojoj budučoj proizvodnji ali i svima drugima oko sebe koji će sljedeće godine sijati blizu vas.
Ovaj moj apel nije usmjeren direktno vama poštovani johnnewman nego moja poruka svima koji to rade.

Pokus je mali uzorak, bez uvratina, uklinaka pa je i tu prinos malo veci nego da se uzme za uzorak cijela njiva.
Po vlagama sa ovih tablica se vidi da je oborina bilo poprilicno. Mada po meni i dalje prevelike. Sa 600 grupom nisam prebacio 20% vlage kamoli sa 400.
Vecinu sam imao 400 grupu i tu su vlage bile oko 15-16% uz prinos do 16t suhog
Poštovani
Pokušajte odvojiti istočni i zapadni dio Hrvatske kad odlučite generalizirati stvari vodeći se samo svojom regijom. Bjelovarska županija sije jako puno kukuruza, svega par tisuća manje od Osječke županije. Bez imalo suzprezanja mogu reći da Bjelovarska županija i okolica zna proizvesti kukuruz, u pravilu ima više i bolje prinose od istoka Hrvatske na lošijim tlima i uglavno kiselim tlima a o vlagama 20% na 600 grupi mogu sanjati bez obzira koju kuću sijali. Za iste prinose na istoku zapad mora uložiti puno više ali zato kad slavoniju sprži sunce zapadni dio ima solidnu godinu.
Bez ljutnje samo nastojim skrenuti pažnju na razlićite klimatske uvjete istočnog i zapadnog djela Hrvatske - autom 2,5 sati vožnje a razlike strašne.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,550
Nista ne generaliziram, napisao sam da zapadnije ima vise vlage. A svi znamo bez cega nema prinosa, to si ti napisao. Vlage. Ono sto nas ponekad muci, kao one 2012.
Nemam se sta ljutit kad nisam nista krivo napisao.

A tko ima vece prinose i ko ima veceg me ne zanima ni najmanje. U najmanju ruku, kraj s tolikim stocarskim fondom i poljoprivrednom tradicijom da nema vrhunske prinose bi bilo zalosno.
A pumpanje prinosa u pokusu je smjesno. Ako je covjek odradio takvu gnojidbu na svoj povrsini onda svaka cast. Radimo pokuse preko 15 godina i nikad ni kile nisu dobili vise nego drugi kukuruzi ili vec sta bilo.
 

johnnewman

Član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
362
@ZVONIMIR Moje pitanje za spustanje klipova nema veze sa zimom i ostavljanje kukuruza preko zime, nego sta se tice vlage,truleži,plijesni,npr imao sam situaciju gdje mi kombajner nije mogao skinuti parcelu pa je ostavio za sutra,sutra naravno kiša i vlaga se odma penje za 3-4% dok kod onog oborenog u vrsaj se može već sljedeći dan sa istom vlagom, mislim suvišno je to pisat valjda vi to znate iz prve ruke.
 

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
@NEWHOLLAND vezao sam se samo na vaš komentar kako vi na 600 grupama ne prelazite 20% vlage a kamo li na 400 grupama pa zaključak ispada da je KWS loš u otpuštanju vlage a vaš Pioneer super.
Kaj se tiće pokusa i gnojidbi u pokusu, pregledal sam sve objavljene konkurentne pokuse i ima jako puno prinosa po 18-19 pa i prema 20 t suhog zrna. Ako neko kaže da su to prinosi na normalnim gnojidbama onda je KWS stvarno katastrofa.
@johnnewman u tom slučaju opravdano bitna informacija.

Poštovani članovi foruma morat ću se pozdraviti sa vama i javnim objavama. Rekao sam to već i prosle godine i opet mi neda vrag mira i prsti me svrbe pa pišem, trošim svoje vrijeme i upadam u nepotrebne konflikte koji mi dodatno kompliciraju život.
Pratit ću vas i dalje a za one koji će trebati bilo koji savjet možemo se čuti preko privatne poruke.
Želim vam svima uspješnu i rodnu godinu i naravno prinose po 20 tona, kome je dosta 15 t može posijati i KWS
 
Posljednje uređivanje:

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,447
Ja mogu isto reći da kod mene se KWS nije nešto pokazao. Sijao sam 4 sorte, 3381 je bio solidan, amanda slaba, 2376 ne znam jer je poprilično stradao od leda, još jedna je sorta bila, ne znam točno koja. Sad ću još mikado probati za silažu pa da vidim dali opravdava kako ga zovu kralj silaže. Do sada sam sijao Ossk 596 koji je bio vrhunski, ali mana mu je tanja stabljika pa se loše nosi sa jako velikim klipom i svojom visinom.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Meni se lani OS 596 izuzetno zamjerio, izrazito ga napada moljac, a stabiljka slaba i visoka, em ga je povaljao vjetar, em šteta od moljca, živa katastrofa, polaga je ostalo na zemlji.
Uglavnom neću ga više sijati nikad.
Inače OS sortiment sijem svake godine, za prodaju zrna OS 378, za klip i ranu silažu OS 398, kaj se tiće tih ranih hibrida prezadovoljan sam.

Za klip sijem večinom BC hibride, kasne, grupa 500-600, Bc 572, 574 i 532.

A kaj se tiće KWS-a, on je glavni za silažu, Mikado i Konsens, Konsens nam se izrazito svidio, čak mu je bolji omjer stabiljka/klip nego kod Mikada, tako da ga budem više posijao za silažu, odnosno kaj ostane viška ide u klip, Konsens ima odličan klip.
Izrazito dobro mi se pokazala i Amandha, skidam je u klipu, odličan kukuruz za svinje i stoku, lijepo se nabira, nema prevelik klip, ali izuzetno lako se bere sa beračem i to mi se sviđa, ove godine je također na mom popisu hibrida!
Od KWS-a je tu još Krabas za rani klip ili prodaja suhog zrna sa polja, 3381 može za meljavu vlažnog zrna, dok 1394 može u klip, zapravo oni su jedini u fao grupi 400 koje ja sijem i zadovoljan sam.
Jedino kaj sam zapazio lani je to da se KWS dosta teže bere od BC i OS hibrida, dosta teže se komuša i teže prolazi kroz sam berač, nekako je žilaviji.
No za skidanje u zrnu je skroz opravdao očekivanja.
Konkretno Krabas, posijan lani 6.4. na najlošija pješčana tla, išli smo na to da izbjegnemo sušu pa ranija sjetva, no bila je dobra godina...kombajniranje je bilo krajem 10. mj, sa 3 i pol rali je izašlo 19,5t zrna sa 19% vlage, bili prezadovoljni, plačeno 70lp.
Ove godine ćemo opet tako, Krabas i OS 378 na pješčana tla, vrlo slični hibridi koji mogu pobjeći suši.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,447
Meni se lani OS 596 izuzetno zamjerio, izrazito ga napada moljac, a stabiljka slaba i visoka, em ga je povaljao vjetar, em šteta od moljca, živa katastrofa, polaga je ostalo na zemlji.

E baš to, ja sam ga sijao jako dugo, al mu je to problem unazad dvije godine i što dalje sve više. Zbog toga ga ni ja više neću sijati. Kažem sa Mikadom ću probati pa da vidim.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,550
a vaš Pioneer super.

Procitaj opet moj prvi post na kojeg si se referirao. Nigdje ne pise Pioneer.
Ja konflikt nigdje ne vidim, ovo je forum pa se raspravlja, prije bi ja mogao reci da vidim reklamu, no...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
E baš to, ja sam ga sijao jako dugo, al mu je to problem unazad dvije godine i što dalje sve više. Zbog toga ga ni ja više neću sijati. Kažem sa Mikadom ću probati pa da vidim.

Probaj i Konsens (560) uz Mikada (620) pa vidi koji ti se više sviđa.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ŠANANA, na predavanju prije nekoliko dana,što se tiče kws sortimenta,Zvonimir je rekao da bi za silažu stabljike za stoku bio bolji izbor ovaj Konsens a za siliranje za bio masu Mikado.Zbog toga što kod Mikada dolazi do ne oplodnje u ekstremima i izostane klip.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh