• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lonicera caerulea (Haskap)

Branimir84

Novi član
Tu od
23 Stu 2016
Poruka
28
a gdje se mogu kupiti one kanadske sorte? jer čitao sam da su te bolje od ovih poljskih i ruskih.

http://www.goakw.pl
Nude 2 godišnje
Cijena: 1.5 eura - 1l tegla, 2 eura - 1.5 l tegla
Sorte: Auroru, Honeybee, Indigo gem, Tundra
Paleta: 28 eura
Transport: oko 650 eura (izračun do Koprivnice)
Plača se sve tjedan dana prije dostave

http://www.gowsc.pl/
Nude 2 godišnje
Cijena: 1.3 eura
Sorte: Auroru, Honeybee, Indigo gem
Paleta: 28 eura
Transport: oko 450 eura (izračun do Koprivnice)
Nisam dobio podatak da li se išta plača unaprijed

http://in-vitro.pl/
Nude 1 godišnje
Cijena: 1.1 eura - M40
Sorte: Auroru, Honeybee, Indigo gem, Tundra, Borealis
Paleta: 25 eura
Transport: oko 550 - 700 eura (izračun do Koprivnice, nisu znali reći točno)
Plača se 20% unaprijed

ujedno potreban je VAT Number, iliti porezni broj. Procedura je poprilično jednostavna, odete u svoj područni porezni ured i samo tražite porezni broj. Ako ga nemate, onda plačate 8% veću cijenu.

Ovo su sve podaci, koje sam ja dobio u zadnjih tjedan dana - 25.02.2017...
 

Branimir84

Novi član
Tu od
23 Stu 2016
Poruka
28
@Branimir mi u IT- imamo stvarno fetiš na poljoprivredu :D , valjda nam sjedenje za kompom pobrka lončiće :D :D

Ovo sa informacijama, onaj ko ima takvo razmišljanje je unaprijed u banani. Čak i u maslinarima, a oni su bili tek teški na info vidim u zadnjih par godina ogroman pomak u davanju info, tako da ni ovdje ne bi smio biti problem. ;)

Šta se portala tiče ovako nešto je ok primjer https://lahavenaturalfarms.com/what-is-haskap/

Slažem se sa okupljanjem , treba samo probiti led ;)

@sugarray
Pričao sam sa jednim tko je isprobao na kolica, mogu ići direktno u prodaju, ako ih bereš u pravo vrijeme i prebereš da ne ostaje nagnječenih među njima.
Strojno nemam pojima :) Kod mene na nasad (barem na ovaj dio) niti ne može stroj tako da se ne opterećujem sa time trenutno.

Toplo se nadam da ću ti sada na proljeće moće reć kako dišu ove koje ja imam.


Sa kobajnom je istina da može biti problem, i od dorte do sorte i od mjesta do mjesta. Npr ja se nadam da mogu otegnut da imam berbu oko 1.7. , radi sezone :) , i kod mene će sigurno kasnije biti nego kod vas.
Bit je da svatko kod sebe zna kad mu je vrijeme berbe i onda se može neki raspored napraviti.

Ovo 1 kg po sadnici, ako mi toliko budu davale, onda berem sam na ruke ili umjesto njih idu maline.
Pošto sada idem na proširenje nasada , 10 tona moram sam imati nakon 4-5 godina i to minimalno.

Šta se posjete tiče ma sve može..


Ja predlažem da se nađemo, evo mogu ja doć ktebi u Delnice na plantažu, te popričamo o svemu, te dogovorimo za web :D

Ak si za, javi se na privatnu poruku u vezi kontakt informacija
 

ninja

Član
Tu od
23 Lip 2012
Poruka
52
evo javili mi se iz drijena da imaju sve kanadske sorte, koje bi mi preporučili?
 

Staki

Novi član
Tu od
4 Svi 2016
Poruka
8
Imam vam ja 2,5 godišnje...kanadske sorte..indigo gem,honey bee i aurora...ostalo mi od prošlogodišnje sadnje...po 23 kn/kom
 

Staki

Novi član
Tu od
4 Svi 2016
Poruka
8
Sadnica haskapa 2,5 godišnje po 23kn/kom
Kanadske sorte indigo gem,honey bee i aurora
099/3313-756
Kamanje,Karlovac
 

Crow

Novi član
Tu od
23 Velj 2016
Poruka
20
https://lahavenaturalfarms.com/what-is-haskap/[/url]

Slažem se sa okupljanjem , treba samo probiti led ;)

@sugarray
Pričao sam sa jednim tko je isprobao na kolica, mogu ići direktno u prodaju, ako ih bereš u pravo vrijeme i prebereš da ne ostaje nagnječenih među njima.
Strojno nemam pojima Kod mene na nasad (barem na ovaj dio) niti ne može stroj tako da se ne opterećujem sa time trenutno.

Toplo se nadam da ću ti sada na proljeće moće reć kako dišu ove koje ja imam.


Sa kobajnom je istina da može biti problem, i od dorte do sorte i od mjesta do mjesta. Npr ja se nadam da mogu otegnut da imam berbu oko 1.7. , radi sezone , i kod mene će sigurno kasnije biti nego kod vas.
Bit je da svatko kod sebe zna kad mu je vrijeme berbe i onda se može neki raspored napraviti.

Ovo 1 kg po sadnici, ako mi toliko budu davale, onda berem sam na ruke ili umjesto njih idu maline.
Pošto sada idem na proširenje nasada , 10 tona moram sam imati nakon 4-5 godina i to minimalno.

Šta se posjete tiče ma sve može..

Ja predlažem da se nađemo, evo mogu ja doć ktebi u Delnice na plantažu, te popričamo o svemu, te dogovorimo za web :D

Ak si za, javi se na privatnu poruku u vezi kontakt informacija

Pozdrav ljudi, evo i ja nisam dugo bio. Ovo sa IT-evcima je definitivno istina :D ja sam kratko u IT-u (5 godina) i već mi dosta :D

Što se tiče zadruge ili jednostavno udruživanja, ja sam za. Mislim da je lakše privući kupca na veliko ako mu možeš osigurati 30 -40 tona proizvoda.

Ja za sada imam mali nasad u Josipdolu kod Ogulina (500 sadnica) ali planiram sad ovih dana dosaditi jo 250 komada da popunim parcelu.

Također ekipa, otvorio se natječaj za mjeru 6.3 u poljoprivredi, ja planiram skupiti sve potrebne materijale i prijaviti se, nude 15 000€ bespovratnih sredstava. AKo to supijem širim na jesena nasad na 1,5 hektara.

Što se pak kolica tiče, meni se isto čine skroz OK, možda kada b se jedna kupila, a da ostala onda možda možemo štancati u nekoj domaćoj metalurgiji po nižoj cijeni to bi bilo super. Jer kombajn je strava pogotovo onaj kokan 500s on koristi zračne mlaznice za skidanje plodova ali neminovno je da će nas biti dosta kojima će plodovi sazrijeti u slično vrijeme i što onda...

Inače ja sam gledao svoje prije dva vikenda još je bilo snijega ali popvi su se pojavili i neki listići su se već počeli lagano otvarati.

Ja sam svoje sadnice kupio preko Drijena iz zg ali došle su iz poljeske in-vitro nešto...već spomenuta firma u ranijim postovima.
 

ninja

Član
Tu od
23 Lip 2012
Poruka
52
kako se dolazi do tih 15000€? gdje se može vidjeti natječaj i potrebni uvjeti?
 

Branimir84

Novi član
Tu od
23 Stu 2016
Poruka
28
kako se dolazi do tih 15000€? gdje se može vidjeti natječaj i potrebni uvjeti?

natječaj je počeo 27.02., traje do 27.03.2017.

uvjeti za podmjeru 6.3.1.

1. Registriran OPG (najkasnije se mogao registrirati opg do 27.01., ako se htjelo aplicirat na natječaj), obrt, d.o.o. ...
2. Ekonomska veličine zemlje, mora biti minimalno 2.000eura, najviše 8.000
(možete izračunati ekonomsku veličine preko fadn kalkultaora)
3. Trebate napravit plan i program, na šta ćete točno potrošiti 15.000 eura, točno u stavkama

4. Potvrda ekonomske veličine zemlje iz savjetodavne službe
5. Potvrda da niste porezni dužnik
6. Porezno izvješće o prihodima
..

http://ruralnirazvoj.hr/files/documents/6.3.1._2.natje%C4%8Daj-2.pptx
ovdje imate točno napisane upute, kako i šta

Ako se niste prijavili ove godine, možete sljedeće, bar čete imati godinu dana za pripremnu, moj savjet, kontaktirajte neku firmu koja vam radi pripremu za eu fondove, oni će vas najbolje uputiti.
 

ninja

Član
Tu od
23 Lip 2012
Poruka
52
Šta znači ekonomska veličina zemlje? Kolika je moguća zarada na toj površini koja bi se zasadila?
U stavkama trebaju biti svi računi, tipa 10 000 kn ograda, 40 000 borovnice, 5 000 gnojivo i slično?
 
Posljednje uređivanje:

Crow

Novi član
Tu od
23 Velj 2016
Poruka
20
Šta znači ekonomska veličina zemlje? Kolika je moguća zarada na toj površini koja bi se zasadila?
U stavkama trebaju biti svi računi, tipa 10 000 kn ograda, 40 000 borovnice, 5 000 gnojivo i slično?

Koliko sam vidio na temelju njihovog kalkulatora u taj izračun ide smo ono što je posađeno na određenim površinama, tipa koliko imaš nečega zasađenog ili koliko komada nekih životinja imaš i slično. Međutim vrlo je bitno da je sve to uvedeno u ARKOD sustav. Tj ta zemlja ili životinje moraju biti upisane kao dio OPG-a kojj se prijavljuje na natječaj. A sve što se danas upiše više ne vrijedi, tj moralo je biti upisano prije otvorenja natječaja. Ako već nemate korisniče podatke za ARKOD sustav, da biste ih dobili morate otići u vama najbližu ispostavu agencije za plaćanje u poljoprivredi i zatražiti pristupne podatke, to zadovoljstvo košta 40 kuna državnih biljega. Ako idete upisati zemlju, morate imati izvadak iz katastra i naravno 20 kuna biljega. U slučaju da zemlja ne glasi na vas nego na nekog od rodbine morate napisati izjavu, dobit ćete taj papir u agenciji, na korištenje bez naknade ili ako zakupljujete morate priložiti ugovor o zakupu zemlje.
 

Branimir84

Novi član
Tu od
23 Stu 2016
Poruka
28
Šta znači ekonomska veličina zemlje? Kolika je moguća zarada na toj površini koja bi se zasadila?
U stavkama trebaju biti svi računi, tipa 10 000 kn ograda, 40 000 borovnice, 5 000 gnojivo i slično?

Ekonomska veličine zemlje je baš ono što je Crow rekao. Vrijednost plodova/proizvoda/životinja, koje je registrirano u arkod sustav.

Ja sam npr stavio u OPG, i vočnjak i vinograd, oranice, livade. Pošto se sve vrednuje.

Dobro je znati, da agencija daje poticaje OPG-ovima, ako imaju više od 1 hektar.

Moguća zarada ovisi o više faktora, o veličini, kome prodaješ, po koliko, kolko ti je uopće nasad uspješan, briga.... Cijena je oko 40kn za kg, ako prodaješ na veče količine.

Da u stavkama moraš imati sve račune na što si potrošio novce.
Prvo dobiješ 56000kn, te onda nakon što kupiš amabaš sve sa popisa, znaći dok potrošiš 115000kn, onda dobivaš ostatak od 56000kn. Moraš imati račune za sve.

Tipa:
40 000 kn - borovnice
35 000 kn - navodnjavanje
15 000 kn - bunar
10 000 kn - ograda
5 000 kn - mineralno gnojivo
5 000 kn - stajski gnoj

ostatak operativni troškovi
 

ninja

Član
Tu od
23 Lip 2012
Poruka
52
Znači treba imati i dobar dio svojih novaca za kupovinu. Ako nemam svoju zemlju, mogu od nekoga uzeti u zakup pa to predstaviti kao svoju zemlju na kojoj bi sadio?
ako se kopa bunar, da li se mora to prijaviti vodovodu pa plaćati tu vodu?
 

Crow

Novi član
Tu od
23 Velj 2016
Poruka
20
Ekonomska veličine zemlje je baš ono što je Crow rekao. Vrijednost plodova/proizvoda/životinja, koje je registrirano u arkod sustav.

Ja sam npr stavio u OPG, i vočnjak i vinograd, oranice, livade. Pošto se sve vrednuje.

Dobro je znati, da agencija daje poticaje OPG-ovima, ako imaju više od 1 hektar.

Moguća zarada ovisi o više faktora, o veličini, kome prodaješ, po koliko, kolko ti je uopće nasad uspješan, briga.... Cijena je oko 40kn za kg, ako prodaješ na veče količine.

Da u stavkama moraš imati sve račune na što si potrošio novce.
Prvo dobiješ 56000kn, te onda nakon što kupiš amabaš sve sa popisa, znaći dok potrošiš 115000kn, onda dobivaš ostatak od 56000kn. Moraš imati račune za sve.

Tipa:
40 000 kn - borovnice
35 000 kn - navodnjavanje
15 000 kn - bunar
10 000 kn - ograda
5 000 kn - mineralno gnojivo
5 000 kn - stajski gnoj

ostatak operativni troškovi

Tako je, iako bio sam na predavanju za jednu od tih mjera, mislim da je bila 6.1 ali to je za malo veće OPG-ove, čak ne mora biti samo iz dućana. Može biti i kupoprodajni ugovor nečega sa njuškala. Može se kupovati i rabljena roba, ali da mora se potkrijepiti nekom vrstom računa ili kupoprodajnog ugovora.

Financijski plan imate gotovu Excel tablicu koja se mora popuniti ali treba dobro paziti i sve fino detaljno odraditi. Bilo bi super imati nekoga tko je to već radio ili tko to radi kao posao. Ako znate nekoga preporučite a ako ne, sami i pomalo.
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
Najbolje vam je uzeti konzultanta jer i te troškove vam pokrivaju u mjerama (priznati trošak)....
Ja sam nešto pokušavao s pčelama ali naši biseri odredili da jedna košnica vrijedi 100 kn pa nema teorije da zadovoljim kriterij od 2000 eura ekonomske vrijednosti....
 

Branimir84

Novi član
Tu od
23 Stu 2016
Poruka
28
Najbolje vam je uzeti konzultanta jer i te troškove vam pokrivaju u mjerama (priznati trošak)....
Ja sam nešto pokušavao s pčelama ali naši biseri odredili da jedna košnica vrijedi 100 kn pa nema teorije da zadovoljim kriterij od 2000 eura ekonomske vrijednosti....


Možeš zadovoljiti, ne na košnicama, nego na vrijednosti same zemlje.
A procedura ti je sljedeća, znaći trebaš imati komad zemlje, recimo oko 500m2. Te na toj zemlji posadiš cvijeće, tipa ruže čajevke, lavandu... Cvijeće kao stavka u fadn kalkulatoru donosi najviše na ekonomske vrijednosti. Te ako posadiš cvijeće na 500m2 lako pređeš bodovni prag od 2.000eura.
 
Na vrh