• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Leđne motorne šprice

A

Alen

Guest
Tomos UMO-4
Po meni jedna od boljih šprica.... Nikad se ne kvari pali uvijek a kad ju usporedim sa susjedovom STIHL nalazim samo bolje stvari na TOMOSU.
Stihl se puno kvari,odlaze ona pera za zrak....

Slika006-10.jpg

Slika007-9.jpg
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
717
Ha, čim je Tomos to je zauvijek.Nema šanse da se to razbije.
Naravno ako se normalno koristi..
Sve preko toga razbije se i ono što je Bog napravio.
 
G

GROF

Guest
..."TOMOS" JE SLOVENSKA FIRMA., I JA OSOBNO SA TOMOSOM IMAM SAMO DOBRA ISKUSTVA. IMAL SAM TOMOSOVU PUMPU ZA PUMPANJE VODE IZ JERUGE-POTOČIĆ UZ MOJU KUĆU., RADILA JE BEZ IMALO PROBLEMA 10 GODIN., PRODAL SAM JE I DOBIL NOVCE KO ZA NOVU., BILA JE PUMPA SAČUVANA., MOTOR NA NJOJ JE BIL KO I OVAJ NA TVOJOJ LEDJNOJ PRSKALICI., PALILA JE SVAKI PUT SKORO OD PRVE., OĆU PISAT OD JEDNOG POTEZA...

BOG I ČITAMO SE!!!
 
D

dabegovic542

Guest
kupujem leđnu motornu špricu, a ne znam na koje detalje da pazim. što preporučujete? dvoumim se između sthil i solo.
a bitno mi je da je lagana, neka mala tako da može sa njom raditi i žena!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
dabegovic542 kaže:
kupujem leđnu motornu špricu, a ne znam na koje detalje da pazim. što preporučujete? dvoumim se između sthil i solo.
a bitno mi je da je lagana, neka mala tako da može sa njom raditi i žena!
Kupi težu radi mira u kuči :lol:
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!
muhanicar kaže:
dabegovic542 kaže:
kupujem leđnu motornu špricu, a ne znam na koje detalje da pazim. što preporučujete? dvoumim se između sthil i solo.
a bitno mi je da je lagana, neka mala tako da može sa njom raditi i žena!
Kupi težu radi mira u kuči :lol:
Slažem se...što teža to bolja - gledajući sa te strane gledišta... :lol:
Nego i ja imam ponudu neke leđne motorne prskalice...
Naime radi se o Tomos u...
Doneo ga je kolega do mene (neka kompenzacija) i traže za njega okruglo 100evrića!
Vidim da Alen ima tu špricu, i zadovoljan sa njime!
Ja ga probam, i malo mi čudno radi...motor radi bez problema i duva,,,nego kad podignem kraj izduvne cevi više nego što je nivo tečnosti u rezervoar,,,neće da baca tečnost..? :scratch
Ako je tako normalan rad te šprice...onda mi netreba, i nema smisla rad sa njim...
treba da kleknem na zemlju, i izvodim vratolomije, smotavam crevo pod raznim kutevima da bi ošpricao vočku...







Gledam i ope Villager motorne šprice,,,sasvim im je pristojna cena (145e)..samo ako isto nemožeš dići višlje izduvnu cev,,,onda je glupo...ili postoji caka neka :scratch
Ako neko ima iskustva sa tim špricama(bilo kojim)...pa me zanima u čemu je problem? Jer mi nema logike, da to tako treba da radi?
Ili neka preporuka drugih proizvođača...

Pozdrav Joe! :mrgreen:
p.s.- za stihll...nemam dovoljno para,,,neda mi komšija... :lol:
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
ja imam tomos špricu od 1990g isto motor umo-04,jedini problem kaj je elektronika otišla,pa smo malo udaljili auspuh da ju ne grije i od tada nema problema,a kaj se tiče špricanja baca ona i 10m u zrak sve do zadnje kapi.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!
danek kaže:
ja imam tomos špricu od 1990g isto motor umo-04,jedini problem kaj je elektronika otišla,pa smo malo udaljili auspuh da ju ne grije i od tada nema problema,a kaj se tiče špricanja baca ona i 10m u zrak sve do zadnje kapi.

ma baca i ovaj...samo nesmeš dići kraj cevi preko nivoa tečnosti u posudi... :scratch :scratch jer prestaje bacati,,,onda tu nešto neštima...
pozdrav Joe! :mrgreen:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
joekiki kaže:
Na posudi za "špric" na najnižoj točki (naranđa čep)ima dva crijeva , jedno ide na ručku a drugo?
 
V

VTZ

Guest
puknuti kaže:
Na posudi za "špric" na najnižoj točki (naranđa čep)ima dva crijeva , jedno ide na ručku a drugo?

Kroz to drugo crijevo ulazi zrak u spremnik, pod određenim natpritiskom, jer je drugi kraj tog crijeva spojen na kušište zračne turbine (ventilatora).. Taj zrak izlazi pri samom vrhu spremnika, tamo gdje se nalazi sito na otvoru za uljevanje. Na taj način postiže se ravnomjerno doziranje sredstva za špricanje, jer protok (količina sredstva) ne ovisi o visini stupca, nego o broju okretaja motora.

Ako se motor brže vrti, nadtlak je veći, pa je i doziranje sredstva jače... Ja imam prastaru Solo motornu špricu, negdje iz 80-tih godina, kad su još postojale FRG i DDR. Za razliku od Stihla, ta nema elektronske module paljenja, nego platine..

Dok moj susjed muku mući s paljenjem Stihlovke, za to vrijeme ja pošpricam vinograd i odmaram u hladu. :D
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
VTZ kaže:
Kroz to drugo crijevo ulazi zrak u spremnik, pod određenim natpritiskom, jer je drugi kraj tog crijeva spojen na kušište zračne turbine (ventilatora).. Taj zrak izlazi pri samom vrhu spremnika, tamo gdje se nalazi sito na otvoru za uljevanje. Na taj način postiže se ravnomjerno doziranje sredstva za špricanje, jer protok (količina sredstva) ne ovisi o visini stupca, nego o broju okretaja motora.

Ako se motor brže vrti, nadtlak je veći, pa je i doziranje sredstva jače...
Oooo!..pa vidi moj dušmanin .
Moram iskoristiti priliku da te pitam koju ti imaš zadovolljštinu u tome da me baniraju na forum.hr .
Ja i dalje imam nick , novi nick ... pomažem koliko znam i mogu , čitam i upijem ono kaj me zanima .
I da me opet baniraju opet bi isto jer žalosno da forum takvog kapaciteta i novaca ne može naći naćina da mi trajno onemogući pristup ...ako već to žele .
Kao i ovdje u stilu boli me ***** ne lovim "karijeru " nego ulažem sve kaj imam na raspolaganje i u dobroj namjeri .
Ne razumijem kako mislite banom ugušti moje mišljenje , moje znanje i moju volju da pomognem .
JA sam shvatio da si se uvrijedio na moj post u klimama jer se slućajno našao ispod tvog , no i ti si lobirao u skupinu koja se nije javila na moj poziv..tako da je opravdano .
Žalosno da to nisi razjasnio sa mnom nego se (vjerojatno) požalio modu ..
ŽAo mi je samo jer si uzeo moje podatke ovdje i prenio ih na .hr kaj je po meni nisko , jako nisko i to te stavlja u skupinu koju ne podnosim .
A ti u stilu čak i ovdje proguravaš činjenicu da je tvoje najbolje , najbrže , najduže radi bez popravka ...ma sve najnaj .
Bok živjeli , budi mi sretno... nek' dragi Bog pomogne i blagoslovi tebe i tvoju obitelj i sve tvoje strojeve .
Sjeti se toga sveki put prije nego okreneš ključ ili povučeš špagu .

Ajmo sad na špricu , ako je tako kako pišeš( a sumljao sam u to ) onda taj nadtlak mora istisnuti tekučinu iz rezervoara ,pa bi morala špricati sa gotovo okomitom cijevi , da cijevi ...
Dakle možda u tom dijelu neš ne štima ..ne brtvi poklopac , žačepljen sistem , itd .
Da ne izmišljam vrstu kvara siguran sam na će se joe snaći .
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!
puknuti kaže:
Na posudi za "špric" na najnižoj točki (naranđa čep)ima dva crijeva , jedno ide na ručku a drugo?
Evo baš sam išao da vidim, kako su creva vezana...
I čini mi se da ovde tečnost iz posude ulazi u malenu pumpu, koji gura napolje na dva creva...jednu vraća u rezervoar, a drugu gura prema kraju cevi...
Tako bi trebalo da šprica i kad dignem top pod 90 stupnjeva!
Ali nebaca...znači da je pumpica ge-crkht...
Nesmem je otvarat jer nije moje, moram zvati gazdu šprice, pa da vidimo šta je... :scratch
pumpica je vezana na kraj ventilatora(radilice)!
A ima logike ova pumpica, jer stalno meša tečnost u posudi, i nemgo se praškasti materijali taložiti na dno posude!

VTZ - izgleda da je ovde drugi princip dopremnja tečnosti do kraja izduvne cevi! Dobro ti kažeš,,,kod nekih šprica uduvava se deo zraka u rezervoar, da bi se postiglo nadpritisak...al tamo nema mešanja praškastih materijala, bar mi se tako čini! I zato me zanima, isto ako neko ima Villager??? I kako radi u praksi, dal odrađuje posao?
Hvala vam na pomoći...


Pozdrav Joe! :mrgreen:
 
V

VTZ

Guest
joekiki - da, kod ove tvoje šprice radi se o drugačijem sistemu doziranja, nego kod Solo šprice. Kod mene sredstvo direktno istječe iz spremnika (preko crijeva) u mlaznicu, gdje se miješa i atomizira u zračnoj struji.

Drugo crijevo dovodi zrak u spremnik, i to na vrh spremnika, tako da nema prolaska zraka kroz sredstvo (bučkanja materijala u spremniku), nego se iznad sredstva stvara određeni natpritisak.

Inače, samo sredsvo može imati otopljene praškaste tvari, tj. SVE što se otapa u vodi. A što se tiče prskanja u visinu, glavna cijev - mlaznica pri svojem kraju ima oblik Venturijeve cijevi (suženje). Na najužem dijelu preko dizne ulazi sredstvo za špricanje u struju zraka, koja ga praktički usisava iz spremnika.

fergi1.jpg
 
V

VTZ

Guest
puknuti kaže:
Oooo!..pa vidi moj dušmanin ..

Ti si ustvari najveći "dušmanin" sam prema sebi, a onda posljedično i prema drugima. Samo i isključivo zbog tvoje bahatosti, arogancije i teškog bezobrazluka sam ja napustio ovaj forum. Pošto si uvidio da se ovdje možeš ponašati kako god poželiš, tvoji postovi su upravo tako i izgledali, na sliku i priliku samoga "autora". Ako se radi o Poljoprivrednom forumu, to ne mora značiti da se možeš ponašati kao da si upravo pobjegao iz šume, bez ikakvih obzira prema drugim forumašima.

Kad sam ti na Forumu.hr napisao da si ti Olimpijski rekorder po broju raznovrsnih klonova, savjetovao si mi da potražim psihijatrijsku pomoć. A sada upravo ti sam priznaješ ono što znaju i vrapci na grani - imaš toliko klonova, da ih ni sam ne možeš sve upamtiti. Čak i diskutiraš sam sa sobom, i daješ sam sebi podršku.. :lol: :D :lol:

Naravno, trebat će opet proći nekoliko mjeseci, dok priznaš i tu činjenicu, koju uopće nije teško zapaziti. A što se tiče klima uređaja, na toj temi nisam se uopće ni bavio svim tvojim klonovima. :D
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
VTZ kaže:
puknuti kaže:
Oooo!..pa vidi moj dušmanin ..

Ti si ustvari najveći "dušmanin" sam prema sebi, a onda posljedično i prema drugima. Samo i isključivo zbog tvoje bahatosti, arogancije i teškog bezobrazluka sam ja napustio ovaj forum. Pošto si uvidio da se ovdje možeš ponašati kako god poželiš, tvoji postovi su upravo tako i izgledali, na sliku i priliku samoga "autora". Ako se radi o Poljoprivrednom forumu, to ne mora značiti da se možeš ponašati kao da si upravo pobjegao iz šume, bez ikakvih obzira prema drugim forumašima.

Kad sam ti na Forumu.hr napisao da si ti Olimpijski rekorder po broju raznovrsnih klonova, savjetovao si mi da potražim psihijatrijsku pomoć. A sada upravo ti sam priznaješ ono što znaju i vrapci na grani - imaš toliko klonova, da ih ni sam ne možeš sve upamtiti. Čak i diskutiraš sam sa sobom, i daješ sam sebi podršku.. :lol: :D :lol:

Naravno, trebat će opet proći nekoliko mjeseci, dok priznaš i tu činjenicu, koju uopće nije teško zapaziti. A što se tiče klima uređaja, na toj temi nisam se uopće ni bavio svim tvojim klonovima. :D
Tek sad spazio.
Moje je mišljenje da bi Puknuti i na ovom forumu bil puno put kloniran ali puno puta svima nama dobro dojde.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
muhanicar kaže:
Tek sad spazio.
Moje je mišljenje da bi Puknuti i na ovom forumu bil puno put kloniran ali puno puta svima nama dobro dojde.
Veli moja baka ovak :tko se zracami zneša toga i race pozobaju


VTZ , ako sam te ja otjerao s foruma kog' vraga si se vratio dok sam ja još tu?
...
Zaželio sam ti sreću i ne želim se više baviti tobom , a ti ako nemaš drugog posla bavi se mojim klonovima na forum .hr.
A kad napraviš kolekciju zamisli se zašto je tvoj nick champ
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
puknuti kaže:
Veli moja baka ovak :tko se zracami zneša toga i race pozobaju
Nebi se ja štel znikim zmešati samo sam znesel svoje mišlenje.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
muhanicar kaže:
Nebi se ja štel znikim zmešati samo sam znesel svoje mišlenje.
Krivo , to se desilo meni kad sam došao ovdje . :lol:
vnh6va.gif
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Puknuti reci ti meni ak si ti klon?
A si onda i GMO?
Jer če si GMO ja se nesmem stobu družiti 8)
 
B

BAGERISTA

Guest
puki22 kaže:
Puknuti reci ti meni ak si ti klon?
A si onda i GMO?
Jer če si GMO ja se nesmem stobu družiti 8)
:lol: :lol: a dobra....
 
Na vrh