• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2023

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,445
kalcij karbonat može direktno i na biljku...neće je spržit...nije tako agresivan...kalcij oksid je živo vapno...ono ne može na biljku...
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
660
Da,bez oranja. Kratka tanjuraca prije sjetve.
Nicanje je bilo ok. Mislio sam da bude šarenije nego što je bilo.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
kalcij karbonat može direktno i na biljku...neće je spržit...nije tako agresivan...kalcij oksid je živo vapno...ono ne može na biljku...
To znam. Ako se radi prije zimske brazde, hoće li do proljeća izgubiti svoju "agresivnost"? Mislim da bi trebalo. Pravo živo vapno nije baš rašireno u trgovinama, ali jeste hidratizirano koje se koristi u građevinarstvu.
Postoji li bitna razlika u efikasnosti i načinu smanjenja kiselosti između hidratiziranog i karbonatnog oblika.
Poznato je da kalcizacija brže djeluje u sitnijoj granulaciji (najbrže prah).
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,363
Pozdrav,

imam pitanje vezano uz zaostajanje kukuruza u razvoju.
Analizom zemljišta utvrđena je izrazita kiselost zemlje, svi ostali parametri TOP, dakle humus, hranjiva sve top. Na polju je zaorana određena količina vapna radi odkiseljavanja. Problem je tu tome što prvih pet šest redova kukuraza je savršeno, tamno, visoko, razvijeno... ostatak zaostaje razvojem do 50% visine na nekih mjestima.

Prikom sijanja gnojeno je NPK i ureom. Naknadno do visine cca 60cm je tretirano folijarno TORA BULUE jednom i 3 puta 3% otopinom uree.

Ima li itko ideju.

Da li je moguće da je još uvijek zemljište prekiselo (radit ćemo na godinu analizu) i čime radit eventualno otkiseljavanje.
Između ostalog izbjegavaj ureu jer ona dodatno zakiseljava tlo, umjesto nje koristi KAN.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,445
To znam. Ako se radi prije zimske brazde, hoće li do proljeća izgubiti svoju "agresivnost"? Mislim da bi trebalo. Pravo živo vapno nije baš rašireno u trgovinama, ali jeste hidratizirano koje se koristi u građevinarstvu.
Postoji li bitna razlika u efikasnosti i načinu smanjenja kiselosti između hidratiziranog i karbonatnog oblika.
Poznato je da kalcizacija brže djeluje u sitnijoj granulaciji (najbrže prah).
Djeluje brze ali djeluje vrlo agresivno...bez obzira na kiselost postoje organizmi u zemlji koji su se prilagodili toj kiselosti...sa oksidom ces ih ubiti i bit ce potrebno dok se tlo oporavi. Po svim preporukama ne smije se ici sa vise od 1t/ha...

Svakako smanjiti ureu jer ona jako kiseli tlo...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Djeluje brze ali djeluje vrlo agresivno
Misliš na hidratizirano (građevinsko) vapno?
Ja sam mislio na karbonatni oblik, kad sam spomenul utjecaj granulacije na brzinu djelovanja.

Po svim preporukama ne smije se ici sa vise od 1t/ha...
Važi za oksidni ili za karbonatni oblik?

Već sam negdje napisal da kalcizaciju provodim povremeno, a indikator mi je pojava više preslice.
U obližnjem kamenolomu dobijem gratis kameni prah koji oni zovu filer te mi je jedini trošak prijevoz u vlastitoj režiji. Kamen u kamenolomu je vapnenac i dolomit. Izgleda da sam ove godine naletel na dolomitnu prašinu. Uočil sam puno slabije djelovanje nego prije par godina s materijalom iz istog kamenoloma. Želja da se prejde jeftinije uvijek sa sobom nosi neke rizike.
 

Zoki0001

Novi član
Tu od
15 Velj 2021
Poruka
16
POzdrav! Kukuruz je saden 29.4. LIjepo razvijeni klipovi, sjeme tretirano. Svaki klip je neispunjen pri dnu, Fali minimalno petina zrna. 2 hektara na 4 parcele koje nisu jedna kraj druge i na svakoj isto. Ima li tko slicnih iskustava? Sto bi moglo da bude?
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
530
Ja bih rekao da su temperature bile ok, nego da je kiša i jaki vjetar možda odnio polen s klasa i da nije sjeo na svilu. Naime kod kukuruza svako zrno se oplođuje a ne klip jednom u cijelosti. Svaka svila mora dobiti polena da bi se oplodilol svako zrno na klipu
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Dok bu član koji postavlja pitanje imao pored avatara mjesto,odakle je. Onda ču odgovarati,,odakle da znam da li je bilo previše oborina,ili prevelika temperatura u vrijeme oplodnje..U mom kraju je takva oplodnja zbog previše oborina.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh