• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

LEGALIZACIJA FARME

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Legalizacija koja se trenutno provodi po Zakonu o postupanju sa nelegalno izgrađenim zgradama primjenjuje se za zgrade koje su izgrađene do 21. lipnja 2011. Sve što se gradi nakon tog datuma neće se moći legalizirati po tom zakonu.

Što se smije i kako graditi izvan građevinskog područja definirano je prostornim planom. Za konkretan slučaj obratite se nadležnom Uredu za prostorno uređenje i gradnju, objasnite što i gdje želite graditi, te pitajte za uvjete.

niste me razumijeli imam stalu u građevinskom dijelu sela i sad mi ne budu vise dozvolili da tu drzim domace zivotine vec me tjeraju da drugu izgradim izvam granica sela nije tu samo problem gradnje na neurbaniziranom podrucju vec je tu problem voda struja i sl....

mene je zanimalo sto je po zakonu o držanju domacih zivotinja na selu ne govorim o nekoj farmi za 15-20 krmaca vec za 2-3 krmace za vlastite potrebe.
 
P

Projektant

Guest
niste me razumijeli imam stalu u građevinskom dijelu sela i sad mi ne budu vise dozvolili da tu drzim domace zivotine vec me tjeraju da drugu izgradim izvam granica sela nije tu samo problem gradnje na neurbaniziranom podrucju vec je tu problem voda struja i sl....

mene je zanimalo sto je po zakonu o držanju domacih zivotinja na selu ne govorim o nekoj farmi za 15-20 krmaca vec za 2-3 krmace za vlastite potrebe.

nije mi poznato da postoji zakon o držanju domacih zivotinja na selu.
odgovor je opet isti, možete graditi legalno ono što dopušta prostorni plan.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
nije mi poznato da postoji zakon o držanju domacih zivotinja na selu.
odgovor je opet isti, možete graditi legalno ono što dopušta prostorni plan.

možda postavljam pitanje na pogrešno mjesto....
meni nitko ne brani graditi vec mi brane držati domače zivotinje u selu... hm.... govorimo o selu sa nekih 70 stanovnika od koih se nas 4-5 bavi dopunskim uzgojom domačih zivotinja svinje koze krave ovce....

u prostornom planu sela ne pise nista o drzanju domačih životinja :(

govorimo o selu, ne živimo u gradu!!
a svi hvale kako je dobar domači istarski pršut.... pa ne raste pršut na smokvi!

sorry malo sam.....::evil::evil::evil::evil::evil::evil:
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma čovječe,a tko ti brani držati te životinje na selu?Reci već jednom-dali mještani ili općina.Moje selo ima 3000 stanovnika.Tri tisuće.I ima par mliječnih farmi,i kravljih,i kozjih,pa nikome ništa.Jedini uvjet je da su udaljene 70 m od stambenih objekata.Ima i jedna velika,svinjska sa krmačama ,njh 200 komada.Ta je locirana van sela,par km,iako je propis da mora biti udaljena najmanje 200 m.To je uostalom određeno i urbanističkim planom.Ne mogu ti reći dali je odluka o udaljenoist od 70 m za male farme u nadležnosti općine ili na državnom nivou,nije me zanimalo,pa nisam u toku.Zato se raspitaj,pročitaj sve o komunalniom redu u tvojoj općini.Ili idi u županiju pa pitaj u čijoj je ingerenciji donošenje takve odluke.Ili pogledaj zakon o komunalnom redu.Da rezimiram-sve farme osim velike su locirane u dvorištu vlasnika,naravno ili u sredini ili na kraju dvorišta,ovisno o duljini istog.Evo,moje je dvorište dugo 115 m,i da želim,bez problema bih mogla držati bilo koju živinu,ali u ograničenom broju.A veličina ferme je propisana brojem grla.Ne znam dali je to 20 ili čak do 50,malo se raspitaj tamo gdje imaju točne informacije.Mi smo ti ovdje večinom ko slijepe kokoši.Kljucamo,kljucamo,pa nešto i nabodemo.Iako dosta i znamo.:rolleyess:
 
P

Projektant

Guest
možda postavljam pitanje na pogrešno mjesto....
meni nitko ne brani graditi vec mi brane držati domače zivotinje u selu... hm.... govorimo o selu sa nekih 70 stanovnika od koih se nas 4-5 bavi dopunskim uzgojom domačih zivotinja svinje koze krave ovce....

u prostornom planu sela ne pise nista o drzanju domačih životinja :(

govorimo o selu, ne živimo u gradu!!
a svi hvale kako je dobar domači istarski pršut.... pa ne raste pršut na smokvi!

sorry malo sam.....::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Ako vam općina brani, onda mora postojati i odluka na temelju koje vam to brani.
nešto kao npr: http://www.sn.pgz.hr/default.asp?Link=odluke&id=20436

Ako vam ne daju precizne odgovore usmeno, napišite upit pismeno, sa jasnim pitanjima. Moraju vam odgovoriti.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Zanima me dali se može legalizirati drveni objekt za držanje životinja na poljoprivrednom zemljištu veličine 50 kvadrata...
 
P

Projektant

Guest
Zanima me dali se može legalizirati drveni objekt za držanje životinja na poljoprivrednom zemljištu veličine 50 kvadrata...

PRAVILNIK O JEDNOSTAVNIM GRAĐEVINAMA I RADOVIMA
[NN 21/09, 57/10, 126/10, 48/11 i 81/12]

...
čl2.
(2) Bez akta kojim se odobrava građenje i lokacijske dozvole te bez glavnog projekta, može se graditi:
...
9. Građevina i oprema namijenjena držanju stoke, kao što je:

– ograda za pregrađivanje i ograđivanje pašnjaka i prostora za držanje stoke, divljači i zaštićenih životinjskih vrsta na otvorenom, uključivo ogradu pod naponom struje 24 V (električni pastir),

nadstrešnica za sklanjanje stoke s prostorom zaklonjenim od vjetra zatvorenim s najviše tri strane,
-------------
http://ljustina.net63.net/propisi/pravilnik_o_jednostavnim_gradjevinama.htm

Ako vaš objekt jest u navedenoj skupini i u skladu je sa prostornim planom, ne treba ga legalizirati.
 
Posljednje uređivanje:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Zahvaljujem na odgovoru , znači kad bi ja na štali koja je 36kvadrata otvoril jednu stranu nebi trebao legalizaciju...
 
P

Projektant

Guest
Zahvaljujem na odgovoru , znači kad bi ja na štali koja je 36kvadrata otvoril jednu stranu nebi trebao legalizaciju...

Pored navedenog pravilnika, objekt treba biti i u skladu sa prostornim planom.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Ako vam općina brani, onda mora postojati i odluka na temelju koje vam to brani.
nešto kao npr: http://www.sn.pgz.hr/default.asp?Link=odluke&id=20436

Ako vam ne daju precizne odgovore usmeno, napišite upit pismeno, sa jasnim pitanjima. Moraju vam odgovoriti.

Zahvaljujem na odgovoru....

pronašao sam nesto ako mi mozete pomoci obijasniti stranica je 37 treči odlomak
počinje ovako: "S obzirom na povijesno prisutni naglašeno stočatrski karakter......

http://opcina.bale-valle.hr/dokumentic/UPU Golas tekst za Javnu.pdf
Hvala u naprijed....
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
susjed dobio riješenje o IZSELJENJU SVINJA IZ ŠTALE!!!! ima rok od 30 dana!!!
navodno postoi uredba o držanju domacih zivotinja na selu u kojoj se zabranjuje drzanje domačih životinja i kažnjivo je držati domače životinje u selu
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Pa to je normalna stvar pa ko drži svinje na selu i to u štali svinje se drže u gradskoj vječnici u gradu ..
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
Ovaj post je u rangu najžutijih novina . Premalo podataka si naveo da bi to mogli prosuditi .
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Ovaj post je u rangu najžutijih novina . Premalo podataka si naveo da bi to mogli prosuditi .


nabaviti cu "riješenje" pa ga skenirati....
 
Z

zeleno zagorje

Guest
susjed dobio riješenje o IZSELJENJU SVINJA IZ ŠTALE!!!! ima rok od 30 dana!!!
navodno postoi uredba o držanju domacih zivotinja na selu u kojoj se zabranjuje drzanje domačih životinja i kažnjivo je držati domače životinje u selu
vjerojatno je presudnu ulogu u tome imalo nešto drugo a ne svinje u štali ili životinje na selu ,pa gdje bi se hranile životinje ako ne na selu,znam samo da na više gospodarstva su inspekcije dale naloge vlasniku da uklone ovnove koji nisu imali performans test jer je više ljudi došlo i kupilo kod mene ovnove sa testom, pa tako znam
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
Nije to zajebancija o kakvom svinjcu se radi , kada, gdje i kako građenom ? Boljim i točnijim objašnjenjem možda pomogneš nekom da izbjegne takvu situaciju .
 
Z

zeleno zagorje

Guest
Nije to zajebancija o kakvom svinjcu se radi , kada, gdje i kako građenom ? Boljim i točnijim objašnjenjem možda pomogneš nekom da izbjegne takvu situaciju .
naš kolega piše da su svinje u štali , a ne u svinjcu možda je onda to problem
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
Neznam da ovan mora imat performans test ako nije matično stado . Jedino je obavezno svake godine vađenje krvi .
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
opčina donjela uredbu, ustvari vjece opčine donijelo uredbu u kojoj stoi da se nesmije drzati domace zivotinje unutar građevinskog podrucja na cjelom teritoriju datične opčine znaci u svim selima na području opčine govorimo o štali veličine 60-70 kvadrata prizeemnica zidana ciglom jedna velika vrata šiber i svoja prozora od pvc-a pokrivena mediteranom građena na mjestu gdije je bila stara štala (svinjac; mi bimo rekli PRAŠČAK) u kojem ima 8 boksova i drzi momentalno nekih 20-25 tovljenika ima septičku jamu a gnoj kod čiščenja vozi na njivu prikolicom
 

Najnoviji postovi

Na vrh