• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2020

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

hrva,​

to znači da, kod gnojidbe u proljeće (proljetno oranje), bude djelovalo tek za iduću kulturu. doduše prah koji se ne otopi i ostane duže vidljiv, ne mora sadržavati P i K. Možda je to samo nosač tih elemenata.
Pošto su P i K sporo pokretni u zemlji, ako se PK gnojivo koristi redovito, vjerojatno ne bu velike štete. S vremenom se bu gotovo sve iskoristilo i ne bu propalo kak je slučaj s N.

NEWHOLLAND,​

ako se radi analiza i gnojivo dodaje prema stvarnim potrebama za planiranu kulturu, ti si više nego u pravu. (y) Ja sam se referirao na slučaj kad je propuštena jesenska gnojidba. Korijenje kukuruz pušta i površinski i dubinski pa bude i plitko unošenje vjerojatno bolje nego nikakvo. Veći problem je kasnije djelovanje ako se gnojivo na vrijeme ne transformira u biljci prihvatljiv oblik.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Poznato je da je umjetnim NPK gnojivima tipa 7-20-30 potrebno duže vremena da se rastope i tek tako rastopljeni su u obliku da ih biljka prima usvaja. Sada rade i ekološka peletirana gnojiva sa dugačkim vremenom razgradnje, pa se i takva gnojiva primjenjuju u siječnju, za voćarstvo ljesku, ali lijeska ranije i kreće sa cvatnjom itd. Za orahe gonjenje ide malo kasnije..... Ovo je tema o kukuruzu, ali za ikakovo ozbiljnije bavljenjem poljoprivrednom proizvodnjom obavezna je analiza tla. Pa nakon toga adekvatna gnojidba, pa nakon 4,5 godina ponovo analiza tla da se zna kakav je odnos P i K i ph. N dodaješ svake godine, ali se on i gubi u tlu. P i K se ne gube u tlu kao N ali ih mora biti isto tako u povoljnom odnosu. Jako dugo bi se o tome moglo razgovarati a nismo spomenuli stajsko gnojivo koje je isto tako nužno za bogatstvo tla živosti mikroorganizama, i obavezan dio gnojidbe uz ova NPK gnojiva.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,421
Ne kazem da je lose i nepotrebno nego neisplativo. Bolje preusmjerit taj novac u kvalitetnije sjeme ili zastitu. I odgodit jesensku gnojidbu na iducu jesen.
Stajnjak je vec siri problem, od unistavanja stocarstva od strane drzave pa nadalje.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,181
Kod mene ove godine ječmovi pšenice, zobi izgledaju savršeno, ali na jednoj parceli gdje je lani bio krompir, 3000m2,priprema mu je bila 100 kg yaramila, i 50kg Kana, a poslije prihranjivanje nitro borom cca 75kg,prskano protiv trave odmah po sadnji, i trava se nije pojavljivale do konca 9 mjeseca,cijelu vegetacije je pratila suša,tu sam stavio smjesu raznih žitarica(tritikala, pšenice, zobi crna i bijela, ječam), i cca 80kg 7-20 - 30 Kutina to izgleda fenomenalnom.
Budu slike prvom prilikom.
 

Brane211

Novi član
Tu od
25 Lis 2019
Poruka
27
Pozdrav! Dali je sredstvo uspješno riješilo sovicu?
Je, tretira se kad pade noć, kao što buba i im naziv izlazi samo po noći, usput je riješilo i ostalu gamad
 

Marw

Novi član
Tu od
22 Pro 2020
Poruka
5
Hvala! Znači noću obavljam prskanje protiv sovice! To ste prskali kad niknu biljke. S koliko listova ili to nije bitno?
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Jučer samo išli u obilazak kukuruza koji još nisam pobrao radi mekanog terena, pa kaže kum (inače on ima kombajn) idemo vidjet možda je dosta smrznuto da idemo probat, ali ništa od toga. Ujutro oko 7h je čovjek sa traktorskim beračem propao na susjednoj parceli, pa smo i mi odustali.
Ali smo na jednoj parceli imali što za vidjeti, divlje svinje se lijepo pogostile. Išao sam gledati iza nove godine i špricati sa repelentima, tada nije bilo ništa, vidi se da je friško iza zadnjih kiša, jer nije ništa zašpricano.
 

Prilozi

  • 20210117_112125.jpg
    20210117_112125.jpg
    93.8 KB · Pregleda: 46
  • 20210117_112257.jpg
    20210117_112257.jpg
    99.7 KB · Pregleda: 46
  • 20210117_112427.jpg
    20210117_112427.jpg
    105.8 KB · Pregleda: 45

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Bome gamad opasnu stetu radi.
To ako se ne pobere kroz par dana, do proljeca bude sve povaljano.

Nego, jel znate kaj o cijeni kukuruza?
Jucer sam dobil informaciju da je cijena vec sad 1.35 kn/kg i da ima tendenciju rasta, tj da bi u ljetu mogla biti cak 1.5 kn.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Mislim da ću ići pobrati to što je ostalo na tom komadu sa traktorskim u klipu.
Da li netko možda zna da li lovačka društva imaju policu i za štetu na poljoprivrednim usjevima?
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Najbolje ti je koju čajnu zeti i čekat u kuruzi, i napraviš drugu turu čajni od divljih svinja 😉ti je daleko tranik od doma? Mislim ak hgrezneš te dojdem pošlepal.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Kupljenec ak znaš di je Cesarec u Stubičkoj Slatini, iza njegove radione u polju cca 500 m
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh