• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2022

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Ekipa, čime špricati kukurz u fazi 4-6 listova ?

Adengom je ošpricano pre-em s 0.5l/ha i 320L/ha vode, sada se pojavila mjestimično kupina, slak koji napreduje .

Samo dodatni info, orano je jesenas i to parcela koja je bila obrasla jako i nije obrađivno jedno 15godina...


SAvjetovali su me Mustang i neki Starane, jel to ok???
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,519
Uzmite neki nikosulfuron (npr. Nicogan) i dikambu. Ako od toga sve ne izgori neznam od čega bude.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,159
Kukuruz je prskan Adengom u fazi nicanja u količini 0,5 L/ha... sad bi trebalo napravit korekciju divljeg sirka, imam Monsoon za korekciju, pa me zanima da li mogu ići u punoj dozi pošto Monson u sebi sadrži Tienkarbazon, isto kao Adengo?

Oprezno sa monsoonom. Meni je raskalio kukuruz da se jedva oporavio.. Spalio travu, ali je kukuruz dobio. Sad sam već zaboravio da li je zemljišno išao adengo..
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,519
Možeš ju zaustaviti ali ne skroz riješiti… Čak ni total (glifosat) nije 100% efikasan. Treba ti bar 2, 3 godine da ju riješiš…
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,519
Da, kombinacija nikosulfurona i dikambe ju zaustavi. Ovisi kolka je…
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Možeš ju zaustaviti ali ne skroz riješiti… Čak ni total (glifosat) nije 100% efikasan. Treba ti bar 2, 3 godine da ju riješiš…
Nikad ju ne riješiš ako je zemlja kisela, jedino rješavanje je kalcizacija, sve ostalo je zaustavljanje...
 

Jasmin93

Član
Tu od
5 Ruj 2021
Poruka
70
Planiram ići deherbanom za širokolisne, kukuruz je 4-5 pera... Mislio sam ići sa 2/3 doze, hoće li štetit kukuruzu?
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
778
Meni je Principal propustio preslicu i samonikli krumpir. A to je i rimsulfuron i nikosulfuron i dikamba. Imam jos nesto kasnije sijanih kukuruza za spricanje, a to budem sam smuckal neki gemist od istih sastojaka. Jucer je tak puhalo da je nagnulo kukuruz, vec sam mislil da je od dikambe dobil po nosu.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,252
imam slijedeći problem...prskao kukuruz adengo+cash (dikamba)...prskao površinu 0.65ha..izgleda da me zeza nešto šprica, tj. pumpa i ostalo mi dosta vode s obzirom koliko sam mislio da ću potrošiti. problem je što je negdje ulovilo tj. vidi se da lovi ali negdje ne...najveći problem je svakako krumpir. ostalo je malo manji problem. količine su bile 0.3 adengo i 0.4 cash. da li još čekati (po mogućnosti kišu) ili ipak ići u korekciju i s čime?
dobio preporuku za starane međutim kad išao u poljoapoteku rekli mi da bi mogao kukuruz izgorit??
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Čime ubijas preslicu, također ju imam na par njiva?
Nikad ju ne riješiš ako je zemlja kisela, jedino rješavanje je kalcizacija, sve ostalo je zaustavljanje...
Evo , kolega je odgovoril.
Meni je pojava preslice indikator da je zemlja postala prekisela. Kalcizacija, rješava preslicu, ali još važnije da poboljšava iskoristivost gnojiva. Dakle, jako korisna na kiselim tlima.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,870
@Ivan KC
Zašto s Adengom ako već sad vidiš da će trebat korekcija?
Jel uopće pala kiša nakon sjetve?
Zašto nebi Equip Laudis ili Nicogan dikamba?.
Puni ste sirka?? Po meni to ide ka tome da će postati još veći problem a to je rezistenost dotičnog. Iz iskustva mogu reći da se može s njim. Izbjegnuti koji godinu plug kroz ljeto ga samo čupati van gruberom i najbitnije od svega plodored.!


Netko je u postu prije spomenuo da preslicu može rješit 2.4d!
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,141
Padala je kisa nakon sjetve i ima vlage u tlu.
A kukuruz mi je vec debelo na 3 lista i korovi su lijepo ponikli i to Adengo rjesava kontaktno bez problema.
A sirak, nije sad da su ga cijele njive pune, nego je onako po oazama.
Prskal sam jednu god na zeleno sa Laudisom i Equipom i to je bio promasaj, nikad vise bez zemljisnog herbicida.
Zanima me samo neki dobar nikosulfuron.
Nekad su bili oni prašci Tarot i Trawel, od toga je vjetar otpuhal sirka koliko se osusil, al tih preparata sada vise nema.
 

Ivan00

Član
Tu od
29 Stu 2020
Poruka
86
Problem sa sirkom je sto kukuruz ide godinama u monokulturi. Stalno se traze herbicidi koji bi ga rjesili,kad ti vise ne rjese onda se traze drugi. Desit ce se da ce te imat rezistentan sirak kojeg necete nikako moci rjesit. Okrenite malo na žito,repicu, i dobar plodored ce ga ubit.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Padala je kisa nakon sjetve i ima vlage u tlu.
A kukuruz mi je vec debelo na 3 lista i korovi su lijepo ponikli i to Adengo rjesava kontaktno bez problema.
A sirak, nije sad da su ga cijele njive pune, nego je onako po oazama.
Prskal sam jednu god na zeleno sa Laudisom i Equipom i to je bio promasaj, nikad vise bez zemljisnog herbicida.
Zanima me samo neki dobar nikosulfuron.
Nekad su bili oni prašci Tarot i Trawel, od toga je vjetar otpuhal sirka koliko se osusil, al tih preparata sada vise nema.
Monsoon ti to rješava sve umjesto Adenga gdje ima sirka.
Ja sam bio relativno zadovoljan i sa Elumis Peak, ali on mi je nekako bolji bio u dva splita.
Ove godine bi vjerojatno bio dobar i odjednom jer je 90 % korova izašlo dok je bio mali. Ja se najviše sa osjakom borim, ali ove godine je sav izašao i Adengo je odradio top posao...
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
897
kolege koje imaju velika polja kukuruza, oduvijek me zanimalo sa cime kultivisete? Da li sa malim motokultivatorima ili?
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh