• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lonicera caerulea (Haskap)

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Pa neznam kako Poljaci prodaju onda Haskap a imaju ga duže nego mi. Njihovi kultivari su još tamo sa kraja 80' godina. A oni uglavnom beru strojno i to ide odmah u prodaju za daljnu preradu ili smrzavanje jer bobice se ne mogu dugo skladistiti i stajati svježe.

Cijena će s početi formirati kada ljudi shvate da se ručnim branjem teško može nabrati kilogram i pol za jedan sat i da treba pošteno platiti berače da uopće dođu to brati (ako ih uopće nađeš). Onda će shvatiti da je 40kn smiješna cijena a ne ok. Nekad sam mislio da je čovjek lud koji ih prodaje na malo po 120kn/kg ali sada sam malo drugačijeg mišljenja.

Ljudi koji otkupljuju haskap žele od tebe kupiti po 35kn eko uzgojene bobice i onda to preprodati po 4x većoj cijeni.

Rekao sam da ispod cijene od 80kn na veliko nedam a na malo 100kn i točka. Rađe ću pustit neka ptice pojedu nego da dajem u bescjenje da neko drugi zarađuje preko mojih leđa.

Ako neki mogu davati 160kn/kg za američku borovnicu iz Čilea koja ima samo oblik borovnice a ne okus onda niti 100kn za svježe prvo sezonsko voće nebi trebao biti problem.
 

Branimir84

Novi član
Tu od
23 Stu 2016
Poruka
28
Pa neznam kako Poljaci prodaju onda Haskap a imaju ga duže nego mi. Njihovi kultivari su još tamo sa kraja 80' godina. A oni uglavnom beru strojno i to ide odmah u prodaju za daljnu preradu ili smrzavanje jer bobice se ne mogu dugo skladistiti i stajati svježe.

Cijena će s početi formirati kada ljudi shvate da se ručnim branjem teško može nabrati kilogram i pol za jedan sat i da treba pošteno platiti berače da uopće dođu to brati (ako ih uopće nađeš). Onda će shvatiti da je 40kn smiješna cijena a ne ok. Nekad sam mislio da je čovjek lud koji ih prodaje na malo po 120kn/kg ali sada sam malo drugačijeg mišljenja.

Ljudi koji otkupljuju haskap žele od tebe kupiti po 35kn eko uzgojene bobice i onda to preprodati po 4x većoj cijeni.

Rekao sam da ispod cijene od 80kn na veliko nedam a na malo 100kn i točka. Rađe ću pustit neka ptice pojedu nego da dajem u bescjenje da neko drugi zarađuje preko mojih leđa.

Ako neki mogu davati 160kn/kg za američku borovnicu iz Čilea koja ima samo oblik borovnice a ne okus onda niti 100kn za svježe prvo sezonsko voće nebi trebao biti problem.


Sugarray, sve oko cijene je to divno i krasno. Ja samo pokušavam biti što realniji i što se tiće cijene i uroda. I gledam cijenu koju možeš očekivati ako prodaješ više od 2 tone! Možeš ti tražiti i 200kn po kg, ali tko će to kupit?! Što kad ti dođe prvi pravi urod od recimo 4-5 tona? šta onda? Cilj ti bude bio da se što prije riješiš.

Ručno branje nikako, netko je predložio kolica za branje i mislim da je to definitivno najbolja opcija, koštaju oko 5500eura sa transportom iz nizozemske.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Pa neznam koja ti je realnost prodavati prvo sezonsko voce po cijeni nizoj od americke borovnice koja dolazi mjesec dana nakon sibirske. Sto se mene tice, mozes ti dati i po 10kn. Ja radim hobi program sa rucnim branjem i to ce ljudi cijeniti... Ako nece. Nek jedu ptice.
 

Branimir84

Novi član
Tu od
23 Stu 2016
Poruka
28
sugarray - ti si sve to shvatio na osobnoj razini.

Istražujem po kojoj se cijeni prodaje Haskap na VELIKE KOLIČINE! Male količine me ne zanimaju, tu svatko može nabit cijenu kakvu god želi.

Realna cijena je ona po kojoj su ti ljudi spremni platit i otkupit par tona. A 80kn po kg je dosta, super ako nađeš nekoga tko će ti biti spreman platit te novce.

Zato i pitam, da li je netko već prodavao veće količine Haskapa, kolko kg i po kojoj cijeni?!
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
sugarray - ti si sve to shvatio na osobnoj razini.

Istražujem po kojoj se cijeni prodaje Haskap na VELIKE KOLIČINE! Male količine me ne zanimaju, tu svatko može nabit cijenu kakvu god želi.

Realna cijena je ona po kojoj su ti ljudi spremni platit i otkupit par tona. A 80kn po kg je dosta, super ako nađeš nekoga tko će ti biti spreman platit te novce.

Zato i pitam, da li je netko već prodavao veće količine Haskapa, kolko kg i po kojoj cijeni?!

35kn po kg eko uzgojenog haskapa pakiranog u plasticne posudice i rucno branog je cijena za koju ja znam da se radi otkup na veliko.
Nisam te pitao koliko imas posadjeno grmova i koliko su stari?
 

Branimir84

Novi član
Tu od
23 Stu 2016
Poruka
28
Sugarray

Imam 20ak grmova, starosti oko 3 godine. No plan mi je na jesen saditi 4000 sadnica. Počeo sam pripremati zemlju još prošle godine (analiza zemlje, mineralno gnojivo, stajski gnoj, duboko oranje...), te nastavit ću pripremu sad na proljeće.

Ne želim nikoga uvrijediti ili ljutit, samo želim znati šta se točno može očekivati, kolko uroda, te po kojoj cijeni, objektivna analiza isplativosti.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ručno branje nikako, netko je predložio kolica za branje i mislim da je to definitivno najbolja opcija, koštaju oko 5500eura sa transportom iz nizozemske.
Kako već razmišljaš o većem nasadu i stroju za berbu, probaj potražiti u Poljskoj; ima cijela paleta različitih priključaka za strojnu bebu sitnog bobičastog voća, i mislim da se lako može naći rabljeni priključak u dobrom stanju...:rolleyes:
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Novi strojevi (traktorski priključak) koji su pogodni za branje haskapa su 22000€ + dodatne opcije raznorazne. Rabljene nisam gledao.
 

Deltach

Član
Tu od
23 Stu 2015
Poruka
29
Osobno imam ponudu na stolu za otkup 40 kn / kg za svu količinu koju natovarim na kamion :) ..
Evo prijatelji mi javljaju iz Engleske da su kupili u trgovčakom centru Haskap , isto kao i druge borovnice. Tako da ono da nije za komercijalnu upotrebu pada u vodu.

Iako po meni najbolje je ići na završni proizvod. Svježa, onako koliko uspiješ na živo prodat, sve dalje mi se čini dosta komplicirano. Osim ako se ima baš nešto organizirano.

Šta se tiče da one u prosjeku daju 1,5 kg , doznat ćemo :) iako osobno sam našao da u prosjeku daju 3 kg, a ako gledaš po nekim našim portalima ima da daju i po 6 kg, šta je po meni humoristično i neozbiljno.

Branje .. e to će biti zanimljivo, ali ako uspiju aroniju pokupiti koja je puno sitnija onda će se i borovnica. Ovo ljeto sam bio na berbi aronije , na dan sam pobrao cca 30 kg, vjerojantno oni iskusniji mogu i više. To govorim na ruke.

Zato i jesam zagovornik neke Zadruge/proizvodne organizacije ili slično, može se ići na kombajn dode cca 80000 dolara ili na više kolica i samo se bere od jednog do drugog.
Ne isplati ti se kupovat kombajn ili priključak ako imas ispod 10000 kom.
Sa druge strane uvijek možeš imati bazu berača koji znaju šta rade ;)
 
Posljednje uređivanje:

Branimir84

Novi član
Tu od
23 Stu 2016
Poruka
28
Deltach

Eto kao što sam i mislio, 40kn je cijena koju se može očekivati za prodaju veće količine.

Po meni je najjednostavnije prodat odmah svježu u što većim količinama, najbolje udruženo. Svi odmah prodaju sve, nemaš zafrkavanja sa prodajem na tržnici, preradom... I vrijeme i sama daljnja prerada je novac.

Kolica se već odmah u prvoj pravoj berbi isplate. Kombajn mi se čini preskupa opcija, to jedino ako bi proizvođač imao više od 20ak hektara bi imalo smisla, možda i onda je malo..

Baš danas sam se čuo sa gospođom iz savjetodavne službe i rekla mi je da je zadruga/klaster super stvar, no klaster ne smije biti nametnut. Ljudi bi morali htjet biti u njemu i izmenjivat iskustva, informacije. Kao što ti je potreban trud za plantažu da ti uspije, tako je potrebno i za klaster.

Ja sam voljan sve organizirat, samo trebam zainteresirane koji će to isto bit.
Ako ste zainteresirani:
b_juranic@yahoo.com
091 557 8316
 

Deltach

Član
Tu od
23 Stu 2015
Poruka
29
Kao šta ste mogli (možda) primjetiti u mojim prijašnjim postovima , nikada ne zagovaram ništa šta je sa ikakvom prisilom ili da se nešto nametne ;) .

najviše sa te strane me zanima udruživanje, prvo radi lakše nabavke sadnica/materijala/bilo čega.. Drugo radi iskustva, pošto je za haskap savjetodavna više manje beskorisna, najbolje informacije se dobiju od ljudi koji to uzgajaju

Sada razmišljam i o otvaranju portala gdje bi bilo više o haskapu točnije gdje bi mogli svi razmjenjivati iskustva, objediniti ih na jednom mjesto a i da se sakupljaju iskustva iz stranih zemalja (Kanada,Japan, Poljska) itd. Samo ne stižem jer trenutno radim više poslova pa nisam najbolji sa vremenom. Ovako sakupljati info sa 10 foruma i sa 100 različitih stana nije uvijek dobro. Ukratko mjesto gdje bi se iznosile neke stvari/problemi o toj biljci gdje bi mogli zajedno srušiti ili podržati neku problematiku na temelju iskustva.

Iako se osobno ne razumijem puno u udruge, zadruge/klastere, proizvođačke org i sl uvijek sam voljan pomoći koliko mogu i kada stignem.
Bitno mi je da to nije kao većina udruga , a već su me pozivali u neke, plaćam članstvo a na upit šta imamo od toga, nula :) .. Znači ne zanima me ništa šta je udarac u prazno ili da sam u udruzi tek toliko da jesam.

Kolica da , vjerojatno se isplate, ali treba sakupiti za njih, srećom pa za prve dvije berbe imam dobrovoljce :)

Šta se tiče prodaje, pa i nisam do kraja zagovornik prodaje cijele svježe. Baš sam sada u postupku da doznam kakav prostor mi treba za preradu i koja je procedura. Osim soka, to znam ljude koji imaju traku za preradu, ostalo bi kod sebe radio. Moram uzeti u obzir da preradom povećavam zaradu ;) , a i mogu prodavati kroz cijelu godinu. . Naravno odmah bi išao do toga da mogu izvoziti. I zato bi i taj cilj neke zadruge ili proizvođačke org trebao biti prerada. Zašto da nekom prodam po 40 , ako mogu dobiti 60 ;) . Znači članu se otkupljuje po max cijeni koja može. i onda imamo korist od toga i svi papiri i cijene su javni za članove, tako da ne bi bilo da je netko zakinut ili da netko pomisli da ima tu muljaža.

Samo kod nas doznati šta ti treba je ozbiljan problem.

Šta se tiče osnivanja, nemam nekog znanja koliko nas treba, koliko to dođe, članovi, aktovi, knjigovodstvo itd.
Osim za udrugu znam da trebaju tri osobe na okupu i knjige može skoro svatko uz malo volje voditi.

Na kraju , treba vidjeti koliko bi nas se moglu sakupiti.
 

Branimir84

Novi član
Tu od
23 Stu 2016
Poruka
28
Deltach

čak nam ni ne treba zadruga ni udruga, dovoljno je da se ljudi nađu i surađuju. Kao što je Haskappu rekao, važna je otvorenost, a ne da se drži figa u džepu.

Kako čitam i pričam sa ljudima više od godinu dana nekako imam dojam da ljudi teško daju informacije, tipa "zašto bi ja tebi rekao nešto što sam ja istraživao i učio zadnjih par godina..".

Ovo za otvaranje portala, sam i ja mislio (pogotovo zato što sam profesionalno web developer). Objedinit sve informacije na jedno mjesto, kao neka mala wikipedija o Haskapu. To bi još više došlo do smisla kada bi se ljudi našli i surađivali. Pošto onda nebi svatko posebno morao imati webstranicu/facebook promocijsku stranicu, nego bi kao kolektiv nastupali. Te bi na tom web/portalu, mogli stavljali slike plantaža, članova, iskustva, korisni linkovi. Karta sa svim plantažama u Hrvatskoj. Linkovi preporučenih rasadnika. Lista poštenih otkupljivača sa cijenama po kg.... Iskreno mislim da bi to bila super stvar.

Deltach - da se skupi i dvoje, opet je nešto/početak/bolje nego pojedinac. A dok već se nađu dvoje, lako dođe i treći... I onda samo krene.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
http://www.berryorganica.hr/

evo jedne zadruge sa haskapom. Između ostaloga.

Kombajn se ne isplati kupovati za 80000$ ali priključak od 22000€ bi se isplatio ako bi bilo 7 zadrugara (minimalno koliko ih mora osnovati zadrugu ) jeftinije ispadne nego da svaki kupuje ona kolica od 5500€. Realno to se može bez problema napraviti doma, jedino me muči gdje nabaviti one plastične niti koje dolaze u grm.
Haskap koji se bere strojem jedino može ići u preradu jer su bobice dosta oštećene i natučene.
Neke sorte su takve da bobice lako otpadaju a neke će se prije zdrobiti na grani nego da padnu.

A što se tiče i udruživanja ti si u Delnicama, Branimir u ZG, ja u Čakovcu, netko u Garešnici... Malo bi i logistika bila problem. Ali ajde da prvo probate sami nabrati nekih 200-300kg na bilo koji način pa vidite koja sorta kako diše kod određenog načina branja.
 
Posljednje uređivanje:

Branimir84

Novi član
Tu od
23 Stu 2016
Poruka
28
Sugarray - baš sad gledam stranicu, i čini se jako dobro. Sviđa mi je kak su to napravili, iako zadnji put je updatana prije 4 mjeseci :I. Ono što bi ja napravio, još bi stavio puno više konkretnih podataka i informacija. Ali početak je dobar. Baš se pitam da li je netko od njihovih članova ovdje na forumu. Sada se isto tako postavlja pitanje, da li se pridružit nekoj zadruzi ili je bolje stvorit ispočetka nešto novo sa ljudima u kojima si u kontaktu?!

Da to sa kombajnom je malo tricky. Pošto ako bi svatko htio brat u sezoni, maksimalno bi kod svakog mogao ostat 1 dan, 1 dan branja, drugi dan transport do druge lokacije.

Imamo oko 20 plantaža bar što sam ja uspio skupit informacije. Veličine od 300-7000 sadnica. Prosjek je oko 1500-2000 sadnica po plantaži. Ako bi računali 1kg po sadnici, mogli bi skupiti min 30 tona. Te to je poprilično :D

Realno, pola kontakta ti neće odgovoriti, te od ostatak 10, opet pola će odustat, tak da je realna brojka oko 5, što može doć do 10tona nakon 4-5 godine.

Sugarray - ta kolica se mogu dat napravit, već sam kontaktirao par metalnih proizvodnji, samo što njima treba detaljan nacrt.

Ja sam inače iz Zagreba, ali plantaža mi je kraj Koprivnice.

Ono što ja vidim trenutno moguće, da se izmjenimo za kontakte te međusobno posjetimo, ako se to uspije u ovoj godini, napredak je ogroman :D
 
Posljednje uređivanje:

Deltach

Član
Tu od
23 Stu 2015
Poruka
29
@Branimir mi u IT- imamo stvarno fetiš na poljoprivredu :D , valjda nam sjedenje za kompom pobrka lončiće :D :D

Ovo sa informacijama, onaj ko ima takvo razmišljanje je unaprijed u banani. Čak i u maslinarima, a oni su bili tek teški na info vidim u zadnjih par godina ogroman pomak u davanju info, tako da ni ovdje ne bi smio biti problem. ;)

Šta se portala tiče ovako nešto je ok primjer https://lahavenaturalfarms.com/what-is-haskap/

Slažem se sa okupljanjem , treba samo probiti led ;)

@sugarray
Pričao sam sa jednim tko je isprobao na kolica, mogu ići direktno u prodaju, ako ih bereš u pravo vrijeme i prebereš da ne ostaje nagnječenih među njima.
Strojno nemam pojima :) Kod mene na nasad (barem na ovaj dio) niti ne može stroj tako da se ne opterećujem sa time trenutno.

Toplo se nadam da ću ti sada na proljeće moće reć kako dišu ove koje ja imam.


Sa kobajnom je istina da može biti problem, i od dorte do sorte i od mjesta do mjesta. Npr ja se nadam da mogu otegnut da imam berbu oko 1.7. , radi sezone :) , i kod mene će sigurno kasnije biti nego kod vas.
Bit je da svatko kod sebe zna kad mu je vrijeme berbe i onda se može neki raspored napraviti.

Ovo 1 kg po sadnici, ako mi toliko budu davale, onda berem sam na ruke ili umjesto njih idu maline.
Pošto sada idem na proširenje nasada , 10 tona moram sam imati nakon 4-5 godina i to minimalno.

Šta se posjete tiče ma sve može..
 

gorman

Član
Tu od
19 Sij 2014
Poruka
50
Nisam dugo vremena bio na forumu, vidim da se nakotilo nas haskapaša. :)

Ne želim previše pametovati, čekam da vidim što će biti s urodom ove godine pa ću onda znati isplati li se širiti nasade, koliku cijenu mogu postići, kakav je prinos i ima li sve to uopće smisla ili ne.

Čujemo se.
 

ninja

Član
Tu od
23 Lip 2012
Poruka
52
Pozdrav svima.
Imam za sebe posađeno 8 borovnica raznih sorti i sada bi proširio još toliko. Malo sam čitao po netu da haskap nije tako fin kao američka borovnica. da li je to istina? Gdje je najbolje kupiti sadnice? iz berryorganica su mi rekli da imaju 4 sorte (Amphora, Atut, Blue Velvet i Duet). Da li netko ima te sorte, koje su najbolje okusom? Da li je istina da za haskap ne treba kiseli treset kao za američku borovnicu i da ju ne treba toliko navodnjavati. Da li je za njih isto potrebno stavljati malč od crnogorice?
 

Deltach

Član
Tu od
23 Stu 2015
Poruka
29
Pozdrav svima.
Imam za sebe posađeno 8 borovnica raznih sorti i sada bi proširio još toliko. Malo sam čitao po netu da haskap nije tako fin kao američka borovnica. da li je to istina? Gdje je najbolje kupiti sadnice? iz berryorganica su mi rekli da imaju 4 sorte (Amphora, Atut, Blue Velvet i Duet). Da li netko ima te sorte, koje su najbolje okusom? Da li je istina da za haskap ne treba kiseli treset kao za američku borovnicu i da ju ne treba toliko navodnjavati. Da li je za njih isto potrebno stavljati malč od crnogorice?

Haskap je finiji od američke i to po meni puno.. Probao ih i jedne i druge..

Nema potrebe za kiselim tresetom jer trpi veci raspon PH i to je odlično. Navodnjavanje e to ne znam .. moguće da je manje. Nema potrebe za malčem od crnogorice iako nikada ne smeta.
 

ninja

Član
Tu od
23 Lip 2012
Poruka
52
a gdje se mogu kupiti one kanadske sorte? jer čitao sam da su te bolje od ovih poljskih i ruskih.
 

Najnoviji postovi

Na vrh