• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ljeto-muhe i komarci u štali

M

MOCO

Guest
Ljeto,muhe i komarci u štali

Ne znam šta da radim i kako da se riješim komaraca!?
Po danu je vruće pa je kravama stresno, a po noći im je zbog komaraca još stresnije! mlijeko mi je palo strašno, sigurno 25%. Muhe rješavam agitom (ove godine kao da slabo djeluje) i neopitroidom, al komarce nemogu rješit!

Ima li možda nešto da poprskam krave, ili namažem na njih??
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
Djelomično rješenje bi bila ona lampa s visokim naponom kaj ih spaljuje, ali to se čuje i iskri kad komarac dođe do te lampe, moglo bi biti malo stresno za njih , pa bi opet mliječnost mogla djelomično pasti.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Ne znam šta da radim i kako da se riješim komaraca!?
Po danu je vruće pa je kravama stresno, a po noći im je zbog komaraca još stresnije! mlijeko mi je palo strašno, sigurno 25%. Muhe rješavam agitom (ove godine kao da slabo djeluje) i neopitroidom, al komarce nemogu rješit!

Ima li možda nešto da poprskam krave, ili namažem na njih??

neki dan smo imali tu temu dok smo pili kaficu ujutro u pola 5,naime sjedili smo sa ljudima koji sa konjima idu u šumu po ovoj vrućini,vele oni da namažu konje sa naftom i da nema problema sa muhama i komarcima.ne puno nego sa namočenom krpom pa po tijelu.ja sam se čudio a drugi su potvrdili,inače nebi konji radili po toj vrućini.
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
Da dobro kažeš, nafta bi mogla biti rješenje, samo treba vidjeti kako će krave reagirati na naftu.
 
M

MOCO

Guest
pa mogao bih probat, prvo jednu junicu ili bika da vidim jel djeluje
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Da dobro kažeš, nafta bi mogla biti rješenje, samo treba vidjeti kako će krave reagirati na naftu.

pa mogao bih probat, prvo jednu junicu ili bika da vidim jel djeluje

nafta je prirodni materijal,ja sam se čudio ali iskusni drvari kažu da samo tako mogu raditi u šumi.i koni su mirni jer muhe i kojekakve baje ne lete na njih i ne bockaju ih stalno.rekli su da nema ni onih oboljenja koje muhe prenose pa se konji moraju ubijati zbog toga jer dolazi do cijepanja crvenih krvnih zrnaca od toga.

kravama će to biti svejedeno jer kad ih nebode ništa one su zadovoljne.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Ja sam kupio kod veterinara neku glupost koju kravi poliješ po leđima i onda nejdu muhe na nju, a smrdi užas.. Ja to polijem, a muhe odma sednu di sam polijao. Tako je to kad budala ima viška novaca. U svakom slučaju interesiralo bi me ako tko napiše nešto provjereno.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
jel smeta nafta šta kravama sa termoregulacijom... npr ako ih namažem naftom da se ne mogu dovoljno rashladit?
 
M

MOCO

Guest
jel smeta nafta šta kravama sa termoregulacijom... npr ako ih namažem naftom da se ne mogu dovoljno rashladit?

to sam i ja mislio! nafta je masna, a krave se znoje, mogla bi im zatvorit pore pa nastat svrab ili već nešto, a ako se apsorbira kako stoji s reziduima u mlijeku?? one se onda krenu lizat! sve je to jako neprovjereno.
I još nešto, jučer sam radio kombajn i bio sav od totmasti i dizela i nisam se mogao obranit od komaraca, tako da ne znam
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
U mene je relativno mala štala...ima te gamadi uvjek. Zimus sam gledao neki projekt nekog američkog univerziteta koji su radili na tom nekom "lovcu" za muhe...

Valjda muhe gotovo da i ne vide žutu boju nego lete najviše na plavu i ta ih boja privlači, s toga sam i ja plastične flaše od kole omotao plavim najlonom i onda namazao ljepilom za miševe...ne mozes vjerovati dok pomuzem krave puna je flaša naljepljena muha...dok sam prije kupovao one trake i plaćao oko 1,5 - 2 marke...i na tu traku se zaljepi 10 muha...a na ove boce od 2,5 litre se zaljepi na stotine...

Problem jest sto ih uvjek ima uvjek se mnoze, ali ona koja stane na flašu sigurno ne leti više...
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
Jednom sam u Austriji vidio štalu u kojoj skoro da i nije bilo muha . Štala je bila obična ,20 krava na vezu . Na jednom čelu su imali ventilator promjera jedan metar koji se jako sporo vrtio i kažu da muhe nejdu kadi je prpuh i strujanje zraka.Jučer sam kupio lexan 100kn.(nešto poput agite )
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
U mene je relativno mala štala...ima te gamadi uvjek. Zimus sam gledao neki projekt nekog američkog univerziteta koji su radili na tom nekom "lovcu" za muhe...

Valjda muhe gotovo da i ne vide žutu boju nego lete najviše na plavu i ta ih boja privlači, s toga sam i ja plastične flaše od kole omotao plavim najlonom i onda namazao ljepilom za miševe...ne mozes vjerovati dok pomuzem krave puna je flaša naljepljena muha...dok sam prije kupovao one trake i plaćao oko 1,5 - 2 marke...i na tu traku se zaljepi 10 muha...a na ove boce od 2,5 litre se zaljepi na stotine...

Problem jest sto ih uvjek ima uvjek se mnoze, ali ona koja stane na flašu sigurno ne leti više...

Dobra ideja , to s najlonom.
a jel zna tko što posebno privlači komarce, neka boja ili miris ?
 
M

MOCO

Guest
komarce privlači miris živog tijela :mrgreen:

ja dimim štalu da mogu radit, napravim malo dima i to ih rastjera, ali kad dima nema oni se vrate.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Također koristim ove plastične flaše i namažem sa ljepilom za štakore,no to je tek toliko da se ne može reć da nisam ništa poduzeo. Nikako da isprobam recept sa mirisom lavande,navodno to odbija insekte svih vrsta iz prostora. Već sam jednom u Gudovcu vidio te preparate i navodno djeluju jako dobro.
 
I

IvanVl

Guest
Nemojte se mučiti s flašama , flaše se daju dobro prodati a za vloviti muhe je dovljna ona plava špaga od baliranog sijena .
Špagu namažite s ljepilom .
Muha uvjek sjeda na kut da vidi u svim smjerovima .Muha izbjegava stati na ravnoj površini .
 
M

MOCO

Guest
Nemojte se mučiti s flašama , flaše se daju dobro prodati a za vloviti muhe je dovljna ona plava špaga od baliranog sijena .
Špagu namažite s ljepilom .
Muha uvjek sjeda na kut da vidi u svim smjerovima .Muha izbjegava stati na ravnoj površini .

a šta onda radi na plafonu?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ovo sa flašama je dobbro to i ja radim ali nije cilj vatati muhe po štali nego da one nejdu unutra ja uzmem neki granulat neznam kak se zove rastopim u vodi i namažem ili pošpricam štokove i po zidovima i onda ih nema jer več na ulazu pokrepaju od tog otrova ovak su svinje sve izgrižene ..
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Ne znam dal ja imam to, al je isti princip. Kod mene nema velikih stočara pa veterinari prodaju jednu dozu za 10 kn u kutijici kakva je za kapi za oči. Jer je ta cjela skupa pogotovo za nekog ko ima dve krave. E sad ono najvažnije to je takva glupost da je to strava. Nikakve koristi od tog, samo bačeni novci. Nema niko nikaj konkretno samo predpostavke. Jedino do sad što sam pročitao na forumu je ono vapno agrodol. S tim kad posipavaš nema amonijaka pa nema toliko ni muha. Ja sam tražio po ZG al tog nema, a negdje dalje mi se ne isplati ići. Ako ima tko šta provjereno iz vlastitog iskustva nek napiše kako se zove i di ima za kupit, koliko košta i kako se primjenjuje. Ima par postova di piše ja koristim tako i dobro je.
 
M

MOCO

Guest
dobro @krešo da si mi rekao, jer vidio sam da u njemačkoj to pakovanje od 500ml (za 50krava i nema manje pakovanje) dođe 60 eura, ko zna koliko bi to kod nas došlo.

zidove sam namazao agitom kako piše u uputstvu, onda sam nakon tjedan dana špricao neopitroid alfa isto prema uputama, po podovima bacam sanosan crveni prašak i eto ima još muha, a komaraca tek!
 

Najnoviji postovi

Na vrh