• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kupujem kukuruz u zrnu prirodno suh

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
260
Kupujem kukuruz u zrnu 500kg ne sušen u sušari nego prirodno u kukuružnjaku ili na garaži na području Karlovca sa dostavom.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,122
Kukuruz ako se i osuši na 16% vlage neće se upljesniviti,a i ako se do sada nije upljesnivio ni neće
 

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
260
Drugo, kukuruz bran kombajnom nije iste kvalitete kao u klipu, svašta se nađe unutra.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,524
Iz sušare ima puno loma i svakakvog smeća..za razliku od čardaka.
Nema loma ako je sušara dobra. Isto tak dobre sušare imaju i odvajanje smeća i loma. Npr. protočne sušare nemaju loma osim onog kojeg kombajn napravi. Isto vrijedi i za “klasične” sušare koje ne mješaju kukuruz nego ga samo propuhuju. Mobilne sušare koje mješaju kukuruz imaju lom ako su poderane pužnice koje ju pune. Neznam za nutritivna svojstva ali kukuruz iz kukuružnjaka bude pun štakorovih i miševih gov* i sav zapišan i ako je to bolje nego ovaj iz silosa… Radil sam tak godinama a sad sav kukuruz sušim i spremam u silos i meni se puno više sviđa kukuruz iz silosa nego iz kukuružnjaka. Ako netko ima neke službene podatke da kukuruz iz kuružnjaka ima bolja nutritivna svojstva nek slobodno podjeli.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,122
Kukuruz iz sušare
 

Prilozi

  • IMG_20230415_181651924.jpg
    IMG_20230415_181651924.jpg
    74 KB · Pregleda: 63
  • IMG_20230415_181703106.jpg
    IMG_20230415_181703106.jpg
    68 KB · Pregleda: 65

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,145
I kod nas ljudi oce vise kukuruz iz koša nego iz silosa.
E sad, koja je fora ne znam.
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
604
I kod nas isto, pogotovo BC Pajdaš samo ga ne žele više platit nego ovog iz silosa
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Fore je ta da ljudi misle da je kukuruz iz kukuruznjaka bolji jer se srušio prirodnim putem, polako. A nitko ne misli da ga je n puta zasula kiša i obasjalo sunce, da su miševi prisutni i da se polaganom sušenjem razvijaju mirkotoksini. Navikli su po starinski i to je to.

Jedino dobro je što se zna sorta kukuruza iz kukuruznjaka, dok iz silosa je veliki mix...
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,700
Znam da su kod nas dolazili ljudi tražiti isključivo kukuruz prirodno sušen. Pričali su da su uzimali iz sušare i životinje im ga nisu htjele jesti. Zašto je to tako, ne znam.
@oboliti, da si se javio pred mjesec dana, još bi i bilo možda 500 kg, sad sam još samo sebi ostavio zalihe da imam do kraja godine.
 

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
260
Pogotovo ako je sušara bila na ložaka, pobere miris i pod razno ga neće ni kokoši, a te priče o miševima, suncu, kiši, to pustite po strani, puno svinja i bikova ja othranjeno takvim kukuruzom i nisu oboljeli jer nije bilo kemije u njemu a kad ide u silos ide na njega i kemija protiv nametnika. Drugo, kombajnira se kad je jako zreo sa malom vlagom, 11.-12. mj., čak i druge godine, a dotle ga vlaže kiše i snijeg, smrzavica, a to sušara ne može izvući.
 

Najnoviji postovi

Na vrh