• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kupovina i prodaja voćnjaka

X

XC01

Guest
Pozdrav svima!

Molio bih vas za mišljenje u vezi kupnje voćnjaka. Totalni sam laik u vezi cijelog tog agronomskog svijeta, ali sam naravno brzo spreman sve učiti od početka :p . Nisam se još stigao ni uhodati u sve to, a već sam naletio na jednu primamljivu ponudu :roll: .
Naime, radi se voćnjaku jabuka od 1500 stabala idareda i zlatnog delišesa na površini od 7800m2 podignutom 2001g. Nalazi se u Zagorju uz rijeku Krapinu(600m), položaj je jugo-zapad, asfaltirana cesta, ogradjen, stupovi. priprema za navodnjavanje(al navodno da nema potrebe) itd. Navodno je uloženo 120 000kn u njega. Udaljen je od moje kuće 40 km.

Međutim, kada su stabla izrasla i trebalo krenuti s prvim pravim berbama, čovjek je iznenada umro. Tako da taj voćnjak stoji već dvije godine neodržavan, cijeli zarastao i nema se tko brinuti. Zadnja informacija od prije mjesec dana je da je voćnjak u relativno lošem stanju, vjerojatno se i broj stabala smanjio. Ljudi s agronomije su rekli da bi se još mogao izvući, da bi se mogle neko vrijeme saditi jagode dok se ne oporavi :| .

Cijena je oko 15 000€(dalo bi se vjerojatno još i spustiti) :?: :?:
Uz tih 7800m2 voćnjaka bi još vjerojatno išlo oko 2500m2 neobrađenog. Znači cijela parcela je oko 1ha.

Zanima me što mislite o cijeni?
Pa ako ništa bar ta zemlja vrijedi te novce ako se ne varam :roll: :?:
Da li bi to bio preveliki zalogaj za jednog početnika?

Evo par slikica:













Svima se unaprijed zahvaljujem ;) !

Pozdrav

XC01
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Kupnja voćnjaka-pomoć

Ako si ti voljan raditi, a to je od te gospođe, može biti sretna da ga dovedeš u red i da djelite zaradu ukoliko bi je bilo. Inaće kupovina ovog voćnjaka od vrsnog voćara a kamoli amatera je osuđena na propast. Ne kažem da nije tu uloženo dosta sredstava ali rentabilnost je minimalna. I to sve ako zanemarimo činjenicu da ljudi krče voćnjake sa jabukama.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: Kupnja voćnjaka-pomoć

ne slažem se sa kolegom kontam u potpunosti jer ako računaš u sadnice je uloženo min 5000 eura,stupci,ograda,zemlja....a nemojmo zaboraviti da za dvije godine više nema sadnje novih voćnjaka i vinograda kao do sada,kvote za eu ispunjene i masno će se plaćati samo pravo na sadnju novih,blizina rijeke,cesta.sigurno da će trebati koja godina oporavka ali nađi pravog voćara koji će znati isplati se ili ne,naravno probaj sniziti cijenu,odabir sorti je dobar jer hr kupci i dalje kupuju ono što im je poznato,vjeruj mi iz iskustva pišem,na tržnici pored mene čovjek prodaje super jabuke sorte mutsu-nije prodao 10 % kao ajdared
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Kupnja voćnjaka-pomoć

He he, što volim različita mišljenja :lol: Baš me zanima i ostala :mrgreen:
 
A

atomizer

Guest
Re: Kupnja voćnjaka-pomoć

ja osobno nebi kupovao taj voćnjak.da je to podloga mm106 onda bi došlo u obzir pošto je duži vijek trajanja jabuka i isplatilo bi se uložiti truda i novaca u obnovu.međutim to je podloga devetka koja je sađena 2001g.ona je trebala do sada dati povrat uloženog novca i biti u punom rodu.pošto je njen vijek krači i dok ti to vitaliziraš njen maximalni potencijal če proči. U najboljim godinama taj se voćnjak zapustio.da je mlađi voćnjak 3-4godine onda bi se isplatilo.moja je preporuka NE KUPUJ!!!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Kupnja voćnjaka-pomoć

Nepaše mu ni razmak između redova. Imat će jako malo prve klase a onda će možda prodati jabuku za 50 lipa? Jedino ako je lokacija neka super pa da na toj cesti proda sve po 2-3 kn. Ako uzima, bolje da to uzme sa dogovorom bez kupovine.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: Kupnja voćnjaka-pomoć

moje mišljenje je nešto između zvonisa i kontam i atomizera! ipak bliže sam zvonisu i njegovoj teoriji o kupovini! ako je zemlja blizu ceste to je vrlo bitno i za cijenu i za dalju upotrebu, a po potrebi češ i lakše zavrtiti ako ti zagusti! vočnjak je ipak dugoročno ulaganje i to mnogi ne shvačaju! kod dugoročnog ulaganja ako ti se ona vrate za 10-15g. to je dobar posao ( to što kod nas vlada teorija čarobnog štapiča do je druga priča ) najveći ti je problem tvoja udaljenost od vočnjaka!

u svakom slučaju staviš na papir prihode i rashode ( sa naglaskom na papir ) otprilike bi išlo 50-80t / Ha ( a u uniji kažu i više s tim da dobro ispečeš zanat i kvalitetno odradiš posao ) znači ti možeš za 2-3g računati na 40tak t jabuka i da ih daš za 1.00kn nisu mali novci! imam kolegu koji je u mirovini ima malo manju površinu i prihod mu je 15-35 tisuća kn godišnje ( ovisno o godini ) i po meni je to dobar posao druga je stvar što je nekima to malo novaca jer su navikli malo raditi a 5-6tisuća sjeda svaki mjesec na tekući! al po meni nije lako zaraditi 10.000,00kn. znači uložiš 80-90tis.KN i nek imaš 10.000,00kn godišnje čistoga ( mislim da bi to morao imati - na prve godine ali vrlo brzo ipak je to relativno mlad vočnjak ) i za 10g si vratio uloženo. ali ostao ti je vočnjak koji vrijedi 10.000 E znač da si zaradio vočnjak čisto!

največi problem u svemu ti je koliko si sposoban prodati svoj proizvod! ako ti to dobro ide i imaš podršku obitelji ja sam za ulaganje!

inače da sam znao to što danas znam posadio bih jabuku ali naši ljudi vole držati figu u ruci kad ih nešto pitaš o nekom poslu i kukati čak! evo ti jedan primjer kad sam se raspitivao za jabuku! odgovor ni slučajno! a čovjek plati 10.000,00kn samo rezidbu po Ha , a drugi uvede navodnjavanje od 100.000,00kn na 3Ha a kao ne isplati se! i niko ne krči ( bar u mom kraju ) !
 
X

XC01

Guest
Re: Kupnja voćnjaka-pomoć

Hvala vam svima na brzoj reakciji i stručnom mišljenju.

atomizer kaže:
ja osobno nebi kupovao taj voćnjak.da je to podloga mm106 onda bi došlo u obzir pošto je duži vijek trajanja jabuka i isplatilo bi se uložiti truda i novaca u obnovu.međutim to je podloga devetka koja je sađena 2001g.ona je trebala do sada dati povrat uloženog novca i biti u punom rodu.pošto je njen vijek krači i dok ti to vitaliziraš njen maximalni potencijal če proči. U najboljim godinama taj se voćnjak zapustio.da je mlađi voćnjak 3-4godine onda bi se isplatilo.moja je preporuka NE KUPUJ!!!

Znači ipak mu je odzvonilo :roll: .
Sad kad sam pročito komentare i meni tako izgleda. Nadao sam se da bi ga se dalo izvući kroz dvije godine, al opet ako nitko od iskusnijih nije to uzeo u svoje ruke teško da bi i ja uspio(sigurno bih dao sve od sebe al opet :| ). Na kraju je opet pitanje do koje bi rodnosti došao, a tu je naravno i trajnost, već bih bio u 11,12 godini.

zvonis01 kaže:
ne slažem se sa kolegom kontam u potpunosti jer ako računaš u sadnice je uloženo min 5000 eura,stupci,ograda,zemlja....a nemojmo zaboraviti da za dvije godine više nema sadnje novih voćnjaka i vinograda kao do sada,kvote za eu ispunjene i masno će se plaćati samo pravo na sadnju novih,blizina rijeke,cesta.sigurno da će trebati koja godina oporavka ali nađi pravog voćara koji će znati isplati se ili ne,naravno probaj sniziti cijenu,odabir sorti je dobar jer hr kupci i dalje kupuju ono što im je poznato,vjeruj mi iz iskustva pišem,na tržnici pored mene čovjek prodaje super jabuke sorte mutsu-nije prodao 10 % kao ajdared

Ma i mene je do kopkalo kolko je uloženo, ali opet kad pogledam kolko je to stajalo nedirnuto.

E sad mislio sam da bar ta zemlja vrijedi bar toliko i ovo sve sa EU oko stopiranja podizanja vinograda i voćnjaka nakon ulaska pa se možda isplati podići i novi voćnjak :?:

Ako bih uspio dobiti tih sve skupa 1ha za nekih recimo 13 000€(kompenzacija auto cca 8000€ + 5000€ cash), dal bi se to onda isplatilo s obzirom na kvalitetu zemlje, dobar položaj(jugo-zapad, cesta, rijeka), ograda. stupovi pa možda zasaditi novi voćnjak(jabuke ili nešto drugo :?: ) :?: :?:

p.s.
Naravno da mi ne bio ovo bio samo hobi. Cilj mi je naravno zadovoljstvo, a i profit.
Taj auto mi većinom stoji doma i sigurno svakim danom vrijedi sve manje nego taj voćnjak(zemlja).
Opet zemlja je "budučnost", ulaskom u EU će se siguno skuplje dolaziti do zemlje.
Moj glavni cilj je maknut se sa svoga državno-sjedilačkog posla i posvetit se nećemu svome.
Znam da će te sad reći kako rad za sebe i na zemlji nije lagan, ali mislim da je ipak "lakše" od sjedenja 8h dnevno u državnom uredu i zombi tipkanja, bez uključivanja moždanih vijuga.
Mislim da je ipak ljepše raditi na svome, makar i cijeli dan, al opet da vidiš neki rezultat i znaš da si ti za to zaslužan.
;)

p.s. p.s.
hehe :lol: ja sastavljam ovaj tekst i vidim nove komentare
ovo se odnosi na sve do prije pola sata :D
 
X

XC01

Guest
Re: Kupnja voćnjaka-pomoć

KOBAC kaže:
moje mišljenje je nešto između zvonisa i kontam i atomizera! ipak bliže sam zvonisu i njegovoj teoriji o kupovini! ako je zemlja blizu ceste to je vrlo bitno i za cijenu i za dalju upotrebu, a po potrebi češ i lakše zavrtiti ako ti zagusti! vočnjak je ipak dugoročno ulaganje i to mnogi ne shvačaju! kod dugoročnog ulaganja ako ti se ona vrate za 10-15g. to je dobar posao ( to što kod nas vlada teorija čarobnog štapiča do je druga priča ) najveći ti je problem tvoja udaljenost od vočnjaka!

u svakom slučaju staviš na papir prihode i rashode ( sa naglaskom na papir ) otprilike bi išlo 50-80t / Ha ( a u uniji kažu i više s tim da dobro ispečeš zanat i kvalitetno odradiš posao ) znači ti možeš za 2-3g računati na 40tak t jabuka i da ih daš za 1.00kn nisu mali novci! imam kolegu koji je u mirovini ima malo manju površinu i prihod mu je 15-35 tisuća kn godišnje ( ovisno o godini ) i po meni je to dobar posao druga je stvar što je nekima to malo novaca jer su navikli malo raditi a 5-6tisuća sjeda svaki mjesec na tekući! al po meni nije lako zaraditi 10.000,00kn. znači uložiš 80-90tis.KN i nek imaš 10.000,00kn godišnje čistoga ( mislim da bi to morao imati - na prve godine ali vrlo brzo ipak je to relativno mlad vočnjak ) i za 10g si vratio uloženo. ali ostao ti je vočnjak koji vrijedi 10.000 E znač da si zaradio vočnjak čisto!

največi problem u svemu ti je koliko si sposoban prodati svoj proizvod! ako ti to dobro ide i imaš podršku obitelji ja sam za ulaganje!

inače da sam znao to što danas znam posadio bih jabuku ali naši ljudi vole držati figu u ruci kad ih nešto pitaš o nekom poslu i kukati čak! evo ti jedan primjer kad sam se raspitivao za jabuku! odgovor ni slučajno! a čovjek plati 10.000,00kn samo rezidbu po Ha , a drugi uvede navodnjavanje od 100.000,00kn na 3Ha a kao ne isplati se! i niko ne krči ( bar u mom kraju ) !


Ono što je sigurno, je da bi si dao truda.
Definitivno se ne bih upustio u tako nešto bez podrške, a i mislim da ni kod prodaje na malo ne bi bio problem.
Ta udaljenost i nije tako strašna s obzirom da do posla imam svaki dan cca 30km, a ovo je 40km(dobra cesta).
Na ovo gledam kao na neki početak gdje bih se ispraksirao, al opet ako ne uspije, ostaje zemlja za nešto drugo ili u krajnjem slučaju za prodaju koja može vrijediti samo više, pogotovo nakon ulaska u EU.
Ako bi mi krenulo kako treba, definitivno bi se potpuno posvetio samo tome i naravno daljnjem širenju.

Definitivno to sve ide još na papir, naravno da sam neću to gledati bez stručne pomoći ako krenem u daljnju realizaciju.
Prije svega sam ipak htio čuti vaše stručno mišljenje bez daljnjeg koraka da vidim jel ima to kakvih potencijala ili je promašaj jer ja trenutno kao relativni laik nisam adekvatan.
koliko vidim da su mišljenja ovdje podijeljenja, što nije tako loše :) .

Koliko je trajnost tih stabala ako su zasađena 2001.g. i ako se dovedu u red:?:
Ako bih došao s ovim voćnjakom do 30t kroz 2,3 g. mislim da bi to bio veliki uspjeh, a sve više bi bilo izvanredno..:?:
Koliko bi uopće trebalo da se stabla dovedu u red :?:

Kontam kaže:
2:2 izjednačeno za sada :)

Nije loše za sada :) :!:
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Re: Kupnja voćnjaka-pomoć

Največi problem, po mome,je udaljenost do včnjaka.Drugo: podrška uobitelji ,moraš imati i nešto mehanizacije. Kad je sezona u vočnjaku stalno treba nešto raditi.Sve dobro "izvaži" i ako si mlađi kupi-ako postoji mogućnost proširenja ,jer stime nećeš opstati.Moraš znati što hoćeš-ako ti je to za preprodaju ,onda je to nešto drugo.
Pozdrav i puno uspjeha.
 
A

atomizer

Guest
Re: Kupnja voćnjaka-pomoć

bez puno pametovanja po mojem stilu to ne dolazi u obzir.ako pljuneš pare za taj voćnjak i odlučiš ga krčiti jer nema više ekonomske računice tu.krčenje košta i ima pun k.rac posla da opet dovedeš parcelu na golo stanje.od skidanja armature,čupanje jabuka,rigolanja bla bla.jednostavnije i jeftinije je kupiti novi čisti plac i krenuti sa recimo 15 000eura.ja bi samo tako radio i nikak drugačije ili se bolje mani posla.mislim svako ima svoje kritične točke o kojima donosi svoj sud!
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
Re: Kupnja voćnjaka-pomoć

Takav voćnjak nije rentabilan s obzirom na njegovu starost, jer ti ga možeš eksploatirati sa punom rodnošću još najviše pet godina. Poslije će ti prinosi biti sve manji, a ista ulaganja za zaštitu, berbu, etc. Voćnjak nije dvije godine dirnut... A što je sa rezidbom? Voćka nije formirala dvije godine rodne grančice i samom rezidbom koja mora sada biti radikalnija, dakle odstranjivanje onih grana koja su nepravilno smještena na stablu, ili eventualno kod nekih stabakla ponovno ići u formiranje rodnog drva što opet povlači ta sobom radikalnu rezidbu, izostaje puna rodnost. Tako da ćeš već u startu izgubiti na rodnosti i prinosima. Da ne govorim o raznim boleštinama i štetnicima koji su se tokom dvogodišnjeg perioda razmnožili i prezimili i na proljeće će se obavezno pojaviti. Dakle pored 15000 eura imaš i dodatnih ulaganja jako puno da voćnjak dovedeš u stabilno stanje.
Da se radi o 100 - 200 stabala, čovjek bi još reko, ali o ovako puno... mislim da bi se jako namučio i da ne bi bio zadovoljan omjerom dobiveno - uloženo.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Re: Kupnja voćnjaka-pomoć

-nisam pročitao što imaš od strojeva , bez traktora, atomizera, malčera ne uzimaj ili planiraš 15-20 zaštita, 4-6 malčiranja platiti nekome ? ili kako planiraš obrati u box palete ili male gajbe opet traktor,prikolica, viljuškar ako imaš svoje ok ali iznajmiti i platiti muka a tek sve org. i prodati !!!!
-a o samom poslu da se i ne priča, ako radiš sam : to nećeš uspjeti pošto si u radnom odnosu, to nije hobi pogtovo dok se ne dovede u red
-kupio bi a nemaš pojma o održavanju istoga, ne možeš naučiti iz knjige jednostavno ne ide znam iz osobnog iskustva, morao bi ići na voćarske radionice ali od samog početka a ne negdje upasti kao padobranac

-moje mišljenje : puno nepoznanica NE KUPUJ :(
 

Rancher

Član
Tu od
4 Velj 2011
Poruka
135
Procjena voćnjaka

Pozdrav voćarima!
Trebam procjenu pa molim pomoc vas koji imate vocnjake!

Imam plantazni vocnjak od 1 ha na parceli od 1,7 ha, cca. 2200 sadnica
(sorte su Pink Lady, Elstar, Granny Smith, Braeburn, oprasivaci su Zlatni delises, Jonagold i Idared).
Podloga je M-9, vocnak je na zici, sirina izmedu redova je 3,5 metra a razmak sadnje u redu je 1 m.
Starost nasad je 7 godina. Na parceli je iskopan bunar i parcela je u potpunosti ograđena zicom.
Lokacija vocnjaka je u gradu Požegi.

E sad, vocnjak mi je vec duze vrijeme opterecenje te sam ga dao u najam.
Sad ozbiljno razmisaljem o prodaji ali nemam orijentaciju koja je trzisna vrijednost takvog vocnjaka pa molim pomoc forumaša!

Nadam se da sam dao dovoljno podataka o vocnjaku!
 
Posljednje uređivanje:

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
jel zemljište uz glavnu prometnicu(jel je moguća gradnja),jel 0,7ha obradivo
 

Rancher

Član
Tu od
4 Velj 2011
Poruka
135
Nalazi se uz asfaltiranu prometnicu na kojoj je i ulaz na parcelu (mislim da je to zupaniska cesta), ovih 0,7 je obradivo. Koliko znam taj dio jos uvijek nije građevinski....
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
koliko si mislio staviti cijenu ---
onda možda nekih 25 000€ na više
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh