• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lanz bulldog

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Zdravo forumaši.

Evo otprl bi ovu temu o starim legendarnim "švapskim" traktorima, koji su u ono vrijeme bili čudo tehnologije. Od malog Mopsa od do 4tonskih teškaša. Pogonjeni dvotaktnim jednocilindričnim horizontalnim motorima koji su dosezali kubikaže i više od 10000ccm. Mogli su delati na benzin, dizel , ulje i dedinu brlju kaj se malo skisla. Imali su glavu (tzv gluhkopf) koju je trebalo 15ak minuta zagrijavati s benzinskom letlampom, spuknuti volana, zaštekati ga v zamašnjak nadrukati gorivo i pljunuti v šake. Njihov karakteristični "klang" koji proizvode pri radu se prepoznaje na kilometar. Po licenci su jih delali u Argentini (I.A.M.E. Pampa) delal se Ursus C45, neki francuzi za koje nisam siguran kak se piše. 50-ih su maknuli gluhkopf i deli su električne grijače i anlaser. 60ih jih preuzima John Deere i polako se Bulldog gasi.
Mene osobno jako fasciniraju pa ak neko ima nekakvo iskustvo, pišite.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Bil je jedan nedaleko od mene, no prodan je.
A ima i jedan Vierzon, no neznam u kakvom je stanju.

U ovakvom sigurno nije:
Tracteur-Vierzon-SFV-201.jpg
 
Posljednje uređivanje:

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
E to je taj francuz. Ja si nagledavam jednog Lanza d1616. Tu je blizu mene zarasel v šikarje. Stari gazde su pomrli, a deca su u Deutschlandu i jako retko dolaze. Jako rado bi ga dohadral doma ali nikak da naletim na ljude dok su tu.
@gospon velečasni
Pak zato i imam traktora doma. Čim baba zehne ja dam kontakt. Bole da klokoću ventili nek babina lampa.
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
a tek dvotaktni dizel , ma tko osjeti taj miris mora se zaljubiti , zapravo ili se zaljubi ili pobjegne od toga
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
I još dok dela na leru a nije "potkajlani" ide meter napred-nazad. Ma. Da mi ga je imeti...
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Jedan je bil sa željeznim kotačima u mjestu Ruševac 70-tih izvlačil je gumene kotače iz blata . Puknuti kaj dvotakni nije bil Hanomag iz 60-tih poslije je imel motor od repaša.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Bili su sikakvi dvotaktni. Ali ja mislim da je samo Lanz Bulldog delal tak velike horizontalne jednoklipne motore. I John Deere kaji je posle i zgasil Bulldoge.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Je, istina zadnji Lanz Bulldogi serije d16xx su bili zeleni s žutim felgama. Onda je su počeli proizvoditi John Deere-Lanz traktore i negde sredinom 60-ih se zgubilo ime lanz.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
kad si več googlal , daj malo izbaci brojeve , hod , promjer , karike , itd ..može i slike ?
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
E, sad. Za to baš nemam preveč časa, al bum kad bum stigel. Znam da je 9506 imal 10300ccm i razvijal je oko 45 kobili. Ove tehnikalije nisam popamtil al gusnati klip je veliki kak onaj žuti okrugli Jcb-ov karnister. Dobro malo je manji ali tu je negdi.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Ždrli su ko dve krave. Ali v ono vreme je to bil vrh. Aždaja. Ima negde na youtubu ursus c45 (ilegalna kopija Lanza d9505) vs ursus c360. Neda se dedek balavcu. Negde sam pročital da je c45 oddelal 12000 sati bez otvaranja motora.
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
max 600 okretaja ...HAHA ..kaj tek misliš koliko ih je završilo na vagi izvađenih iz starih manjih brodova ..tok,tok,tok ..zaazna tema , haha
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Ma stari moj, strašne mašine. Moj merđo krepa na 500 okretaja, a ovaj je tu najjači. Da imam para, roktal bi mi na gruntu nonstop. Če dobim na lotu kupil bum dva. Ispod 20000 ojra se nebre najti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh