• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2016

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Gegic

Član
Tu od
12 Velj 2016
Poruka
226
Več se par puta vodila rasprava oko kukuruza u klipu koliko kalira i došlo se do zaključka da od 1t klipa dobijete 500 kg suhog zrna pa nevidim logike da ga istrpavam, sušim, krunim , uvrečavam i onda prodajem. Sve šta mi je višak prodam u klipu i rješim se brige i dodatnog posla.
Nemoguce je da je omjer 50:50..od 1t u klipu treba biti 800 kg u zrnu

Poslano sa mog ZTE Blade L2 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Gegic,
ne drži ti vodu za klip iz berbe (vlaga >20%) i suho zrno (14% vlage).
 

Gegic

Član
Tu od
12 Velj 2016
Poruka
226
Berba u jesen 30%-70% barem je kod nas racunica takva

Poslano sa mog ZTE Blade L2 koristeći Tapatalk
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Ja sam vagao proljetos jer me baš zanimalo koliko težine otpada na kovaljice i dobio sam točno onaj podatak koji se može na netu pronaći, a to je da na kovaljice otpada točno 20%, znači uzeo sam 50 kg suhog kukuruza u klipu iz čardaka, srunio i vagnuo i dobio sam 40 kg kukuruza i 10 kg kovaljica. Kolika bi vlaga trebala biti da omjer vlažno u klipu : suho u zrnu bude 50 : 50, možda 40% vlage :(whew):
 

Gegic

Član
Tu od
12 Velj 2016
Poruka
226
Pa o tome pisem da je 100 kg u klipu 80 kg zrns

Poslano sa mog ZTE Blade L2 koristeći Tapatalk
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,697
Svi su djelomično u pravu. Uzmeš pedeset ili sto kila probranih klipova i očistiš i dobiješ 80 kila zrna. Ako na jesen spremiš u čardak ili na tavan 100 kila klipa sa vlagom zrna 30%, a tu je još i vlaga oklaska on kalira oko 20% dok zrno u proljeće ne dođe na 12 do 14% vlage. Nešto miševi naprave štete, nešto se otrusi dok se zrnja i sada neka svatko izvodi svoj račun.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Al kad je u klipu onda imaš i besplatnih ''drva''. Mi nešto sitno u zrnu, što odmah trošimo, sve ostalo ide berba u klipu i ne baci se ni jedan otučak, sve izgori.

Moj Bc 344 što sam sijao postrno niknuo sav.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,164
I kod mene se sva kuruzovina potroši u centralnoj, uštedi se i do 10 metara drva :). A temperaturu peć jako brzo digne s kuruzovinom.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ovo su slike sa velike table BC 572 i 574, na dan 20.06. prije nego sam otišel na more.
Sva sreća da smo to iskultivirali jer jučer kad sam došel doma i otišel pogledati kukuruza je skoro pa duplo veća.






Netko me tražio da poslikam razliku između rada kultivatora sa S oprugom i klasičnog sa "lastom", pa evo.
S-opruga:


Lasta...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Pa o tome pisem da je 100 kg u klipu 80 kg zrns

Poslano sa mog ZTE Blade L2 koristeći Tapatalk

Nitko ne spori podatak za suhu kuruzu u klipu. Obično je u berbi vlaga između 20 i 30%. Ako pobereš klipove s 25% vlage, kad se ošuše na 14%, Od sto kila klipova dostane ti samo oko 89 kg klipova. Kad to oruniš dobiješ oko 70 kg suhog zrnja, a to nije 80%. Znači razlika je jel se prodaje klipove odmah po berbi ili na proljeće.

I kod mene se sva kuruzovina potroši u centralnoj, uštedi se i do 10 metara drva :). A temperaturu peć jako brzo digne s kuruzovinom.

Gori odlično, ali je dim dosta smolast i jako ljepljiv.
Kak se ponaša dimnjak? Koliko često ga treba čistiti?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,715
...Netko me tražio da poslikam razliku između rada kultivatora sa S oprugom i klasičnog sa "lastom", pa evo...
Aha, nema "grobeka", već ga ova motičica iza dodatno raširi.
 

Driver

Član
Tu od
26 Srp 2013
Poruka
396
Mi proteramo kroz centralno oko 5rali kocenja, s vremena na vreme dimnjak se sam zapali i ocisti cesto i neznamo kad se to desi, dimnjak je rosfrajni i u ovih 15 godina nikad nije ciscen i sve 5, tako da se to isplati a i nemas problem kud s kocenjima.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,759
Nisam vagao kukuruz u jesen niti u proljeće ali samo pišem ono o čemu se pisalo recimo prošle godine. Zabole me tko koliko dobije. Svatko nek nađe svoju računicu u svemu tome i nek malo pročita prijašnje postove tko je i o čemu i šta pisao. Ovak se stalno otvaraju stvarno bespotrebne rasprave o 100 puta napisanom a tamo gdje treba reći svoje mišljenje niko ni slova. :fiery:
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Kod nas su na kultivatoru poskidane te zadnje moticice, pred postavljam laste.
Imaju samo one napred, po jedna ona velika, one bas zagrnu kukuruz dok vidim kod Sanane laste nista nezagrnu
 

frenja

Član
Tu od
27 Tra 2014
Poruka
137
Svinje ili?

nisu svinje u subotu je pirijo vijetar dosta ga tako povalilo i polomilo, a danas je bilo leda i vijetra i teske kise e to ga je dotuklo, sutra cu vidjet kak mu je ak budem mogao doc do njega jer je dosta pod vodom.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh