• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

stjepan

Član
Tu od
30 Lip 2009
Poruka
189
Tako nekako da, samo što ja ne radim sjenažu pa imam otkos do dva manje nego vi, četvrtu uhvatim kada se potrefi godina da bude lijep početak 5 mjeseca i polovica 9 mjeseca onda bude 4 otkosa.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
To su gluposti, od otkosa do otkosa mora proći najmanje 35 dana, struka kaže i više.
Maksimum je 5 otkosa, iako ja nisam nikada više od 4 uhvatio.

A 7 otkosa može neko kosioti u bašći za svinje.
Ja takodjer kosim 4 otkosa godišnje, prvi otkos 15-20.5.. Prošle godine pet..
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Ja tak 4-5 prosjek na nekim parcelama i 3 samo
Lani sam posijao talijansku krajem 3.mjeseca i imali smo dobra 3 otkosa,cak je bio i cetvrti ali je bila sitna pa nismo ni kosili
Sad je dobra situacija lucerna lijepo raste,dobila je NPK 15:15:15 u zimi i cekamo prvi otkos.
Nego mene zanima kad budemo ovogodišnju sijali,najavljuju neku kišu sad poslije blagdana...
A vec bi bio rok da se posije..:)
 

jugio

Član
Tu od
29 Srp 2014
Poruka
102
Ja imam nekih 30 ari pored reke ravna njiva, posejana 2012 lucerka Banat VS.. Pokosimo je 1.5, posle 3-4 dana kada je pokupimo, vec su krenuli donji listovi za drugi otkos, i za 29-33 dana najkasnije 34 dan vec je na 70cm, ali samo taj deo njive, i do otprilike zavisno od prve kosevine 20 avgusta zadnji otkos i to je to.. Uglavnom tokom setve na toj parceli ide 3*15 3 kg po aru, i posle samo KAN ili SAN svake godine ...Na ostalim njivama maksimalno 3 otkosa ... 1 hektar u proseku 500-700 bala... NEkad ako je susna godina za celu godinu jedva 250 bala, ali nikad iznad 700 bala nije bilo... Bala prosek 15 -16 kg... Zadnji otkos je malo labaviji 13-14kg..
 

mimi504

Član
Tu od
16 Ožu 2015
Poruka
56
Mimi nemoguce je u 2.5mj. imat 4otkosa jer bi to ispalo da si kosio svakih 15-20 dana!
Inace razmak od kosnje do kosnje je 35-40 dana , ako ju kosis u pupanju kad je najpozeljnije .
Pogotovo mladu djetelinu nije pozeljno forsirat dok se dobro ne ukorjeni ... a s obzirom da si ju sijao u proljece uvijek te prve godinu nebude nekog posebnog prinosa.

10.6. Sam kosio prvi puta i bila je procvatala...a svaki drugi put je pocela cvijetat negdje oko 40 % livade i onda sam kosio...
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
da se i ja nadovezem
ja sijem lucernu negdije oko 1 aprila i te godine ako imam dva otkosa ja sam veseo ko malo dijete a sljedeće godine ako pokupim tri otkosa i jedan pustim za sijeme je suuuupppeeerrrr.
Toliko od mene
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Ja npr. rijetko kad ju ostavim da se doceka cvijeta,pogotovo ovu prvu sad,njoj dugo treba da pusti cvijet,nego sad kad bude oko 25-30cm ide dole.
Kaj se tice prošle godine bila je povoljna za friško posijanu lucernu,vec smo ju lani i posijali u ovo vrijeme,a kak bude ove godine neznam.
Plan je posijati ovaj tjedan..
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
Ja tak 4-5 prosjek na nekim parcelama i 3 samo
Lani sam posijao talijansku krajem 3.mjeseca i imali smo dobra 3 otkosa,cak je bio i cetvrti ali je bila sitna pa nismo ni kosili
Sad je dobra situacija lucerna lijepo raste,dobila je NPK 15:15:15 u zimi i cekamo prvi otkos.
Nego mene zanima kad budemo ovogodišnju sijali,najavljuju neku kišu sad poslije blagdana...
A vec bi bio rok da se posije..:)

Ja svoju posijo,prije dva tjedna,lijepo pustila klicu...
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Ja npr. rijetko kad ju ostavim da se doceka cvijeta,pogotovo ovu prvu sad,njoj dugo treba da pusti cvijet,nego sad kad bude oko 25-30cm ide dole.
Kaj se tice prošle godine bila je povoljna za friško posijanu lucernu,vec smo ju lani i posijali u ovo vrijeme,a kak bude ove godine neznam.
Plan je posijati ovaj tjedan..

Motas ju u sjenazu il susis
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Motam motam,a nekaj budemo i svježe pokosili
Golman7 ti si napravio posao,tvoja ima dobre sanse sad
Ja se bojim kaj bu s mojom sad ako udri suša a kasno je sijana i sad budu i korovi bujali..
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Neobican mi je tvoj sistem zato sto svi vecinom ostavljamo prvi otkos do cvjetanja i racuna se da je taj otkos najbolji a svaki sledeci slabij i slabij
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Lucerna se pušta do cvijeta jer se onda smatra da je dovoljno razvila korijen za predstojeće sušnije razdoblje a poslije kako tko želi ali najkvalitetnija je u pupanju.
 

Miskomoj

Novi član
Tu od
24 Sij 2016
Poruka
9
Ja cu sve sijati skupa sa jecmom,kako vam se cini ta kombinacija i bi li je trebalo valjati??:tractor::tractor:
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Ja posia danas 8 dulum zobi,namienjenu za kosit u zeleno i jos sam tu bacio 10 kila ljulja,2 kile crvene i 3 kile lucerke.NJiva je predvidena da se ove godine ogradi a dogodine za ispasu

vlage ima dovoljno jos da vrijeeme ne iznenadi sa kakvim mrazom
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
Miškomoj, kombinacija ti nije dobra, ječam obično dobije hrđu i tu je problem za ishranu. Kod većih temperatura stane s rastom, i onda imaš dva problema, patuljasti ječam i hrđu. Jara zob je puno bolja opcija, makar i tu zna biti problema s lemom, ponekad treba i prskati protiv leme, i onda moraš paziti na karencu koja vrijedi za zaštitno sredstvo. Valjanje je preporučljivo, čak i obavezno jer osim što sjeme bolje nikne, prednost je i u ravnoj podlozi pa nemaš u otkosu grude zemlje, pogotovo ako se namata u rolo bale sjenaže.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
96113ee0efae1d95f049e18a2e111208.jpg


9e6537b9bf62f9b78e8a7aa832741ca0.jpg


609c04ee3593f45144a08d68852061d8.jpg


9fbe147ccd0fbc7c244891685d255deb.jpg
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ja sam lani kosio 5 otkosa a inače 4 godišnje. Uvijek gledam kositi prije nego počne cvasti.

Poslano sa mog VOYAGER2_DG310 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh