• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2022

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,737
Ako misliš na čuvanje na duži period, ko i za silos 14-15%. Jer ak se na duže čuva pretpostavljam da se budu vreče slagale jedna na drugu
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kukuruz najesen spremam u klipovima na betonsku deku u debljini 15-ak cm. Ruđimo (krunimo) obično krajem svibnja ili početkom lipnja. Ne mjerim vlagu, ali kuruza je suha. Spremimo ju i plastične i kartonske bačve/kante. Napunimo uvijek do vrha. Sad kad ih otvorim gornjih 5-6 cm je prazno. Znači zrnje se još toliko osušilo u bačvi/kanti. Problema sa kvarenjem nemamo.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Koliko posto vlage najviše smije imati kukuruz da bi se uvrećio?
Nije samo vlaga bitna. Bitna je temperatura tog kukuruza koji se skladišti..npr.u berbi je kukuruz imao 16% vlage a temperatura zrna je bila 25c,Taj kukuruz skladišten podno na visinu 1 metar,počeo se kvariti unutra zbog temp. Što znači,u vreče sipati hladan kukuruz do 10c,a vlaga može biti i do 20% u zimskim mjesecima do 30 dana,a s padom vlage sve duže skladištenje..
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,094
Kukuruz je sada krunjen u vreće 25 kg,sa vlagom 17%
Skladišten je u suhu prostoriju na palete
Znači po tvoje @bhorv on može bez problema mjesec i više dana izdržati bez da ga lovi plijesan ili da se počne kvariti?

@iwanho
I kod mene je bio sličan način prijašnjih god.ali mi ove god suša pobrala urod pa sam sada bio prisiljen kupiti kukuruz,koji je sada okrunjen pa neznam dali da sipam iz vreća(neda mi se)ili da ga tako pustim?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,720
Ako je u vrećama vole glodavci progristi vreću. Što se tiče toga da se naspe puna bačva a kada se otvori fali do vrha nekoliko centimetara hoće se zrno stajanjem slegnuti.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,737
Postavljal sam već tablicu kolko može kuruza izdržati da se ne kvari s obzirom na vlagu i temperaturu, prolistajte temu, trebali bi naći
 

Kruno2601

Novi član
Tu od
30 Ožu 2022
Poruka
17
Pozdrav,zanima me koliko mogu dobiti kukuruza u zrnu iz 1500 kg kukuruza u klipu,neznam vlagu ni ništa samo me zanima okvirno koliko kalira?
 

Hju64

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2020
Poruka
131
Meni je na prosječni klip od 276 grama s vlagom 20.4% bilo 229 grama zrna...Radila mi je vještakinja elaborat zbog štete od divljači pa imam napismeno...
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,737
Po mojim mjerenjima do 20% se izgubi noa štručinje (oklascima), al velim to je bilo na mojoj kuruzi.
Računaj nekih cca.1200kg zrna da ispadne u tvom slučaju.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,720
Zanima me da li netko ima markere na dvorednoj sijačici i na koji razmak ih štela.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,720
Postaje problem ići po istom tragu. Zadnje gume su 14.9 i ja bih u povratku trebao ići po unutarnjoj polovici gume. Kako već slabije vidim to ispadne svakako. Po jednoj varijanti marker bi mi trebao ići po sredini traktora a po drugoj na dalji kotač. Zanima me da li netko zna za nešto drugo.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,094
Imam ja. ;)🤭:hahah:🤭 :ppozdrav:


Štelam na 65 cm, tak mi paše.
Dide, ne zameriti na šali. ;)
Svaka čast na volji,to je neka starinska,ili od nekog kultivatora,ili ručni rad sijačica?

Postaje problem ići po istom tragu. Zadnje gume su 14.9 i ja bih u povratku trebao ići po unutarnjoj polovici gume. Kako već slabije vidim to ispadne svakako. Po jednoj varijanti marker bi mi trebao ići po sredini traktora a po drugoj na dalji kotač. Zanima me da li netko zna za nešto drugo.
Ako slabije vidiš trag,onda ćeš marker još teže
Ja sam kod sebe ovako uradio,ali ne radi markera,nego zato da razrahlim sloj zemlje koji sabije kotač,jer je inače kod kultivacije,ako zasuši,problem to obraditi,zna ostati kao beton,a nakon ugradnje ovoga ide kao pjesma
IMG_20210508_174300.jpg IMG_20210509_145828.jpg IMG_20210509_150046.jpg
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Svaka čast na volji,to je neka starinska,ili od nekog kultivatora,ili ručni rad sijačica?
To je neki selski majstor delal još dok su sijačice vukli konji pa je mali preuređena za mtk. Meni za moje potrebe ok. Doduše, imam probema s kupnjom sjemena. Nekad ne uspijem kupiti žejenu sortu jer moram tražiti deblje okruglo sjeme (vrečica od 25 k zrna puna više od 3/4), onda baci po jedno, a mjestimično dva zrna. Ako je zrno srednje (oko 2/3 vrečice) baci 2-3 zrna, a kod malog (manje od pola vrečice) 5-6 zrna.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,094
Pričao mi je jednom čovjek o tim"konjskim"sijačicama i rekao da su kad su imali malo sjeme u rupicu napunili malo sa glinom da ne uzima dva sjemena ;)
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh