• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lubenica i dinja

  • Temu pokrenuo marijogrgic
  • Datum prvog posta

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
onda nemam ideju....ne izgleda kao neka boleština, više kao poremećaj u ishrani...
jesu li na foliji ili bez...ne vidim je nigdje?
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
694
onda nemam ideju....ne izgleda kao neka boleština, više kao poremećaj u ishrani...
jesu li na foliji ili bez...ne vidim je nigdje?
Bez folije, ma cima je u principu dosta jadna i list je mali, kod vas na slikama je sve bujno a moji ko da su u oskudici a zapravo stvarno imaju dosta vode, ne znam ni sam..
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
lega, nema lubenice bez folije ili slame...ti misliš da si ih zalio, ali evaporacija je puno veća od tvog očekivanja...
i bez folije puno prije imaš peronosporu i ostala veselja...
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Bez folije, ma cima je u principu dosta jadna i list je mali, kod vas na slikama je sve bujno a moji ko da su u oskudici a zapravo stvarno imaju dosta vode, ne znam ni sam..
Kolko je to dosta? Tlo gdje je korijen mora biti uvijek važno. Čim se prosuši ona staje s rastom i još ako nema dovoljno hrane oplodi se deformirana lubenica.
 

Daky5555

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2019
Poruka
221
Pozdrav svima, evo imam neke nejasnoce po pitanju lubenica, naime 01.06 je zasadjeno oko 1000 sadnica lubenice sorte mercini, sada im je znaci mjesec i 10 dana, planirao sam da branje bude u prvoj polovici 8. mj. Trenutno ih ima oko 3 kg ali dosta mali broj, zelena masa mi je izrazito velika, zemlja je potpuno zatvorena pa rastu jedna preko druge a na razmaku su od 1.5 met. red od reda, brine me to sto je vidljiv manji broj plodova oko 2-3 kg dok na vecini jos ne vidim nista (tesko je i primjetit u tolikoj masi ). Gnojidba je bila ovako: eurofertil 67 u kombinaciji s organskim za osnovnu gnojidbu, zatim sam isao kristalonima dva puta 11-44-11 ili slicna formulacija pa tri puta 20-20-20 i jednom amonij nitrat, sve oko 3 grama po sadnici, kalij jos nisam poceo dodavati. E sad taj nedostatak plodova jeli normalno da to ide tim redosljedom ( neke su od 3kg, neke tek cvjetaju) ili sam mozda pogrijesio u prehrani pa sam zbog vece zelene mase stopirao cvjetanje? Izvinjavam se na duzem postu.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Pregusto ja bi rekao, (ako je kalemljena). 2,5m red od reda minimalno, idealno 3m. Unutar reda metar razmaka...
 

Daky5555

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2019
Poruka
221
Dobro, jeli gusto postavljeni redovi razlog za losiju oplodnju ili bi to mogao bit uzrok nesto losijeg prinosa, tj. sitniji plodovi, na to sam racunao pa sam isao nesto cesce s prehranom. Prije nekih 4-5 godina na istom mjestu isti broj sadnica s istim razmakom dao je solidan prinos od oko 20 kg po sadnici ali sorta je bila fantasia, iz tog razloga sam opet stavio isti broj sadnica.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Dinje su krenule. Od troje posađenih(jannet, Portento, lillo) najbrže su stigli Portento i Lillo(gotovo isto) pa tek onda jannet. Dolje na fotkama je portento koji je najslađi i najukusniji, najmeški. Izvana izgleda zeleno i tvrdo ali je čista suprotnost iznutra. Jedina mana mu je da je nešto sitniji i lošijeg izgleda.

Lillo, odličan izgled i prinos, ranost ali kako se sada čini slab na šećerima.

Jannet me razočarala, čudno zri. Krupni plodovi i bujna biljka ali puca i oblik je okruglast.

Kasnije ćemo izmjeriti brix.
 

Prilozi

  • IMG_20210714_112948.jpg
    IMG_20210714_112948.jpg
    54.4 KB · Pregleda: 8
  • IMG_20210714_125322.jpg
    IMG_20210714_125322.jpg
    33.9 KB · Pregleda: 8

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
@samko koja ima prednost iduću sezonu? Ostali forumaši koji sadite dinje koji su vaši favoriti?
Ako ja budem potrajao do iduće sezone najviše će biti posađene lillo.jer mi se pokazala najbolja.
 
Na vrh