• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kupnja drveta od Hrvatskih šuma / šumarije

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
581
Zanima me koji je postupak kupnje drveta od šumarije, i kako se kreću cijene?
(početnik sam u tome pa ne zamjerite na ponekom glupom pitanju)
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
a drvo za kaj?
ogrjev,na panju ili nešto drugo te zanima?
najjednostavnje ti je da odeš u svoju šumariju i reci kaj te zanima.
cijenik ima i na stranicam hrvatskih šuma.
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
Zanima me koji je postupak kupnje drveta od šumarije, i kako se kreću cijene?
(početnik sam u tome pa ne zamjerite na ponekom glupom pitanju)

najbolje ti je otići u više šumarija koje su ti blizu pa ćeš shvatiti da se sve šumarije razlikuju po cijenama i načinu rada, prodaje, otpreme robe....
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
najbolje ti je otići u više šumarija koje su ti blizu pa ćeš shvatiti da se sve šumarije razlikuju po cijenama i načinu rada, prodaje, otpreme robe....

u svim šumarijama je jedinstveni cjenik
način rada i otpreme se razlikuju
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
u svim šumarijama je jedinstveni cjenik
način rada i otpreme se razlikuju

...ne bih se složio s tobom, cjenik je jedinstven što se tiče trupaca tehnike ali recimo cijena bukove višemetrice za ogrjev ili celuloze varira od šumarije do šumarije. u mojem okruženju ima 4 šumarije i cijena varira od 214 kn do 248 kn po m3. za iste trupce neke šumarije klasificiraju samo 1. klasu bukove vm za ogrjev dok neki imaju i 2. klasu koja je 25 % jefitnija...eto kako sad?!
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
i sam si si odgovoril, 1,2 klasa i nije cijena ista,a mi plačamo ako hočemo drva kak lugar odredi klasu
cjenik je isti ne radi cijenik lokalna šumarija.
ovisi samo po kojoj klasi če ti naplatit ili koliko si dobar sa lugarom.
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
i sam si si odgovoril, 1,2 klasa i nije cijena ista,a mi plačamo ako hočemo drva kak lugar odredi klasu
cjenik je isti ne radi cijenik lokalna šumarija.
ovisi samo po kojoj klasi če ti naplatit ili koliko si dobar sa lugarom.

niste me dobro shvatili, svaka šumarija ima pravo formirati cijene maloprodaje uz odobrenje nadležne uprave šuma, dok su sve veleprodajne cijene iste. šumarija rakovica 1. klasa bukva ogrjev vm= 248 kn/m3, šumarija vrhovine 227, šumarija otočac 238, a šumarija saborsko-plaški 214. jedino šumarija rakovica u ponudi ima i 2. klasu po 180 kn.

vjerovali ili ne, od 1.1. 2011. šumarije na području uprave šuma ogulin su naplaćivale izlazak lugara zbog doznake i otpreme privatne šume cca 100 kn/h, dok šumarije uprave šuma gospić su to počele naplaćivati od 1.1.2012.

niste me dobro shvatili, svaka šumarija ima pravo formirati cijene maloprodaje uz odobrenje nadležne uprave šuma, dok su sve veleprodajne cijene iste. šumarija rakovica 1. klasa bukva ogrjev vm= 248 kn/m3, šumarija vrhovine 227, šumarija otočac 238, a šumarija saborsko-plaški 214. jedino šumarija rakovica u ponudi ima i 2. klasu po 180 kn.

kad sam kupovao kamion upoznao sam čovjeka iz pakraca koji paletira drva za italiju pa mi kaže da je tamo kod njih po šumarijama vm za ogrjev hrast, grab i još neko drvo ne mogu se sjetiti po 280-290 kn...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
ja sam kupio od njih po 227kn al su lopovi teski, svaki je bio piljen na cca 92cm

...tu kod mene u lici i okolici, ne mogu krivo reći, kod kupovine trupaca za ogrjev, otpremnik uvijek nabaci koji "sadržaj" više...
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Ček to je cijena drva na panju ili srušenog drva vitlanog do ceste pa si dalje sam obrađuješ? ili možda metrica?

Da li netko tu od vas vozi ili planira voziti u recimo okolicu Krapine kamion pun trupaca? Tu vidim svako malo kamion s prikolicom doveze izgleda po registarskim oznakama iz gorskog kotara / bjelovara siska (valjda) istovari prikolicu kod jednog i kamion kod drugog čovjeka... Dakle, samo su skinute grane, živa hrga, nije tehničko drvo, iako i grane mogu ostati za mene... jel to šumarija ili netko privat?

Koliko se kreću cijene toga?
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
...tu kod mene u lici i okolici, ne mogu krivo reći, kod kupovine trupaca za ogrjev, otpremnik uvijek nabaci koji "sadržaj" više...

ja sam platio 10m dobio 9, neki su bili kraci i od 90cm... inače uz cestu ograđeno i naslagane metrice, al naslagane po vrajži bimo mi rekli
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
Ček to je cijena drva na panju ili srušenog drva vitlanog do ceste pa si dalje sam obrađuješ? ili možda metrica?

Da li netko tu od vas vozi ili planira voziti u recimo okolicu Krapine kamion pun trupaca? Tu vidim svako malo kamion s prikolicom doveze izgleda po registarskim oznakama iz gorskog kotara / bjelovara siska (valjda) istovari prikolicu kod jednog i kamion kod drugog čovjeka... Dakle, samo su skinute grane, živa hrga, nije tehničko drvo, iako i grane mogu ostati za mene... jel to šumarija ili netko privat?

Koliko se kreću cijene toga?

to su ti uglavnom privatni kamioni, preprodavači, a roba može biti privatna i/ili šumarijska.
ja sam ljetos otpremio jedan kamion trupaca bukve za ogrjev u krapinske toplice.
prethodno što sam pisao o cijenama, odnosile su se za trupce po m3 na šumskom lageru i to su šumarijske cijene. kod mene na lageru je cijena bukve ogrjeva u trupcima za m3=220 kn, a metrica za prm=230-250 kn.

ja sam platio 10m dobio 9, neki su bili kraci i od 90cm... inače uz cestu ograđeno i naslagane metrice, al naslagane po vrajži bimo mi rekli

ako imaš kakvu pilu, sjekiru i donekle si vičan radu, najviše ti se isplati uzet drva u trupcima. sam si izrežeš u furke i pocjepaš.
primjer: ako su trupci u prosjeku deblji promjera između 35-50, od uplaćenih 10 m3 dobiješ 14 metara drva. ako je m3 u šumariji 230 kn, dakle 10m3=2300 kn i to podijeliš sa dobivenih 14 prm...ispada da te je 1 metar drva došao 164 kn.
u tu cijenu nije ukalkuliran prijevoz od šumarijskog lagera do tvoje kuće. ako se radi o loko prijevozu na udaljenosti do 30 km prijevoz po m3=50 kn ili preračunato po prm=35 kn. krajnja cijena ispada 200 kn po metru drva.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
581
to su ti uglavnom privatni kamioni, preprodavači, a roba može biti privatna i/ili šumarijska.
ja sam ljetos otpremio jedan kamion trupaca bukve za ogrjev u krapinske toplice.
prethodno što sam pisao o cijenama, odnosile su se za trupce po m3 na šumskom lageru i to su šumarijske cijene. kod mene na lageru je cijena bukve ogrjeva u trupcima za m3=220 kn, a metrica za prm=230-250 kn.

Kolega, dali se ti baviš drvetom? i kako se obračunava prijevoz trupaca na veće udaljenosti (do Dalmacije)
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
za koju udaljenost, koliko km ima prijevoza, treba mi precizniji podaci? prijevoz šumarom kamionom je skuplji, a ujedno manje vozi od recimo šlepera... kamion šumar vozi 20-24m3 bukovih trupaca, dok šleper ili kamion s prikolicom vozi 45-50 metara cjepanica tj metrice drva za ogrjev... trebalo bi iskalkulirati što se više isplati. znam da neki dečki voze trupce za dalmaciju ali ima više ljudi iz dalmacije koji dolaze šleperima ili kamionima s prikolicama i tovare metricu pa dolje preprodaju... ja godinama prodajem metricu za dalmaciju
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
ako imaš kakvu pilu, sjekiru i donekle si vičan radu, najviše ti se isplati uzet drva u trupcima. sam si izrežeš u furke i pocjepaš.
primjer: ako su trupci u prosjeku deblji promjera između 35-50, od uplaćenih 10 m3 dobiješ 14 metara drva. ako je m3 u šumariji 230 kn, dakle 10m3=2300 kn i to podijeliš sa dobivenih 14 prm...ispada da te je 1 metar drva došao 164 kn.
u tu cijenu nije ukalkuliran prijevoz od šumarijskog lagera do tvoje kuće. ako se radi o loko prijevozu na udaljenosti do 30 km prijevoz po m3=50 kn ili preračunato po prm=35 kn. krajnja cijena ispada 200 kn po metru drva.

računica nije baš točna kod mene voze loko vožnju cca 50 km po 70 kn m3
izračunaj gorivo i mazivo za motorku prodaj tih 14 m ako toliko napraviš od 10m3 zaradio si 500 kn a naradio se kao konj
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
581
za koju udaljenost, koliko km ima prijevoza, treba mi precizniji podaci? prijevoz šumarom kamionom je skuplji, a ujedno manje vozi od recimo šlepera... kamion šumar vozi 20-24m3 bukovih trupaca, dok šleper ili kamion s prikolicom vozi 45-50 metara cjepanica tj metrice drva za ogrjev... trebalo bi iskalkulirati što se više isplati. znam da neki dečki voze trupce za dalmaciju ali ima više ljudi iz dalmacije koji dolaze šleperima ili kamionima s prikolicama i tovare metricu pa dolje preprodaju... ja godinama prodajem metricu za dalmaciju


Okolica Zd. od zg do mene ima točno 300km starom cestom.
Za sad mi još ništa ne treba ali treba se informirati za u buduće.
a nedaleko mene sam vidio trupce i palete cjepanica, dovoze trupce , raspilaju i izcjepaju i prodaju po 400kn paletu.
Pa ako budem morao kupovati radije kupim trupce.
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
bauštelac
ideš u trgovinu drvima ili za vlastite potrebe
ja mislim da u zadru ti dođe kamion i prikolica trupaca oko 9000 kn. na kuču
ja sam se prije bavio prodajom drva pa ti možda mogu pomoči ovisi što tebi točno treba
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
581
samo za vlastite potrebe. koliko kubika ima na jednom kamionu za 9000kn?
9000 su drva i prijevoz?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
momci tema je kupnja drva od šumarije i držete se toga , nisam je spojio sa jednom srodnom temom sve dok se drži kupnje drveta od šumarije

a sve ostale ''kombinacije'' oko trgovine molim na PP
 

Najnoviji postovi

Na vrh