• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lonicera caerulea (Haskap)

gorman

Član
Tu od
19 Sij 2014
Poruka
50
Evo i par fotki iz mog voćnjaka:

Q3WjrjJ.jpg


PdtcWwW.jpg


xrsBxrI.jpg
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
E to lijepo izgleda... Koliko ti je razmak od grma do grma? :) koliko si plaćao ono gnojivo?
 
Posljednje uređivanje:

gorman

Član
Tu od
19 Sij 2014
Poruka
50
140 cm, vreća je nekih 60 kuna u Prvči. Pitat ću ženu kad stigne doma, ona to nabavlja. :)
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Vole one grickati sve korijenje i to je najveći nedostatak stavljanja malča, zemlja se ne dira, zaklonjene su i uživaju.
 

Haskappu

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Super izgleda! Na ovoj trećoj fotki se lijepo vidi stablo, jel' si to oblikovao ili je prirodno? S čime prihranjuješ?
 

gorman

Član
Tu od
19 Sij 2014
Poruka
50
Prirodno tako rastu, ali ovisi od sorte do sorte - neke idu u malo stablo, neke u širinu. Ne oblikujem ih još, samo odsječem suhe izdanke.

Što se tiče prihranjivanja, zasad bacim samo malo organskog peletiranog gnojiva prilikom kopanja.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Zove se "majberi" a rodi sredinom lipnja i prvo je voće....

12940.jpg


Svi tekstovi autora
Autorica Silva Videk
Novinarka s dvadesetogodišnjim iskustvom u Večernjem listu, sa agronomskim obrazovanjem. Njezin moto je: Novinarstvo nije zanat već način života! :)



Koliko sam se gluposti već načitao u tom agroklubu, strahota.
 

Deltach

Član
Tu od
23 Stu 2015
Poruka
29
Ovo da rodi sredinom lipnja i nije toliko netočna informacija iako mislim da to ovisi i o sorti malo..

Kanada:

Typically Haskap are harvested the first or second week of June in Nova Scotia. Some varieties can be shaken off or hand picked, but mechanical harvesting is our preferred option. The same harvesting equipment used for high bush blueberries, raspberries and black currants can be applied to the Haskap Berry. Also it does not compete with these berries given the differing harvest time.

Za puno informacija od sorti,berbe,dohrane..

http://lahavenaturalfarms.com/
 

gorman

Član
Tu od
19 Sij 2014
Poruka
50
Sve manje-više ok u tom članku, jedino mi je za oko zapelo da mu rodi samo 600 od početnih 1.000 sadnica.

I ovaj dio "majberi je potrebno samo posaditi, a to se može u bilo koje doba godine, pognojiti, te između redova kositi i malo poplijeviti oko grma".

Pa dodaš kopanje, malčiranje, navodnjavanje, zaboraviš napomenuti da se mora kositi skoro svaki tjedan ako želiš dobar urod, košnja trimerom oko samih grmova, jesensko prihranjivanje stajnjakom svakih par godina, obrezivanje (koje nas čeka kad narastu) ...

Baš, samo posadiš. :)
 

Haskappu

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Zima u Novoj Škotskoj u Kanadi traje do 5. mjeseca tako da nije ni čudo da rode u lipnju... I nije točno da se "samo posadi" i to je to... :icon_e_confused:
 

Deltach

Član
Tu od
23 Stu 2015
Poruka
29
Sve manje-više ok u tom članku, jedino mi je za oko zapelo da mu rodi samo 600 od početnih 1.000 sadnica.

I ovaj dio "majberi je potrebno samo posaditi, a to se može u bilo koje doba godine, pognojiti, te između redova kositi i malo poplijeviti oko grma".

Pa dodaš kopanje, malčiranje, navodnjavanje, zaboraviš napomenuti da se mora kositi skoro svaki tjedan ako želiš dobar urod, košnja trimerom oko samih grmova, jesensko prihranjivanje stajnjakom svakih par godina, obrezivanje (koje nas čeka kad narastu) ...

Baš, samo posadiš. :)

Da njima na toj farmi je samo malo pokositi između redova i malo popljeviti :)
gledaj kako su slagali nasade i oko svih su stavljali neku vrstu školjki(ako se ne varam) -tako da stvarno niti nemaju puno oko njih pogotovo prvih par godina..

Kositi svaki tjedan? Bome brzo ta trava raste :)
A obrezivanje ... e to će biti zanimljivo na par tisuća komada :)
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Za takvu travu u nasadu kakvu ima Lež sam ja dobio opomenu od nadzorne stanice. Kaže da mu ovce pasu u nasadu a ograđene su od njega pastirom, u biti možda je trenutno tako...
Kada se želiš nečime baviti i držat to u redu onda sa svačime ima posla. Ovo da treba samo posadit su riječi trgovca da uvali sadnice.
 

alman

Novi član
Tu od
17 Tra 2016
Poruka
5
Pozdravljam sve clanove foruma javljam se iz centralne Bosne upravo sam posadio 155 sadnica haskapa i to sorte: tomiczka, sizniczka, velikan, jugana i vostorg. Inace i ranije sam prije dvije godine sadio razno jagodicasto voce te izmedju ostalog i haskap nekih 20 sadnica trenutno lijepo napreduje tako da sam se oslucio da povecam zasad.
 

Deltach

Član
Tu od
23 Stu 2015
Poruka
29
Za takvu travu u nasadu kakvu ima Lež sam ja dobio opomenu od nadzorne stanice. Kaže da mu ovce pasu u nasadu a ograđene su od njega pastirom, u biti možda je trenutno tako...
Kada se želiš nečime baviti i držat to u redu onda sa svačime ima posla. Ovo da treba samo posadit su riječi trgovca da uvali sadnice.

Ovima iz nadzorne stanice drugi puta recite da se brinete o leptirima i nastambama ptica i da je zato trava malo viša. :icon_super:

Ništa nije samo posaditi i pustiti.. Tehnički se može , ali je pitanje koliki će postotak gubitka biti/manji urod i sl ...
 

Haskappu

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Je li iko probao uzgojiti sadnice iz sjemena ?????

Može se sa svježim sjemenkama, nakon nekih mjesec dana nakon branja bobica. Sjeme se stavi u vlažnu vatu na toplo mjesto i nakon 2 tjedna klijaju bez problema! Kad puste klicu premjeste se u zemlju i to je to. Potomci neće biti kao originalna sorta, već razni hibridi ali možda se nađe pobjednički novi hibrid koji će nadmašiti roditelje! :drink:
EDIT: Slabije klijaju stare sjemenke (više od godinu dana) i presvježe sjemenke tako da je najbolje izdvojiti sjemenke iz ploda, ostaviti ih da se osuše koji tjedan i onda pokušati proklijati i tu je klijavost preko 90%.
 
Posljednje uređivanje:

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Priče da samo posadiš i malo radiš oko nje su tipične navlakuše za naivne i one koji bi htjeli do velike love bez muke.
E pa neće ići... Ovako to izgleda kod mene.

2l8kl12.jpg


xq9pq1.jpg


2jgqok.jpg


24lk6rt.jpg


2ch9euq.jpg


34dlsgh.jpg


eto i naprednih plodova :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh