• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Laverda kombajni

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Nisam do sada vidio ovakvu korpu, baš djeluje kao neka univerzalna.
Kod nas su bile dvije jedna gušća i jedan rijeđa sa debljim žicama za kukuruz.
Koliko vidim ovo je 3650 prva generacija, mi smo imali nekoliko godina 3700, starija ali skoro ista.
Po meni odlični kombajni, odlično riješeni.
Neki se neće složiti ali po meni daleko bolji izbor i od Clasa i od Deutza.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,911
Jesi li siguran da je zaostalo klasje od pšenice? Da nije od tritikale? Ako je od pšenice onda je problem ako ga je puno.
 

irvine156

Iskusan lik
Tu od
10 Svi 2012
Poruka
797
Jesi li siguran da je zaostalo klasje od pšenice? Da nije od tritikale? Ako je od pšenice onda je problem ako ga je puno.
Bi pomoglo da je tritikal?
Klasi su bili po sitima, u bunjeru je zrnje bilo sasvim ok. Reko je bivši vlasnik da je tako radio.....
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,911
Kad radiš pšenicu obično je malo neovršenih klasova, osim ako nije zrela ili je vlažna. Tritikale se radi jako teško, neki kombajneri će reći da još njie zreo jer ga ostaje u klasovima, opet kad će reći da je prezreo jer pucaju cjeli klasovi koji u sebi imaju zrnja. U biti istina je sasvim drugačija za tritikale treba imati velik broj okreteja bubnja, veći od okretaja za pšenicu. Zbog tog te pitam šta je točno neovršeno.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,110
Nisam do sada vidio ovakvu korpu, baš djeluje kao neka univerzalna.
Kod nas su bile dvije jedna gušća i jedan rijeđa sa debljim žicama za kukuruz.
Koliko vidim ovo je 3650 prva generacija, mi smo imali nekoliko godina 3700, starija ali skoro ista.
Po meni odlični kombajni, odlično riješeni.
Neki se neće složiti ali po meni daleko bolji izbor i od Clasa i od Deutza.
Da te df fanovi čuju reći će da nisi normalan i da je df najbolji kombajn
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,911
Laverda je jako dobar stroj, ali Df je jedini koji nema elevator neovršenog klasja,već to ima rješeno pomoću turbina koje drobe klasje i vraćaju ga na sabirnu ravan. To ima prednosti zbog rasterećenja bubnja ali i veći rastep kod okretanja, kad dolazi do rasterećenja sita.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,861
DF je najbolji u kombajnima kolko Zetor među traktorima.😉
Znači, rez.djelova ima i nisu skupi a lako dostupni na svakom čošku. A to je često i najbitnije kod rabljenih strojeva.
Ništa nije komplicirano na njima i tak...
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,911
Je i na jednom i drugom lako zamjeniš cilindre i glave, samo u omjeru 1:3😂
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Tako i u Srbiji kažu za Claasa, najbolji, ali neke stvari su na njima toliko pogrešno riješene da je to strašno.
DF je dobar zbog dijelova, ima dosta rashodovanih kombajna pa ima polovnih dijelova za nabaviti, dok za Laverdu samo novi, ali je cijena prihvatljiva u odnosu na recimo Claas za kojeg su skupi kao zlato.

Meni se na DF zračno hlađeni motor nikako ne sviđa, kod nas ih je par u kraju planulo.
Ne vidim neku veliku prednost turbina za neovršenu masu na DF u odnosu na klasičan povrat preko elevatora na bubanj, jer to je relativno mala količina koja bi se osijetila kada bi bubanj bio baš ful opterećen, a to se rijetko dešava, pogotovo kod nas, gdje se uvijek radi sa malim hederima od 3,6-4,2m, a bubanj 135cm, tako da se tu ništa ne osijeti povrat.
Dok sa druge strane većinom se rade male parcele tako da ima baš puno okretanja i onda bi bilo dosta rasipa. A ljudi kod nas ne vole da vide ni jedan niknuti klas na strnju.
Po tom pitanju je Laverda baš dobra, ne rasipa ni kada je skroz mali ulaz mase.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,911
Imao sam prilku "vidjeti" Laverdu i slažem se da je jako dobar stroj. DF sigurno nije planuo zbog tehničke izvedbe samog motora već zbog drugih faktora tj neodržavanja najvjerojatnije alternatora koji su glavni uzrok zapaljenja. Da se dotaknem i Clasa, oni su kroz povjest imali mnogo problema s više različitih proizvođača motora. Što se tiče povrata neovršene mase to sigurno daje prednost DF, mada oko tog postoje mnoge diskusije.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,110
Ove jeseni kombajniramo soju ja sa jd-om nemam problema sa povratnom masom a kolega sa farom moa nakon svakog bunkera čistiti tunel
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,911
Količina povratne mase ovisi o više stvari, a najviše o stanju usjeva i samom kombajneru tj. koliko zna podesiti bubanj, i podesiti sita. DF se to događa obično kod puno zelene mase, drobljenja u bubnju i previše otvorenog gornjeg sita.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,110
Soja je bila zrela sa 12% vlage a sita nisu bila previše otvorena i korpa nije bila nešto puno stegnuta
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
A obrtaji bubnja,tunel povratne mase se štopa ako je sadržaj povrata vlažan,od korova ili zelene stabljike,ako je prevelik broj obrtaja bubnja onda puno mljevene mase dođe na povrat i ako je vlažna slijedi štopanje.
 
Na vrh