• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lonicera caerulea (Haskap)

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Ma ne trebaju meni ovce... Ja sam istrenirao rode da pasu travu! :)
Sve je to još maleno. Prošle godine su mi gusjenice usporile rast jer su pojele dosta lišća.

214o46o.jpg


P.S. moram napomenuti da nisu niti meni svi grmovi rodni. Neki grmovi imaju možda nekih par bobica i to moram povećalom tražiti.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
I, jel ima kakvih steta od smrzavanja? Ovo sto imam doma, bobice su smrzle. U plasteniku mi je temp u 6 ujutro bila -4 vani i vise.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Eto samo da apdejtam :)

20% bobica smrzlo, i to one bliže tlu. Listovi pojedinih sorti su ofureni, pojedini su počeli mijenjati u jesenske boje, mladi izboji oko 50% su kao uveli napola tj, savinuli se. Baš me zanima šta će biti sa ostatkom. Ovisi od sorte do sorte. One koje su kompaktniji grmovi nisu toliko pogođeni dok ovi bolje otvoreniji su dobili poprilično.
Živi bili pa vidjeli šta će biti dalje.

Kako je kod vas ekipa?
 

Deltach

Član
Tu od
23 Stu 2015
Poruka
29
Evo kod mene je i snijega trenutno i temp ide preko noći ispod 0. Kad ih provjerim ,javim da li ima kakve štete..

Napomena svima, iznimo su osjetljive na NPK čak i u manjim količinama. Rezultat otpadanje listića , čak i totalno sušenje biljke. Tako da vrlo pažljivo :)
 

alman

Novi član
Tu od
17 Tra 2016
Poruka
5
@alman je li ovo na slici sorta Duet?

Neznam koja je te sam prve posadio i dobro napreduju na trecoj slici je upravo ista sadnica samo 3 god stara inace ja koristim gnojivo yara mila kompleks dobro ih pognojim u proljece a onda jos dodajem ureu i amonijum sulfat i nemam problema na donjim slikama je novi zasad od prije 7 dana
 

gorman

Član
Tu od
19 Sij 2014
Poruka
50
I, jel ima kakvih steta od smrzavanja? Ovo sto imam doma, bobice su smrzle. U plasteniku mi je temp u 6 ujutro bila -4 vani i vise.

Kod mene sve ok, ali tu je bilo -1, max. -2.
 

mastodont

Novi član
Tu od
20 Tra 2016
Poruka
7
Pozdrav svima, kako sam relativno novi u svijetu uzgoja haskapa zanima me kako pravilno prihranjivati.
Posadio sam nekih desetak sadnica starih dvije godine za probu i neke od njih već imaju po par bobica pa me zanima s čim, kojim tempom... prihranjivati?
Na raznim web site-ovima ima dosta oprečnih informacija pa me zanimaju iskustva iz prve ruke, s obzirom da ima dosta uzgajivača s višegodišnjim iskustvom na forumu

Hvala
 

Staki

Novi član
Tu od
4 Svi 2016
Poruka
8
Postovanje...
I mene zanima sadnja haskapa...u istoj kolicini pa cak i vise....cca 2000 kom...
Vec sam sve pretrazio i izguglao i dosao do zakljucka da bi bilo najbolje otici u Poljsku i kupiti...jel postoji kakva mogucnost doci do vas ili vas nazvati da mi malo pomognete sa informacijama....unaprijed hvala...
Pozz
 

Staki

Novi član
Tu od
4 Svi 2016
Poruka
8
Vidim da nema teme o ovom, relativno novom (u našim krajevima) bobastom voću, a pošto sam ga i sam posadio zanima me uzgaja li još netko haskap, planira li, iskustva, savjeti i sl.

Par općenitih linkova:
http://www.prirodna-hrana.info/voce1/bobicasto-voce/haskap/
http://www.agro-hit.com/index.php/hortikultura/haskap

Inače, ja sam kontejnerske sadnice kupio u Poljskoj i skoro sve su nikle. Imam nekih 1.600 sadnica i, pokaže li se ova godina uspješnom po pitanju rasta, na jesen ću vjerojatno zasaditi još toliko.

Postovanje
Jel postoji kakva mogucnost doci do vas ili vas nazvati,da mi pomognete oko kupnje sadnica u Poljskoj ili negdje drugdje...i da malo me informirate o svemu
 

Haskappu

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Pozdrav svima, kako sam relativno novi u svijetu uzgoja haskapa zanima me kako pravilno prihranjivati.
Posadio sam nekih desetak sadnica starih dvije godine za probu i neke od njih već imaju po par bobica pa me zanima s čim, kojim tempom... prihranjivati?
Na raznim web site-ovima ima dosta oprečnih informacija pa me zanimaju iskustva iz prve ruke, s obzirom da ima dosta uzgajivača s višegodišnjim iskustvom na forumu

Hvala

Japanci tradicionalno prihranjuju s kravljim gnojivom, kanađani s kompostom... U mom iskustvu najbolje rastu da je gnojivo blago i ujednačeno, najbolje su reagirale na kravlji kompost... Također je bitno stalno dodavati organsku materiju u tlo... Lišće, slamu, travu, kompost i ukopavati i rahliti zemlju.... To je manje više to. Aronije su mi jako dobro reagirale na guano, a haskapi su odbacili lišće kad su dobili guano tako da ne preporučam jaka fosfatna gnojiva za njih. Najbolje neko ujednačeno organsko gnojivo (kravlje) ili neko organsko slabog NPK. :)
 

mastodont

Novi član
Tu od
20 Tra 2016
Poruka
7
Japanci tradicionalno prihranjuju s kravljim gnojivom, kanađani s kompostom... U mom iskustvu najbolje rastu da je gnojivo blago i ujednačeno, najbolje su reagirale na kravlji kompost... Također je bitno stalno dodavati organsku materiju u tlo... Lišće, slamu, travu, kompost i ukopavati i rahliti zemlju.... To je manje više to. Aronije su mi jako dobro reagirale na guano, a haskapi su odbacili lišće kad su dobili guano tako da ne preporučam jaka fosfatna gnojiva za njih. Najbolje neko ujednačeno organsko gnojivo (kravlje) ili neko organsko slabog NPK. :)

Hvala na odgovoru. Za sadnju sam koristio kravlje gnojivo i planiram njime gnojiti jednom godišnje, u proljeće prije listanja (ili čak u studenom prije zimske hibernacije). Također, planirao sam raditi prihranu preko lista s NPK 12-3-5 gnojivom (to je jedino koje sam našao, s niskim udjelom fosfora). Tražio sam s većim udjelom kalija(primjetio sam na par grmova da je lišće slabo razvijeno/zgužvano), ali nisam našao, tako da ako imate kakvu preporuku, otvoren sam za prijedloge. Ako ne želite reklamirati, može i privatna poruka

Pretpostavljam da haskap ne podnosi dobro fosfor zbog toga što ni ne traži kiselo tlo za uzgoj (poput borovnice).
S gore spomenutim NPK planiram prihranjivati i borovnice (posađene su u tresetu) pa ću vidjeti kako će se one ponašati. Ako im neće odgovarati prebacit ću ih na NPK 12-12-12 ili 10-10-10 ako ih uspijem pronaći
 

Haskappu

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Hvala na odgovoru. Za sadnju sam koristio kravlje gnojivo i planiram njime gnojiti jednom godišnje, u proljeće prije listanja (ili čak u studenom prije zimske hibernacije). Također, planirao sam raditi prihranu preko lista s NPK 12-3-5 gnojivom (to je jedino koje sam našao, s niskim udjelom fosfora). Tražio sam s većim udjelom kalija(primjetio sam na par grmova da je lišće slabo razvijeno/zgužvano), ali nisam našao, tako da ako imate kakvu preporuku, otvoren sam za prijedloge. Ako ne želite reklamirati, može i privatna poruka

Pretpostavljam da haskap ne podnosi dobro fosfor zbog toga što ni ne traži kiselo tlo za uzgoj (poput borovnice).
S gore spomenutim NPK planiram prihranjivati i borovnice (posađene su u tresetu) pa ću vidjeti kako će se one ponašati. Ako im neće odgovarati prebacit ću ih na NPK 12-12-12 ili 10-10-10 ako ih uspijem pronaći

Iz vlastitog iskustva mogu reći da nije dobro gnojiti preko zime nego pognojiti nakon berbe i u jesen prije nego odbace listove. Razlog tome je ako se gnoji s nedovoljno kompostiranim gnojivom (kravljim) to nije dobro za plodove jer se gnojivo ne kompostira dovoljno do tada i onda se pojavljuju mušice, nematode, razni organizmi koji su oko takvog gnojiva te prelaze na plodove, biljku itd... Tako da to nije dobro za plodove i ne bih preporučio gnojenje prije plodonošenja s takvom vrstom gnojiva nikako nego isključivo tijekom ljeta i u jesen. Kad se pognoji u jesen,preko zime kiše i snijeg i smrzavanje isperu hranjive tvari u tlo i u proljeće se raspadne tako da je najbolje i najsmislenije prihranjivati. Treba paziti da se ne pretjera s gnojivima jer haskapi ne vole jaka gnojiva u što sam se uvjerio.
 

Luky

Novi član
Tu od
21 Ruj 2015
Poruka
9
Molim Vas sve za pomoć, pogotovo iskusne voćare. Posadio sam oko 1000 komada haskapa prije jedno 2 mjeseca. Sadnice su bile jednogodišnje i u odnosu na izgled prije sadnje i sad nakon 2 mjeseca, vidi se razlika, lijepo su se podigle. Na jesen je zaoran stajski gnoj, a nakon sadnje je još pognojeno peletiranim ekološkim gnojivom (s obzirom da je nasad u ekološkom uzgoju). E, sad, prošli tjedan sam primjetio da su po listovima neke suhe točkice, odnosno i neki listovi su posušeni. Priložene su fotografije biljaka pa molim za pomoć, što bi to moglo biti. Da li je smrzavanje, tek sada reakcija na sadnju, možda gnojivo ili nešto drugo...nadam se da ništa strašno, s obzirom da je to na jedno 60% sadnica.

Unaprijed hvala na pomoći
 

Prilozi

  • WP_002401.jpg
    WP_002401.jpg
    76.4 KB · Pregleda: 131
  • WP_002400.jpg
    WP_002400.jpg
    71.5 KB · Pregleda: 112
  • WP_002399.jpg
    WP_002399.jpg
    72.2 KB · Pregleda: 117

Luky

Novi član
Tu od
21 Ruj 2015
Poruka
9
evo još par slikica
 

Prilozi

  • WP_002398.jpg
    WP_002398.jpg
    74.6 KB · Pregleda: 80
  • WP_002397.jpg
    WP_002397.jpg
    59.8 KB · Pregleda: 81
  • WP_002396.jpg
    WP_002396.jpg
    55.7 KB · Pregleda: 65

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Uzeti list i odnesti u poljoprivrednu apoteku da tamo stručnjak pogleda. Prije bih rekao da je to posljedica prženja sunca od prije nekih mjesec dana i onda još mraz da to što je bilo opečeno sprži do kraja :)
 

alman

Novi član
Tu od
17 Tra 2016
Poruka
5
Kod mene je tako isto samo sto su jos vise listovi dobili neku tamno ljubicastu boju al mislim da su to ozljede od transporta i jos mraz i hladno vrijeme koje preslo preko njih
 

Najnoviji postovi

Na vrh