• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Ja sam u iscekivanju okota svoje tri madam,ali neznam dali ce biti od toga nesto. A budem vidio.
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Moja Elza legenda je sparena 23 proslo mjeseca. Vec se je ocupala ali ona to radi cim se spari,vec je imala i jednu laznu trudnicu. Dosta je debela ali inace je bucka pa to nije nikakav znak. Proslu trudnocu je bila duplo veca.

Ova druga prvi put je sparena i ima trbuh ali nista veliko. Sparena je 25 proslog mjeseca.

A ova treca je toliko mrsava da se po njenom trbuhu nemoze nista zakljuciti. Zadnju put je bila kostur i izlegla mi je 5 komada. Gdje je to njoj stalo pitaj Boga. Parena je 29 proslog mjeseca
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
A pa vidis, sad ti uopce nije vrijeme za parenje, a naucit ces s vremenom ;))...stvar je u tome da se od 8 mjeseca nadalje kunici linjaju, zenke ako se i tjeraju, u velikom postotku ne ostaju bredje..dani su sve kraci i hladniji i nije im prirodno da se legu i u ovo vrijeme je jako tesko dobiti mlade. Pricekaj jos mjesec, mjesec i pol,a onda ce ic bez problema. Nigdje ne grijesis, nije problem ni u muskima, ni u zenkama, jednostavno nije vrijeme za podmladak. Eventualno ako bi im "produzio dan" tj. palio svjetlo popodne, bar da su pod svjetlom 14-16 sati dnevno, ali opet je problem u linjanju kunica. Moj savjet ti je da pustis zenke do 11. mjeseca, da dodju k sebi, malo strpljenja i vise srece ce bit u zimi.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Moje źenke,tj.svi kunići završili linjanje jos prije mjesec i pol dana! Danas se okotile dvije, a ostale će do kraja mjeseca! Tako radim uvijek, svake godine i nikakvih problema! kote mi se uvijek 3-4 puta godišnje i to uvijek od 9. do 4. mjeseca, preko ljeta nikada!!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
U zatvorenoj prostoriji, slično kao i kod tebe, samo manja prostorija-bivša garaža (3x5).
Vani ne bi mogli izdržati ovolike vručine.
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Za to linjanje moram priznati nisam jos cuo. Znam da se ne pare preko ljeta radi vrucine,a ne zbog linjanja. Ali ok to mi je jos jedna korisna informacija. A kako se to zna kad se one krenu linjati i kad to zavrsava ili se uzmu ti mjeseci kao okvirno.
 

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
Kad se linjaju pada im dlaka, ali nema datuma i točnog vremena. Recimo mlade da imaš kod njih sad nema linjanja i one bi se mogle tjerati dok stare baš i ne. Kod mene neštoje ali pitanje dal će ostati skotne.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Tako je turky, sve je to individualno, ali krajem ljeta, pocetak jeseni, se svi proslogodisnji i stariji kunici linjaju. Neki prije, neki kasnije.. Mlade se pare bez problema, jer kod njih nema jesenskog linjanja, bar kod mene. Imam kunica koji su se prije mjesec dana kompletno olinjali, a imam i onih koji se vec dva mjeseca linjaju..
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Makar se i tjeraju, tesko ostanu sad skotne. A i nebi trebalo forsirati u ovo vrijeme parenja i okote, jer i samo linjanje im je podosta iscrpljujuce i zahtjevno sto se tice kondicije kunica. K svemu tome, jos je i fotoperiod sve kraci, sto takodjer jako utjece na plodnost zenki. Ja s parenjem uvjek stanem u 7. mjesecu i pauziram do 11. mjeseca, da se odmore i povrate u pravu kondiciju i zenke, a i muski, posto mi panonci stalno skacu. Zato uvjek ostavim nekoliko mladih zenki, koje pripustam od kraja ljeta do zime, jer starije u to vrijeme ne lezem.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Robi ka pa linjanje=mijenjanje dlake, stara dlaka otpada, mijenja ju nova, zimska. Nemozes da ne primjetis lad se linjaju hehe
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Ova ženka Elza se je onda linjala kad sam je znao u ljeti cetkati to je bilo uzasno puno dlake sad sam se sjetio ali nisam tome pridodavao veliku vaznost,ona je mjesanka sarca pa reko takvu dlaku ima,ali ove dvije ciste sarac zenke i muški nisu nikada imali puno dlake ni u gajbi ni na cetki. Oni imaju bas neku malu dlaku nije onako velika. Budem bas malo obratio paznje na to.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
robi ka...
na linjanje nemoraš "obračati pažnju", kod šarca je to toliko intenzivno da mu dlake lebde oko tijela, a i stara dlaka se doslovce "guli", tj otpada tek kad je mlada-nova narasla pa izgleda ka da ima prljavi plašt na sjajnoj dlaci (mrtva dlaka je žućkaste boje i kod šarenih i jednobojnih kunića, kao prljava). Otpadaju čitavi komadi dlake, a ne pojedinačno! Kad ti se budu linjali, primjetit ćeš sigurno automatski!!
 

turky

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2016
Poruka
230
Jel zna netko dal treba kakva potvrda od veterinara za prodaju na izložbi mladog uzgoja u Bjelovaru? Navodno će biti u zatvorenom prostoru, a ne kao do sada ispred hangara.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Ovisi kaj ti hoces dobiti i kaj mislis dobiti.. Dobit ces mjesance, ko i svaki drugi mjesanci.. Ne vidim svrhe, neces dobit velike kunice, ko kaj su sarci,a opet ni mesnate, kakvi su novozelandski. Mislim,svaki ima svoje misljenje, ti mozda drukcije razmisljas.
 

Borna456

Član
Tu od
28 Stu 2016
Poruka
33
Uzgajao sam sarce do sada i zive prodavao,a sad se okrenulo malo trziste kod mene i jaka je potraznja prema mesu. Pa sad trazim neku kombinaciju da brze dobim prirast mesa.
 

Najnoviji postovi

Na vrh