• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2018

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,197
ZJ,
zakaj više ne siješ BC 354? ...
Zakaj? Zato kaj posijemo 8 onoga hibrida kojega imamo doma ili kaj susjedu ostane pa nam da.
Više ne sijemo kukuruzu, jer ne hranimo svinje. A za par kokoši, a ni njih uskoro nebu, nije važno kakva je sorta.
Moji više nemru delati, ja ne stignem i eto, poljoprivreda polako zamire.
 
Posljednje uređivanje:

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Meni nije jasno ovaj dio gdje svinje nece jesti dekalb?
Dekalb sijem vec 5 godina i samo cu njega sijat jer na losijim zemljama i u losijim godinama se pokaze najjaci.
A i po turnusu pohranim oko 50 tona i uz kvalitetetne premixe,sojinu sacmu i zitarice(sam radim smjesu),kooperant za kojeg hranim se svaki put iznenadi kako je tako brzi prirast i vecinom idu van i 20-25 dana prije dogovorenog datuma jer mu je kilaza vec prevelika nego sto ima dogovoreno sa daljnim kupcima.I svake godine me trazi da povecamo kapacitet sto znaci da je meso kvalitetno i da ima svake godine vise musterija za te svinje ishranjene dekalbom.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Neznam meni je krabas dao jako dobro meso nije masno milina.
A sad imam balasco pa budem vidio razliku
 

matijavz

Član
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
234
Meni nije jasno ovaj dio gdje svinje nece jesti dekalb?
Dekalb sijem vec 5 godina i samo cu njega sijat jer na losijim zemljama i u losijim godinama se pokaze najjaci.
A i po turnusu pohranim oko 50 tona i uz kvalitetetne premixe,sojinu sacmu i zitarice(sam radim smjesu),kooperant za kojeg hranim se svaki put iznenadi kako je tako brzi prirast i vecinom idu van i 20-25 dana prije dogovorenog datuma jer mu je kilaza vec prevelika nego sto ima dogovoreno sa daljnim kupcima.I svake godine me trazi da povecamo kapacitet sto znaci da je meso kvalitetno i da ima svake godine vise musterija za te svinje ishranjene dekalbom.

Koji dekalb ti se najbolje pokazao?? jedino dekalb nisam jos probao pa bih mozda uzeo jednu vrečicu za probu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,532
Zakaj?
Moji više nemru delati, ja ne stignem i eto, poljoprivreda polako zamire.

Tak to nažalost dojde. Pri meni sam ja vjerojatno zadnja generacija. Sumnjam da bu neki od sinova nastavil delat njive, kad ja više nebum mogel. Vremena su se promijenila.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Isti slučaj i kod mene..Samo nisu se vremena promjenila nego ljudi.
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Sijem svake godine 4 sorte i kako dode neka nova sorta,onda izbacim onu koja mi se cini najslabija (i to po izgledu jer po prinosu nema bas nekog znacajnijeg odstupanja).
Ove godine je naruceno 5031,5068,4943,5276
A hranim sa onom koja bude najzrelija kad mi prvo u jesen nestane kukuruze.
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
ZJ,
Ljop,
kak dozori BC 572 u zagorju na težim tlima?

Uvijek dozori, i većinom ga beremo i prije fao grupe 400. Sličan ti je Pajdašu samo kaj je zrno sličnije tvrduncu (narančasto i sitnije). Prije par godina smo ga sijali 20.5. na traniku i tada nije dozoril kak treba.

Tipa imao sam na istoj parceli BC Mejaš (fao450) i BC572 (fao500) i 572 je bio zreo za berbu a Mejaš nije.

I ako je netko čitao moj post od prije, ispravak nije "70 stabljiki" i već "70% stabljiki".:(giggle):
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
BC 572 sam sijal jedne godine i nikad više. Kukuruz prelijep ali svinje ga nikak nisu htjele jesti, nije bio pokvaren.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
934
Kak si ga skladištil ?

Ja sam sijal i pioneer i dekalb i kwa i bc.
Fora je samo skladištenje. Meni se najbolje pokazalo mletje zrna i konzervacija u bačve, silose...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,532
Ljop, zahvaljujem na informaciji. :drink:

Pokušavam pronaći sortu dobre klijavosti i ranog porasta, visoke stabljike s nisko nasađenim klipom i da kod rijeđeg sklopa ima duže klipove ili dva klipa po stabljiki. Kod BC 306 mi je problem bil samo u klijavosti i donekle u ranom porastu. Visoku stabljiku preferiram jer mi kuruznica treba za stelju, a dio zaorem kao zelenu gnojidbu.

Dejane,
kuruzu do proljeća čuvam u klipu. Klipovi su nabacani u debljini 20 cm na betonskoj ploči. U proljeće krunim i spremam u plastične i kartonske bačve. Nešto malo pojedu miševi i ptice, ali zanemarivo (ipak imam mačke za stražare :))
Svinjama nikad ne dajem zrnje, a kokošima miješam zrnje i šrot. Šrot je mješavina kuruze, pšenice, soje i kolača od prešanja bučnih koštic.

Sa spremanjem vlažnog šrota nemam nikakvih iskustava. Šrota li se samo zrnje ili nekrunjeni klipovi? U kojem vremenu treba potrošiti bačvu nakon kaj se otvori (da se ne pokvari kad dobije zraka)?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Kak si ga skladištil ?

U klipu na štali na beton. Imal sam pored nje i 344 i za njom su lude iako klip uopče meni nije privlačan i lijep kao kod pajdaša ali ne jedem ga ja.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
934
Dkc ti je pakiran 50.000 !

Ja siliram krajem 9 mjeseca tak da ima vremena pospraviti i izorati.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Danas sam malo obišao trgovine, da vidim koje kukuruze imaju, ali nisam ponio riječnik stranih jezika. Od ove godine EU nam je donjela pravilo, da sjeme proizvedeno u nekoj od članica, nemora imat deklaraciju na Hrv. jeziku, stoga učite Francuski, Mađarski,Rumunjski,Bugarski..srečom Srpski znamo. DKC 4943, dođe 894 kn,naravno 50000 zrna.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,532
Kupujmo hrvatsko. :)
Tko bi rekel da bu nas i EU to poticala. :(giggle):
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
841
Je li sijao itko osjecke hibride iz fao grupe 300? Je li narastu visoki i jel ee puno krune kod berbe u klipu?
Trgovac u poljoapoteci mi nudi osjecki hibrid Tomasov i on je grupa 400 pa mi je to malkice odbojno, ali cijena je privlacna, ako se dobro sjecam pakovamje 75 tisuca zrna oko 650 kn. Ima li tko iskustva s tim hibridom?
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,118
Koji bi ste kukuruz preporucili za silazu ?

Od kad je izašao Pineerov hibrid P0725 grupa 570 njega stalno uzimamo. Dosta visoka stabljika i jako velki klip.Nije loš ni Pioneer P0412 nešto ranija grupa 500.
Jednom smo imali od KWS-a Mikado isto je velika stabljika ali je dost tanka i dosta je bila polegla,i dosta su nam kliipovi otpadali kad se silirala sa jednorednim silokombajnom.
To su moja iskustva,ove god ću opet uzet P0725

Inače godinama sadimo samo Pioneer-a,on nam se pokazao na našep području najbolji,visok prinos a mala vlaga,sa Bc-om nisam bio zadovoljan.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh