• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruzna zlatica

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Re: kukuruzna zlatica

mikemekis kaže:
kod mene je nema, čujem da je u ferdinandovcu opča invazija zlatice :scratch

je meni je ferdinandovac kod susjeda,jedan mali šumarak je između nas :)
odrasle nam ne rade toliko štete,barem ne one direktno vidljive,nego te ličinke, a dok skužiš da je invazija na parceli već je prekasno :cry:...sad se samo nadam da ih je ova hladnoća malo prorijedila,pa ih nebude toliko na proljeće :evil:
neki su ljudi lani sijali i tretirano sjeme ali kod jakog napada nije bilo nikakvog efekta :!:
ja sam u sijačicu stavljal Dursbana i morem reći da se razlika itekako vidjela(na jednom dijelu parcele nisam stavil i komplet se sve srušilo dolje...točno u red se vidla razlika :!: )
muči me to što mi treba više kukuruza nego žitarica pa nemrem uvijek na svim parcelama poštivati plodored :cry:[/quote]

molim te objasni na koji način si stavljao taj Dursban i u kojoj količini
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: kukuruzna zlatica

jozek kaže:
mikemekis kaže:
kod mene je nema, čujem da je u ferdinandovcu opča invazija zlatice :scratch

je meni je ferdinandovac kod susjeda,jedan mali šumarak je između nas :)
odrasle nam ne rade toliko štete,barem ne one direktno vidljive,nego te ličinke, a dok skužiš da je invazija na parceli već je prekasno :cry:...sad se samo nadam da ih je ova hladnoća malo prorijedila,pa ih nebude toliko na proljeće :evil:
neki su ljudi lani sijali i tretirano sjeme ali kod jakog napada nije bilo nikakvog efekta :!:
ja sam u sijačicu stavljal Dursbana i morem reći da se razlika itekako vidjela(na jednom dijelu parcele nisam stavil i komplet se sve srušilo dolje...točno u red se vidla razlika :!: )
muči me to što mi treba više kukuruza nego žitarica pa nemrem uvijek na svim parcelama poštivati plodored :cry:

molim te objasni na koji način si stavljao taj Dursban i u kojoj količini[/quote]

jednostavno...imam pneumatsku sijačicu sa deponatorima za to,a stavljal sam oko 8kg na jutro kak gde jer imam malih parcela pa se na okretanjima nešto izgubi,ali tu negde su mi rekli da bi trebalo stavljati :scratch
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Re: kukuruzna zlatica

znači stavljaš ga u dozatore za insekticide sad još koliko je čhv-a jutro i kolika je cijena Dursbana, možda ima i koji drugi insekticid ak neko ima informaciju :?: :?: :?:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: kukuruzna zlatica

jozek kaže:
znači stavljaš ga u dozatore za insekticide sad još koliko je čhv-a jutro i kolika je cijena Dursbana, možda ima i koji drugi insekticid ak neko ima informaciju :?: :?: :?:
1 jutro=1600čhv a košta ti kila oko 30kn
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Re: kukuruzna zlatica

hvala, e to su točne informacije (u svakoj regiji ima drugačijih naziva za površine pa onda nisi sto posto siguran koliko je to čhv), e sad ima ko još kakve informacije o sličnim insekticidima :idea: :idea: :idea:
koju sijačicu imaš???
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: kukuruzna zlatica

Ja znam recimo ztekuči dursban, stavlja se 4 litre na ha u prskalicu i odmah iza prskanja sjetvospremač. To sam ja radio za sovicu pozemljušu i efekt se također vidio. Neki tretiraju i tlo sa Prestigeom, ali nisam siguran koja količina ide na hektar. Mislim negdje litra i pola. Prestige djeluje na sve zemljišne štetnike i jako je dobar.
Od ostalih mikrogranuliranih sredstava imaš još geocid, volaton, mesurol...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: kukuruzna zlatica

A KAK SE KREĆU CIJENE TIH INSEKTICIDA???
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Re: kukuruzna zlatica

I kakve se količine primenjuju, mene interesiraju isključivo u mikrogranulama jer bi ja to sijačicom posijao
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: kukuruzna zlatica

jozek kaže:
hvala, e to su točne informacije (u svakoj regiji ima drugačijih naziva za površine pa onda nisi sto posto siguran koliko je to čhv), e sad ima ko još kakve informacije o sličnim insekticidima :idea: :idea: :idea:
koju sijačicu imaš???

imam Carraro 4 reda

jozek kaže:
I kakve se količine primenjuju, mene interesiraju isključivo u mikrogranulama jer bi ja to sijačicom posijao

ja sam stavljal oko 8 kila na jutro,a cijene se kreću oko 30kuna kila i većina ovih ostalih je tu negdje mislim :scratch
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Re: kukuruzna zlatica

za Dursban sam razumio od prije, mislio sam na ove ostale insekticide
može slika sijačice i daj objasni kak se štela razmak zrna na njoj, ja sam kupovao sijačicu pa sam gledao i cararo
ali mi je taj razmak bio špansko selo, a niko nije imao nikvu knjigo s uputstvom :scratch
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: kukuruzna zlatica

jozek kaže:
za Dursban sam razumio od prije, mislio sam na ove ostale insekticide
može slika sijačice i daj objasni kak se štela razmak zrna na njoj, ja sam kupovao sijačicu pa sam gledao i cararo
ali mi je taj razmak bio špansko selo, a niko nije imao nikvu knjigo s uputstvom :scratch

...geocid, volaton, mesurol...cabage ti već napisal...volatonu je cijena ista mislim i isto se stavlja ,za ostale neznam pitaj u dućanu oni će sigurno znati,a ima sigurno i neko uputstvo koje dobiš uz njega...

eh sad slika,malo teže trenutno,u štaglju mi je zatrpana :oops: bude do sijanja obećavam ;)
a za štelanje ima getribe za svaka dva reda sa oznakama i u toj getribi je jedna ploča sa rupama ukrug i ako uzubiš na veći krug osovina se sporije vrti i sije rijeđe a ako uzubiš na manji krug sije gušće...jednostavno... ;)
 
B

bok123

Guest
Re: kukuruzna zlatica

Ako je velika navala, pošpricati prije drugog tanjuranja ili sjetvospremača, riješavaš nju i klisnjake.
 
Na vrh