• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lonicera caerulea (Haskap)

Luky

Novi član
Tu od
21 Ruj 2015
Poruka
9
Hvala vam na pomoći. Kontaktirao sam savjetodavnu i poslao im slike. Teško im je reći samo na temelju slike tako da će do kraja tjedna izaći na teren i sami pogledati te uzeti uzorke za analizu. Javim se s dijagnozom dok saznam...
 

Deltach

Član
Tu od
23 Stu 2015
Poruka
29
Imam i ja taj problem.. Na 3000 kom ima taga na jedno 500.
Po meni može biti nekoliko razloga.
Zači izražen mi je taj problem tamo gdje oko sadnica frezam i sl iliti gdje nije travnato oko njih. tamo mi je toga 90%. Reko bi od sunca ali nije baš da kod mene ima puno sunca.
Može biti od NPK ili bilo kojeg umjetnog gnoja, vidim da na to listići jako loše reagiraju.
Lisna uš, čak mi i na to liči.
 

Luky

Novi član
Tu od
21 Ruj 2015
Poruka
9
NIje umjetno gnojivo jer mi je u eko proizvodnji pa nit ne mogu staviti umjetno. Stavio sam pelete eko gnojiva ali nije ni to jer za nekoliko sadnica nisam imao dosta gnojiva a i ona imaju iste točkice.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Može biti od NPK ili bilo kojeg umjetnog gnoja, vidim da na to listići jako loše reagiraju.
Lisna uš, čak mi i na to liči.

Kako reagiraju listići na gnojivo, koje točno gnojivo? Šta kaže analiza tla i koliko je kojeg gnojiva bačeno? Da li je gnojivo bačeno na hrpu pod biljku?
Šta tu liči na lisnu uš?

@ Luky: Da li sa donje strane mrlja ima spora? Da li su mrlje na biljci krenule odozdo prema gore?
 

Luky

Novi član
Tu od
21 Ruj 2015
Poruka
9
MIslim da kreće od ispod, jer neki listovi imaju od ispod smeđe, a gore još je. Ali ne vidim nikakve spore, samo ko osušena točka, i s jedna i s druge strane lista.
 

antonsaric

Novi član
Tu od
30 Svi 2016
Poruka
1
zovem se anton saric molim te nazovi me na 0914424610 ili posalji sms pa cu te ja nazvat
 

Haskappu

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Skoro sve se pobralo, ostali su Dueti. Dosta se pojelo i s ostatkom se eksperimentira. Urod je bio točno duplo veći nego prošle godine oko 7 kg od 60 biljaka kojima je ovo treća sezona. Bilo je plodova i na malim biljkama posađenim jesenas i bobice su zaista veće i ukusnije. Neke biljke su dale obilno, neke skoro ništa. Vrlo intenzivan i osvježavajuć okus, neke malo kiselije, neke super slatke, neke gorkaste, neke gotovo kao gorgonzola? :D Super pigmentacija, veće bobice na svim biljkama, vrlo sam zadovoljan. Otkrio novu metodu branja otresanjem grmova na najlon foliju. Najbrža metoda do sad :D Sve više volim haskap. Baš fora voće. Eto tako mali update kako je s ostalima?
 

mastodont

Novi član
Tu od
20 Tra 2016
Poruka
7
Koje vrste sve imate?
Ja na jesen planiram proširiti nasad pa me zanima koje bi preporučili
Od par ljudi sam čuo da kanadske sorte baš i ne uspijevaju kod nas i svi mi preporučuju europske sorte (poljske i ruske), pa me zanima vaše mišljenje
 

Haskappu

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Kanadske sorte su super, ne znam tko to širi lošu propagandu, ali neke kanadske sorte su sasvim druga liga od poljskih. Poljske su male, ekstremno grmaste, guste, nepravilnog rasta i aroma im varira ovisno o sorti. Kanadske ekstremno dobro rastu, proizvode duže grane, velike i sočne bobe. Imam 16 sorti, poljske, ruske i kanadske i ne mogu ništa loše reći za kanadske, zapravo jedino ih mogu pohvaliti.
 

alman

Novi član
Tu od
17 Tra 2016
Poruka
5
20160525_181622_zpsfj6u9nup.jpg

20160525_181344_zpsggdw5rnr.jpg


Ovo je kod mene prva sorta koju sam nabavio prije 3 god. sa 20 grmova nabrao sam oko 6kg uz nju sam dobio i neku sortu jako sitnih plodova da bude kao oprašivać al što je ona gorka to je ludilo. A ovog proljeca sam posadio 5 novih sorti i takodjer sam mogao da okusim njihove plodove Velikan, Jugana, Tomicka Siznicka i Volstorg i sve su dosta ukusnije i ljepsih plodova od ove gore sa slike.
 

mastodont

Novi član
Tu od
20 Tra 2016
Poruka
7
Ima li negdje kod nas za kupiti kanadskih sorti, uzeo bih svega 15-20 komada tako da mi se to ne isplati, odnosno niti ne mogu naručiti iz poljske. Eventualno ako će tko naručivati da se priključim...
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
Samo informacija .....U 4 mjesecu narezao par pelcera od mladih izbojaka (več odrvenjelih). Stavljeni u vodu s par grančica vrbe....
Sredina 6 mjeseca pojavili se korjeni... Dakle bez problema se na ovaj način mogu dobiti sadnice.....
 

MGBlues

Novi član
Tu od
28 Kol 2016
Poruka
12
Pozdrav svima.
Novi sam na forumu, ovdje sam baš zbog ove teme. U planu mi je zasaditi oko 1000 kom Haskap bobica (ako sve bude islo po planu). Zanima me, ako netko ima saznanja, koje sorte daju više slatke plodove? Jel na kraju osnovana kakva zadruga?
 

Karlo

Novi član
Tu od
7 Lis 2016
Poruka
1
Dobar dan svima,

da li ima netko tko ima iskustvo sa sadnjom haskapa u vreće za sadnju a ne sadnju u zemlji ?
 

Zverina

Novi član
Tu od
9 Lis 2016
Poruka
1
Pozdrav, mozete li mi reci kod koga ste u Poljskoj uzimali Haskap? Nasla sam inf. In Vitro T. Ima li jos koji provjereni?
 

Crow

Novi član
Tu od
23 Velj 2016
Poruka
20
Pozdrav, evo da i ja nešto napišem, dakle ovu jesen tj za tjedan dana sadim prvih 500 sadnica. Nisam uzimao iz poljske direktno već preko rasadnika http://www.drijen.hr/ ali na deklaraciji je ovaj poljski proizvođač http://www.drijen.hr/. Ideja je vidjeti u proljeće kakvo je stanje i onda kroz dvije do tri godine podignuti 3 hektara nasada. Kako ide Vama koji se veće neko vrijeme bavite haskapom? Jeste zadovoljn i i kakvi su Vam planovi i iskustva ako ih imeta sa otkupom. Plan mi je ići na eko proizvodnju.

Da možda nije problem pepelinica (Podosphaera leucotricha) evo nešto malo što sam našao kao eko način za borbu sa problemima...http://www.agroklub.com/eko-proizvodnja/ekoloski-pripravci-za-zastitu-bilja/11877/
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Branimir84

Novi član
Tu od
23 Stu 2016
Poruka
28
Dobar dan svima :)

Ja sam novi na forumu i budući plantažer Haskapa, trenutno radim na pripremi zemlje, a sadio bi tek na jesen/2017. i to oko 3000komada.

Dosta sam čitao i istraživao o Haskapu, ono što mene mući je sljedeće:

1. Prilikom sadnje, trebalo bi birati sadnice koje cvjetaju u isto vrijeme. Koje vrste najbolje idu skupa obzirom na cvjetanje?
2. Koje vrste su za naše podnjeblje najbolje i koje daju najviše plodova?
3. Priprema zemlje?
4. Kako prihranjivat i sa čime nakon sadnje?
5. Konkretno kontakti prodavača sadnica iz poljske?
6. Sredstvo protiv korova, koje točno?
7. Zadruga, glavni kontakt?, ideja oko izrade web stranice, možda napraviti druženja 1 mjesečno, ili kvartalno?
8. Plasman Haskapa?
9. Navodnjavanje, sistem projektiranja, kontakti?
10. Obrada zemlje nakon sadnje? Štihanje svakih 2mjeseca oko sadnica, ali opet da se ne ošteti sadnica?
11. Oprašivanje preko kolonija bumbara?
12. Mreže protiv tuče, ptica? Potrebno/nepotrebno s obzirom na cijenu od 100.000kn na 1 hektar i dolazak plodova u 5om mjesecu?

Generalno, vidim da ljudi stalno postavljaju slična pitanja, te bi bilo najbolje odgovoriti na 20ak glavnih pitanja, da vide ljudi da li se žele u to upuštat ili ne. Ja bi čak napravio i web stranicu pošto sam web developer i tamo postavio sve informacije vezane za Haskap, kako, što...?

Mišljenja? :)
 

Haskappu

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Pozdrav,
najbolje saditi kasne cvatuće vrste (kanadski i japanski kultivari ili kanadske vrste koje se pojavljuju tek na tržištu)
Dobri prinosi su prijavljeni s kanadskim i određenim ruskim kultivarima (velikani).
Tradicionalno se prihranjuje s kompostiranim kravljim gnojivom - humus ili čajevima od komposta
Prodavači sadnica su već navedeni u ovoj temi
Sredstvo protiv korova - motika?
Zadruga za haskap ne postoji koliko sam upućen u stvar
Plasman za haskap nema problema, problem su količine koje su nedovoljne za plasman i plodovi koji su sami po sebi jako delikatni
Navodnjanje je opcionalno
Nema štihanja nakon sadnje
Kolonije bumbara su dobra ideja
Mreže protiv tuče bespotrebne, protiv ptica da ali haskap sam po sebi dobro skriva svoje plodove od ptica

Ja želim upozoriti sadašnje i buduće uzgajivače o problemu globalnog zagrijavanja.
Radi promjena klime dosta haskapa na mojoj plantaži je izbacilo pupoljke i cvjetove i bojim se da im je zaista pretoplo jer skoro je prosinac i temperature su jučer bile skoro 20C.
Ako se ovakvo vrijeme nastavi onda mislim da haskap (i planet kakvog poznajemo) nema budućnosti jer haskap voli zimu.
Do nedavno vrijedila je poslovica "Sveta Kata snijeg na vrata" a sveta Kata je sutra i ne miriše na snijeg. Nadam se da će uskoro pošteno zahladiti kako spada
 

Najnoviji postovi

Na vrh