• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2020

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Na 16,5cm fao 300 ako je pod njim 1t gnojiva po hektaru s time ako je plodno zemljište.
To još nisam čuo da neko za zrno sije na 16.5 i svaka ti čast ako stavljaš tonu gnoja na hektar...to niti za silažu nejde tak.
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,705
Ak netko možda zna gdje bi se moglo nabavit od KWS-a kolumbaris,konfites ili krabas! Zg-županija a može i dalje!
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Dečki jel ima ko možda bijelu kuruzu, neku starinsku sortu za sijati? Gledam da si koji red posijem za brašno kasnije, kruh žgance. Jagli za bele devenice.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,869
Kad krečeš??

Temp. tla je izmjerena 6 °C tak da u našem kraju zemlja nije baš zagrijana osim tamo bliže Dravi ili gdje ima lakog propusnog tla, pa bi sjetva bila opravdana.
Sve je ok ali je možda prehladno za klijanje odnosno to bi moglo potrajati malo duže i s time je veći rizik za loše nicanje i napad štetnika....

To još nisam čuo da neko za zrno sije na 16.5 i svaka ti čast ako stavljaš tonu gnoja na hektar...to niti za silažu nejde tak.

Eto koju stranicu prije naveo sam hibride koje ću sijati. Sijal bi gušće na pojedinim parcelama ali bi prijenos na kotačima moral mjenjat da to bude i 15cm.
Zašto takav broj zrna na hektar da bude i više biljaka za berbu pa uz malo sreće eto i prinosa.
(Kod nas puno više ima štete od viška vode nek od suše!)
A to ne ide bez gnojidbe a to ide otprilike ovako da bude
200kg N/ha
120kg P/ha
180kg K/ha
+sumpor i ostali mikroelementi.
Pa stoga zaorem 350-400kg PK20-30 tamo gdje ima biljnih ostataka 150kg Ureje, tamo di se ne ore isto tako ali bez Ureje, u pripremi tla do 200kg Ureje, u sjetvi sa deponatorima NPK+s 15-15-15 400kg i super start 25kg u prihrani s kultivacijom 250kg Kan, Folijarno ako se nađe vremena.

S obzirom na gnojidbu, volju, otkupnu cijenu...prinosi nisu extra 12-16 t/ha vlage oko 20 %.
Pa da mi nije 80tak parcela na 50tak ha bilo bi to puno bolje i nebi trebala možda ni takva gnojidba, više bi se ulagalo u samu plodnost i uređenost parcela te naravno max okrupnjivalo.....
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Onda je očito zemlja dosta loša...ja imam prinose oko 7 t po jutru kaj ispada 12 na hektar a sijem na 19 do 20,nisam do sad ništa zaoravao nego samo zatvorio 150 kg/jutro urea i deponirao u sjetvi 200 kg/jutro 15 15 15 . Ovu jesen sam zaorao 100 kg/jutro 7 20 30 i predsjetveno ostaje isto pa ćemo vidjet. Bez kultiviranja i prihrane i bez ičega drugoga. Neznam di je tu računica ako toliko gnoja mora biti.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,657
To još nisam čuo da neko za zrno sije na 16.5 i svaka ti čast ako stavljaš tonu gnoja na hektar...to niti za silažu nejde tak.
Bc 282 (FAO280) ima preporuku za gustoću sklopa na 70cm razmak redova ide 17 cm razmak između zrna. Za berbu u zrnu uz 100kg 15-ice u sjetvi i 100 kg kana u prihrani na jutro, vaga rekla točno 4t.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,869
Charlip
Svatko bi trebal znati svoju računicu i ono kaj mu se više isplati, ja idem za tim da uz ovakvu tehnologiju ostvarim neki xxx netto zarade po ha pa puta puta i ima nekog smisla. Nije ni jako pretjerano jer i prema nekim analizama tla bi trebalo biti tako pazim da nema previše ni dušika a ni ostalog već ono kaj je potrebno samoj biljci...
I ono najvažnije da sam na nekoj nuli nakon svega bez poticaja a poticaj usmjerit u proizvodnju što je i namjera.
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Bc 282 (FAO280) ima preporuku za gustoću sklopa na 70cm razmak redova ide 17 cm razmak između zrna. Za berbu u zrnu uz 100kg 15-ice u sjetvi i 100 kg kana u prihrani na jutro, vaga rekla točno 4t.
Za takve prinose je opće bezveze trošiti i vrijeme i strojeve i naftu. Zakaj to sijete nije mi jasno,te ful rane grupe su jedino za postrnu sjetvu i kad skineš ječam tipa 3500 do 4000 kg na jutro i onda posle njega još 4 t kuruze onda je to ok,al ako ti je to jedina kultura na toj zemlji tračenje i vremena i para. Osim ak se to radi tek tolko da se radi i da kokoši na dvorištu imaju kaj jesti.

Charlip
Svatko bi trebal znati svoju računicu i ono kaj mu se više isplati, ja idem za tim da uz ovakvu tehnologiju ostvarim neki xxx netto zarade po ha pa puta puta i ima nekog smisla. Nije ni jako pretjerano jer i prema nekim analizama tla bi trebalo biti tako pazim da nema previše ni dušika a ni ostalog već ono kaj je potrebno samoj biljci...
I ono najvažnije da sam na nekoj nuli nakon svega bez poticaja a poticaj usmjerit u proizvodnju što je i namjera.
Svaka čast ako radiš analizu i daješ zemlji točno ono kaj joj treba. Tu nisu odma vidljivi rezultati al s godinama jesu i te kak.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,657
Prinos je važan, al je meni važnija razlika uloženo dobiveno. Od ulaznih cca. 45lipa za kilu i prodajne od 1.3-1.5kn za kg računica je jasna. Ranu sortu sijem radi berbe u zrnu bez sušenja, a za berbu je spremno početkom 10.mjeseca. I bez ludovanja onda mogu posijati jesensko. S obzirom da idem na posel di me po par dana nema doma, ovo mi se pokazala najbolja opcija. A od rajtanja sam odustal prošle godine, jer nemaš s kim raditi.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Slazem se sa kolegom ZGseljak-om.
I ja gledam ulozeno dobiveno i ne ganjam visoke prinose.
Dajem samo 200 kg gnojiva po jutru (100 kg urea, 100 kg 3x15) i prosjecni urod mi je 5 t suhog zrna po jutru.
Znaci za jutro kukuruza potrosim oko 1500 kn (gnojivo, sjeme, spric, gorivo) i ako je cijena 1 kn za kg suhog zrna i plus poticaj, ja sam donekle zadovoljan.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Ima tu kod nas u okolici jedna tvornica stocne hrane i oni skoro cijelu godinu kupuju kukuruz, a ima i svercera dosta koji voze na more ili u druge drzave, pa njima prodajem.
I da se razumijemo, ja pretezno prodajem prirodno suh kukuruz, krunjen iz koseva, jer puno berem u klipu, znaci rod 2019 cu prodavati u ljeto 2020. god.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,657
Dio prodam u vrečama na malo, a dio a kaj mi ostane u mješaonu blizu mene. Isto tak i s ječmom. Da vozim direkt u silos vjerojatno bi razmišljal ko kolega @Charlip. Zasad je ovak i računica postoji.
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
515
Ljudi, niko više ništa ne radi, i mi kaj delamo par hektara, moremo sve prodati. Na malo, razme se. Koruzu ja sad prodajem po 1,3 kune. Sušenu u koružnjaku.
 

mendietta

Aktivni član
Tu od
17 Tra 2016
Poruka
185
1,2 kn susena prirodno, brana u zrnu s oko 17-18% vlage. Da imam jos 10 tona sve bi se prodalo. Ove godine me zeznula ona kiša i dao sam 12 tona na otkup direktno s polja, bilo je 0.67 po kili sa 23%vlage. Bilo me strah stavljat u kuruznjak s tolko vlage. 20191024_172727.jpg
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Neki dan smo svoju svu u zrno riješili i spremili.
Šta sam mislio to sam prodao, ovo ostaje za vlastite potrebe.
 

Prilozi

  • 20200403_191945.jpg
    20200403_191945.jpg
    168.3 KB · Pregleda: 31
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh