• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kupnja imanja i osnivanje OPG-a

B

Bono Vox

Guest
Kupujem imanje sa poljoprivrednim zemljištem i osnivam OPG, pa me interesira:

1) kako platiti vlasniku ( a još nisam u sistemu OPG-a), da bi ostvario prava na kapitalna ulaganja
2) da li u kapitalna ulaganja ulazi cijelo imanje ili samo poljoprivredno zemljište

Hvala
 
B

Bobo

Guest
Da bi ostvario pravo na povrat kapitalnih ulaganja, ne moras biti u sustavu PDV-a

Sto se drugog djela tice, mislim da mozes ostvariti na sve povrat, ali najveci iznos koji mozes dobiti je 500 000Kn (ak se dobro sjecam)
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
da li moze ostvariti kapitalna ako nije OPG a plati imanje kao fizicka osoba?
 
A

Aronia

Guest
Bono Vox kaže:
Kupujem imanje sa poljoprivrednim zemljištem i osnivam OPG, pa me interesira:

1) kako platiti vlasniku ( a još nisam u sistemu OPG-a), da bi ostvario prava na kapitalna ulaganja
2) da li u kapitalna ulaganja ulazi cijelo imanje ili samo poljoprivredno zemljište

Hvala

Platiš kao fizička osoba, ali pazi - najpametnije je da se vidi "trag novca" sa računa na račun - po ugovoru. Pri izradi ugovora o kupnji zemljišta najpametnije je unutar ugovora razdvojiti cijenu za česticu sa objektom (kuća, ... i sl) i cijenu za čestice zemljišta ... sve unutar ugovorene ukupne cijene. Povrat ulaganja se računa samo na zemljište, nakon plaćenog poreza ... i svih ostalih administrativnih zavrzlama, nakon što prijaviš opg. Najpametnije je prošetati do lokalne savjetodavne službe - u pravilu su službenici ok, i jako ljubazni. Tu ćeš dobiti sve potrebne savjete, postupke i sve ostalo što ti treba. I to je to.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Aronija je jako lijepo sve objasnila.
Samo da malo nadopunim da HZPSS savjetuje, ali isto tako treba sve sto oni kazu, a nije 100% jasno, provjeriti jer nerjetko znaju pogrijeiti, sto je i razumljivo jer oni to ne rade vec direktno jedan odjel u Ministarstvu.
 
W

Wiky89

Guest
pozz...Ako slobodno mogu i da pitam zanima me ako mi znate objasniti dal za trag novca žiro račun treba biti na mene kao fizicku osobu ili mora glasiti na ogp?! uz to htio bi napomenuti da sam u sustavu pdv-a!!Ja sam malo novi jer sam tek prosli mjesec otvorio to sve a sad palniram kupovati zemljiste ali s vlastitim sredstvima pa jos nis neznam o tome!! a nebi htio propustiti priliku pa ovo mi je najveca nejasnoca!!! Hvala
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ziro racun moze biti privatni ili poslovni (ako je naziv OPG-a jednak imenu i prezimenu).
 
W

Wiky89

Guest
znaci ja kao nositelj ogp-a svojim imenom i prezimenom otvorim žiro račun na svoje ime i prezime i to je to?! Brinem kaj nebi imal problema s kapitalnim ulaganjima!! Hvala
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Da, upravo tako.
Ako si u sustvu PDV-a onda vec moras imati ziro, ako nista drugo radi povrata PDV-a :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh