• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ltz t-40

Milan1988

Član
Tu od
21 Tra 2016
Poruka
97
Pošto već spominjete čaure u rukavcima hteo bi vas zamolit da mi objasnite proceduru kako to rastavit i šta sve ima u nutra osim čaure i aksijalnog ležaja....prošli tjedan sam bio u Novom Sadu i htio sam kupit nove čaure i ležajeve ali mi je lik koji ima dijelove rekao da mi je bolje da prvo raskopam i vidim šta je poderano pošto čaure koštaju 40€ po komadu....ali on mi je nabrojao da tu imaju nekakvi bolcini,prstenovi u obliku polumjeseca.....nemam pojma pa vas molim objašnjenje....hvala
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
To zujanje je prisutno i kod mog traktora i to samo u 6-oj,prepakovo sam cjeli mjenjac i sve lezajeve promjenio a on i dalje zuji,navikao sam se i ne sekira me to vise,
Bitno je da nista nekvrca unutra!
To mi je malo puno 40 eura po komadu??
 

Milan1988

Član
Tu od
21 Tra 2016
Poruka
97
Je,da,i meni je pa me zato zanima kako to raskopat da tačno vidim šta ne valja,šta moram kupit a šta mogu navariti,tokariti i slično tome....neznam kako tačno da ti objasnim to sa mjenjačem,npr.,u tanjuranju ili oranju po ravnom ili uzbrdo ima još nekakav dodatan zvuk pored zujanja pr. vuče al ništa ne drobi i ne krcka,a kad idem niz brdo toga nema...nisam pametan
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Čaure (čizme kako ja volim da ih zovem) ja sam sebi radio jednu , ima nazad u temi kako sam to radio.
Čauru koja je iz onaj dio glavčine na koji se šrafi bočni reduktor i opruge sam mijenjao jer sam imao materijal za to , znači od odgovarajuće cijevi sam otokario drugu.
A onaj dio koji je vezan za most sam odsjekao od mosta i navario ga u krug pa ponovo obradio na strugu u fabričku mjeru i opet nazad zavario .
To za sada radi i nema lufta ali ako se pojavi to je usled NEpodmazivanja jer se rijetko sjetim.

E sad , kolega mi je pričao da je taj luft riješio tako što je obje strane čizme izvadio i poravnao na stugu a između stavio čauru od poliamida , kako je tačno postavio i učvrstio nisam se nešto zanimao mada ideja je dobra (čitaj jeftina).

Što se tiče bolcni imaš jednu bolcnu koju svaki tokar može da napravi , onda dole je još jedna štift koji nije ništa do komad odgovarajućeg željeza.
Što se tiče polumjesecova oni naliježu na ovaj gore pomenuti bocn i ako je nešto od to dvoje potrošeno onda pri propinjanju čizma se izvlači više nego što je dozvoljeno i onda lomi krstove kardana pa to prouzrokuje lomljenje i poluosovine odnosno uški na njima.
Ni ti polumjesecovi nisu ništa specijalno , i to svaki prosječan tokar časkom napravi.



Da se nastavim na volan.....E sad ćemo da razradimo i tu famoznu letvu a ako neko ima bolje objašnjenje neka me demantuje.

Lufta u kućištu (letvi) ne smije da bude kada je traktor upaljen , nema praznog hoda , ako ga ima to je luft i to pravi veliki problem.
Lufta MORA biti samo dok je traktor ugašen i to do određene mjere.
Problem je što se one podloške i dijelovi matice a i letve na koje naliježe podloška pohabaju a macita koja ima 4 početka nemože da se prebaci jer je veliki korak , tada se improvizuje da se taj luft vrati u normalne granice da se nebi dozvolio luft koji je dovoljan za ''šamaranje''.
Ali pri toj radnji mora da se pazi i na onaj klipić i njegove podupirače jer ova improvizacija utiče na svaki dio milimetra koji tu igra preveliku ulogu.
I ova improvizacija se nemože uraditi u home varijanti jer je za to potrebna brusilica koja može da brusi u stote milimetra.

Dotezanje krajnica je samo privremena metoda odgađanja problema ali nikako i rješavanje problema.

Eto da nebi bilo da samo bebećem....
 

Milan1988

Član
Tu od
21 Tra 2016
Poruka
97
I još nešto,nekad kad pustam kvačilo nešto lupi(tup)ne tako često ali lupi...znači obadvije lamele i druk lezaji novi...novi šerafi korpe,pracne,opruge...a kvačilo nekad kad ga pustam kao da zaglavi na pola,stisnem ga ponovo,pustim i bude ok...gdje može zapinjat?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Dali mozes probat ovako?
Probaj na reduktoru(rucici za napred nazad) nac polozaj u kojem nije uzubito ni za napred ni za nazad,znaci ler.
Kad to napravis onda stisni pa pusti kvacilo pa ces cuti dali zuji kad pustis kvacilo i prestane kad stisnes!
To isprobas kad traktor nije u brzini,tako cemo odgonetnit dali su dobro podeseni konusni zupcanici ma reduktoru i gornjoj osovini!
Nisam nikad mjenjo aksijalne bolcne na pr.vuci tak da ti nebi tocno znao rec kako sta ide!
ovo zadnje se zna dogadjat i ako je neka od vilica malo smotana,to bi se dalo poriktat izvana,mozda su bolcne zajedene na polugici sto otvara i zatvara bravu?
 

Milan1988

Član
Tu od
21 Tra 2016
Poruka
97
Danas probao ali to tak ne funkcioniše....prvo,bez kvačila ne mogu izbacit reduktor u ler a kad stisnem kvačilo i izbacim ga onda mi kvačilo ostane zaglavljeno na pola hoda,ne vrati se do kraja...ja uzubim reduktor(napred ili nazad,svejedno) kvacilo se vrati....šta to treba značit,dali je to normalno....?
 

Milan1988

Član
Tu od
21 Tra 2016
Poruka
97
Imam još po koje pitanjace...malo sam listao po temi pa čitam da su njima u stvari mjenjači jako osjetljivi....znači trebalo bi odma obraćati pažnju na nepoželjna zujana i lupkanja....koji ležajevi znaju najčešće odlaziti u mjenjaču pa dolazi do zujanja...moj isto ima malo nekakvog mumljanja ali za sad još hvala bogu ništa ne lupa niti drobi,pa pretpostavljam da su svi zubi cijeli....tog zujanja ima samo kad je traktor u donekle opterećenu,po ravnome i nizbrdo nečuje se ništa....
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
To je normalno i tako treba bit,papuca od kvacila ostane na pola kad kad na reduktoru nadjes među položaj jer mu ključ ne dozvoljava da ulegne u predvidjeni utor itd!
Taj ključ uglavnom i večinom zaključava i otključava na prvoj polovici hoda papučice tako da bez obzira sto papuča ostane na pola kvačilo je u prenosu,ako ni tada nisi čuo nikakve zvukove onda su zupčanici na reduktoru dobro podešeni,to se čuje i u leru kad pustiš i stisneš kvačilo.
Na ovaj način međupoložaja se ispituju samo zupčanici u reduktoru!
Možes sa desne strane mjenjaca skinut ona dva poklopca i ono di je ručna pa provjerit dali se klimaju ti kuglicni lezajevi,oni pretezno prvi stradaju!
 

BiZeleni

Član
Tu od
13 Lis 2015
Poruka
63
Kako se pokazala rotaciona pumpa na T40As.Posto je punpa pri kraju nova rotaciona mi jr malo skuplja nego da remontujem linisku.Sta jos moram dokupiti uz nju?

Послато са m2 note уз помоћ Тапатока
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Cijevi dizni je nezgodno spojiti , ostalo sve paše uz minimalne prepravkice u hodu.

Moj glas ide za linijsku , definitivno.
 

BiZeleni

Član
Tu od
13 Lis 2015
Poruka
63
Kad si vec tu da te pitam.Kupio sam t40AS.Tj prodao vladimirca i uzeo njega.Problem je sto traktor jako tesko sam sebe vuce po putu.Nema taj odziv na gas i pusi kao lokomotiva?Sta moze biti?U mestu malo plavog dima a u voznji crn dim i to bas,kao da vuce 30t za sobom.

Послато са m2 note уз помоћ Тапатока
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Može i ler u rotacione da se sredi ali generalno mi se ne svidjaju , nježne su ajde tako da kažem.

Zeleni , jesi li za početak provjerio ugao pretpaljenja ? Dizne? Kompresija? Luft u razvodu ?
 

BiZeleni

Član
Tu od
13 Lis 2015
Poruka
63
Kakav ti je to luft u razvodu?Malo glupo pitanje.

Послато са m2 note уз помоћ Тапатока
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Zupčanici u motoru koji okreću bregastu i PVP , zna ona centralna piksna da se razloka pa motor ''luduje''.

Koliki ti je pritisak ulja u motoru topal-hladan?
 

BiZeleni

Član
Tu od
13 Lis 2015
Poruka
63
Traktor doterujem sutra ili u utorak.Pritisak kad je hladan 4 posle jednog kruga kroz selo oko 3.5 ali to je daleko od skroz zagrejanog motora.

Послато са m2 note уз помоћ Тапатока
 

Milan1988

Član
Tu od
21 Tra 2016
Poruka
97
Može i ler u rotacione da se sredi ali generalno mi se ne svidjaju , nježne su ajde tako da kažem.

Zeleni , jesi li za početak provjerio ugao pretpaljenja ? Dizne? Kompresija? Luft u razvodu ?

Savo,imam i ja pitanje...ja sam radijo punu generalku motora ali nisam nista radijo na bos pumpi i diznama...e sad,dok mi je motor hladan ili na malom gasu ima sivo plavkast dim,dali je mozda bas to razlog ili se to moze postelat zakretanjem pumpe kao na ursusu ili zetoru...sto se tice ulja ne trosi jednu kap...hvala
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Za početak bi makar povjerio dizne.
A što se tiče zakretanja , uvijek dobro dođe provjera ugla predpaljenja.
A što se unutrašnjosti pumpe tiče tu ti ja nemogu puno pomoći. Neznam.
 

Najnoviji postovi

Na vrh