• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2022

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,147
Zanima me kakva su iskustva sa špricanjem Adengom i sjetvom ozimog ječma. Prije par godina kombajner mi je rekao da Adengo hoće loše djelovati na ječam.
Zavisi od zemlje doze i tako meni ječam baš ispao na adengu ali ga neću prskati protiv trave.
Malo je žut osjeti se da mu smeta
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,741
Pitam zbog toga što proizvođač Adenga navodi da se četiri mjeseca nakon primjene smije sijati pšenica i uljana repica. Za Lumax navode da se ne bi trebao koristiti dvije godine za redom na istoj površini. Ječam nisam sijao od kako se koristi Adengo pa me zanima, a trebao bih zamijeniti Lumax.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,356
Ako je blagi napad sirka, to prođe, ali ako ga ima puno, onda Monsoon uništava sve. Također je problem osjak za Adengo i najviše zbog toga idem sa njim post em dok je kukuruz 3-4 lista. Jednostavno na nekim djelovima uništi osjaka full, na nekima se provuče, a onaj koji naknadno niće sigurno ga ne uništi, ostalo nisam imao zamjerke. Ja idem sa pšenicom na kukuruz i uvijek je dobro, ali su i zemlje u kondiciji, gnoji se, štiti se, ječam je na to malo osjetljiviji. Vidjet ću ove godine baš, imao sam prošle godine Elumis Peak, kak će tu pšenica biti, iako nije mjerodavno kad sam fulao sa prihranom (nije bilo kiše).
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,272
Bok decki

Ja sijem starinsku bijelu kuruzu, domace sjeme koje generacijama cuvamo i odrzavamo.
Ove godine nisam stavio umjetno gnojivo u sijacicu.

Sto mi preporucate, kada i koje gnojivo da bacim za prihranu?

Ureju i kan, možeš i u dva puta..
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,413
Mi smo stavljali, 15-15-15,i kan u sijanju, 75 kg jednog i 50 drugog,na cca 0.7 ha površine, e sad što će biti dalje vidjeti ćemo.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,356
Eh, krenulo se i kod nas, a i završava se. Gnojidba je reducirana malo, predsjetveno bačeno na jedan dio 200 kg PK u jesen i sad 200 kg 3x15, a na drugi dio smo sada 3x15 bacili 300 kg, to je sve po kj. Na 26 kj sam umjetnički uspio bacit i tonu Ureje ono što je ostalo od prije. 🤣
Sije se Dekalb 5182, Pioneer 9911, 0216, 0217, 0164, sve na 19,4 cm.
20220425_081023.jpg 20220425_094326.jpg dji_export_1650895271130.jpg
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,425
Nešto što se ne dešava svaki dan, ili još bolje rečeno svake godine, a ove je to specifično jer nije samo jedna njiva, niti je samo kod mene. Vidim da kukuruz kunja bap sada kada bi trebao buknuti nakon trećeg lista, ali...

Buhač napada kukuruz, i to ne samo u oazama kao obično, nego po čitavom ataru. Obišao dvije najudaljenije njive, oko 2km zračne linije, na obje ista situacija, pogledao kod drugih putem, kod svih isto, buhač u najezdi.

Tako da je danas palo i prskanje insekticidom 😅🤣

IMG-20220426-133208.jpg
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,425
Pa nikada nije bilo ovako, ako je bilo buhača to je bilo samo gdje god u oazama uz uvratine, ali ovo je sad sex partija.

Bitno je samo da se sada izvuče, kad malo naraste, onda ga neće toliko kočiti.
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Od kako sam jedne godine nagrabusio od zicara od tada obavezno farbam seme gauchom i ne mislim
 

Ivan00

Član
Tu od
29 Stu 2020
Poruka
90
Kod nas je gaucho zabranjen a jedino je pravo sredstvo za zicnjaka uz jos neku vrstu insekticida kojim se parcela moze tretirat (ne znam kak se zove). Force je kao sveta voda kad je jak napad.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,664
Pioneer ima tretirano sjeme...cime.ga tretiraju? Rekao.mi kolega da pise gore na vreci al nznm sto tocno....
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,741
Žičnjaci su zemljišni insekti i napadaju korijen biljke a buhač napada nadzemni dio biljke. Da li si za špricanje koristio insekticid koji se koristi u šećernoj repi?
 

Ivan00

Član
Tu od
29 Stu 2020
Poruka
90
Pioneer ima tretirano sjeme...cime.ga tretiraju? Rekao.mi kolega da pise gore na vreci al nznm sto tocno....
Vjerojatno Force
Žičnjaci su zemljišni insekti i napadaju korijen biljke a buhač napada nadzemni dio biljke. Da li si za špricanje koristio insekticid koji se koristi u šećernoj repi?
Ja nisam nikad tretirao protiv žičnjaka ali kolega je i to sa Dursbanom. Posprica se i cim prije zatanjura. Samo je problem sto je on zabranjen i sto ne ubije samo žičnjaka nego i sve žive organizme u tlu.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,741
A hoće lakše ili teže otrovati i onog tko s njim radi što sam i sam doživio jer sam se naginjao na špricu dok sam je punio i nisam nosio zaštitnu masku.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh