• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kvočka

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
I u mene je tovno pile nosilo svaki dan i jaje je bilo bas krupno, ali od vrućine je uginula jer je imalo preko 2 kg.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Nemanja619

Član
Tu od
15 Tra 2018
Poruka
93
Ja sam imao oko 10tak tovnih pilica i sa 3 meswca su pocele dve da nose al ne tako krupna jaja. Jednu sam ostavio i nosila je jaja svaki dan dok nije dobila nesto nalik tumoru ispod vrata. Bilo je dosta veliko. Nakon godinu dana smo je zaklali. Kad smo je otvorili imala je kvrge na jetri. Sve u svemu izgl3da da im ne godi dug zivot. Nisu oni krivi......
 

Myrnas

Član
Tu od
29 Lip 2015
Poruka
152
Da li je moguće uzeti potomke od tovnih pilica pa sebi uzgajati piliće za tov?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Moguće je uzeti ali nije dobro. Hibridi su baš napravljeni da budu vrhunac uzgoja tako da daljnjim uzgojem ideš u nazad ka dnu , a ne vrhu. Svakim sljedećim njihovim parenjem smamjuju se karakteristike zbog kojih su napravljeni. To je cjela nauka u koju su uloženi trud i znanje da se dobiju najbolje odlike. Fora je ta da svaki put ako želiš imati to što treba biti , moraš kupovati direkt od njih , pogađaš , da bi oni imali zaradu. Bilo sjeme kukuruza , bilo pile. Moje iskustvo je sa kunićima hibrida , a tako je i sa pilićima , da su svaka sljedeća generacija sve manja , ne dostižu kilažu , oboljevaju , ne dostižu rast u zadanom vremenu , slabije jedu , neplodni su , manje kote... Nikad nisu kao oni koje si kupio od proizvođaća . Zato se zna desit da kad recimo nekad kupiš jednodnevne piliće za tov jedna tura ide ko luda , a drugu kad kupiš nije ni blizu. To je zato jer nisu uvezli jaja direkt iz matičnog jata , što košta , nego sami muljaju sa daljnjom reprodukcijom. Što si bliže orginalu , tj. prva generacija koš nekako .
 

Nemanja619

Član
Tu od
15 Tra 2018
Poruka
93
Tako je. Tovni pilici su hibridi sa ubrizganim hormonima rasta. Ti za 40 dana dobijes pile od 4 kg dok kod domacis dobijes pile manje od 1kg.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Zna se kolko treba piletu domaće rase kokoši da naraste u normalnim uvjetima. Prvo moraš imati oplođena jaja , a da bi njih imao dobre kokoši i pjetla. Onda kvočku. Ako dobiješ piliće oko Uskrsa kvočka ih voda i pazi dok ne stasaju. Tek potkraj ljeta možeš reči da imaš nešto. Normalno da govorim ako nisu vidli smjese nego su na domačoj ishrani i travi. Takvo pile kad zakolješ znaš šta jedeš. Meso je ukusno , ne odvaja se lako od kosti , za galofak generaciju možda prežilavo , kosti su bijele . Dok kod hibrida sve je drugačije. Samo zadnji tjedan jedu onako kako bi trebali , da se kao očiste ( čitaj ne smrde po smjesi). Ali zato možeš istjerat tri ture dok domačih jednu. Zna li neko zašto su kod kupovnih kosti crne kad ispečeš meso . Zato jer im davaju ureu za brži rast.
 

Nemanja619

Član
Tu od
15 Tra 2018
Poruka
93
picture.php
 

Nemanja619

Član
Tu od
15 Tra 2018
Poruka
93
Imam jedno pitanje. Malopre sam cisto onako uhvatio jedno pile od 2 nedelje jer sam primetio da mu je stomak veci od ostalih. Napipao sam 2 kuglise u stomaku. Jedna je zeludac(bubac) a druga je potpuno iste velicine kao bubac, i nalaze se jedna blizu drugi i iste su i po obliku i na dodir. Sta mislite sta moze da bude?
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Koliko dugo kad se izlegu trebaju biti u ovakvoj gajbi. Meni se nocas izlegli pilici pa ih mislim preselit sa kvockom u vecu prostoriju. Sta vi dajete za jelo odmah pi lezanju. Ja sam im skuho na tvrdo par jaja i pomjeso sa sitnim srotom.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Jel se smije pustit kvocka sa malim pilicima medju ostale kokosi u jato?
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Ja znam ljude koji ih pustaju od prvog dana i 90% ih prezivi,s druge strane ja ih jako duugo drzim zatvorene jer se previse bojim macaka cucaka i ostale zivine
To dje moja sjedi nije gajba uopće nego pregradeno mjesto dje su do sad nesle jer sam prije drzo kvocke u jednoj gajbi al ta gajba je u ocajnom stanju treba ju krpat
A malim pilicima tvrdo kuhana jaja a kasnije smjesa mjesana sa srotom a i ne mora bit smjese uopće ovisi kolko zelite da brzo narastu takoder ni kuhana jaja ne moraju bit jer to je vise navika i tradicija nego obavezno
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Evo mojih prvih ovogodisnjih. Jucer se izlegli. Kvocka je sjedila na jajima u kokosinjcu, gdje su mi sve druge kokosi, u gnijezdu u cosku. Sad su takodjer sa ostalim kokosima. Nisam nista odvajao, niti mislim odvajati.
 

Prilozi

  • IMG_20190330_203432.jpg
    IMG_20190330_203432.jpg
    202.9 KB · Pregleda: 14
  • IMG_20190419_203604.jpg
    IMG_20190419_203604.jpg
    174.9 KB · Pregleda: 14
  • IMG_20190420_223045.jpg
    IMG_20190420_223045.jpg
    237.3 KB · Pregleda: 13

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Od kolko je to jaja vidim da ih je 8 a cini mi se krupna kokos,mi smo metnuli 20 jaja pa se nadamo bar pola da bude
 

mendietta

Aktivni član
Tu od
17 Tra 2016
Poruka
185
20 jaja je puno za kokos, bolje da si stavio 12-13, svi oplođeni bi se izvalili...
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
To sa ostavljanjem sve skupa ti je velika kocka, druge kokoši će pokljucat pilice... One nisu previše inteligentne i samim time ni sentimentalne zivotinje.
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Stavljo sam ja po 11-15 i onda se desi da dva tri polupa i onda od recimo 13 do lezenja ostane 10+mucki i ugazeni,ne razvijeni itd...i zavrsis s 5-6 pilica
Ovako ak razbije koje nije strašno
A i moja baka koja godinama nasaduje kokosi uvjek mece 15+
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
@damirko tak mi je svejedno, odsjedila ih je uz sve ostale kokosi u kokosinjcu, sjedi na njima, vodi ih....nek ih cuva, a pilica u inkubatoru sam ionako nalego ove godine vec preko 100 komada i jos imam za lec i jos cu nasadjivati, tako da mi pilica ne manjka...
 

Najnoviji postovi

Na vrh