• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,513
Mi smo isto uvijek sijali 20 kg/ral. Ako nema dobar sklop onda ju korovi brzo unište
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Svaka čast ako uspijeva pri toj normi, moji godinama siju 20kg na ral i opet ne uspije zadnje vrijeme..
Ako će uspiti uspit će, sijao sam jednom i krivo sam naštelao sijačicu, napravio dva prolaza 300kg/ha🤣 i onda smanjio na 20-25kg/ha da bi imao dosta sjemena do kraja, tu gdje je 300kg jedva da je ima, a ovdje je solidna dalje. Najgore joj je ako bude suša velika prve godine. Eto sad sam presijao jednu njivu baš zbog toga, prvi otkos bio idealan prošle godine da bi svaki sljedeći bio slabiji i sad jedva da je ima, samo da joj je došla jedna dobra kiša u ljetu i ne bi bilo problema.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,650
Ja bacim tak 17-18kg/kj i ako je proljetna sjetva posijem ju sa zobi. Zob se pokosi dalje krene čista lucerna
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,513
Lucerna ne podnosi tla gde stoji voda i kisela tla. Više joj smeta pretjerana vlaga nego suša. Kakva god suša da je bila kosim ju 4-5x godišnje. Malo smanji prinos ali ne drastično ko trave.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,650
50-ak kg/kj. U odnosu na masu lucerne ispadne cca 3kg zobi na 1kg lucerne. Ne smije biti previše zobi da ne guši lucernu i da joj ne iscrpi previše hranjiva, tek tolko da korov ne dobije sunca.
I to odvojeno posijem, zob bacim rasipačem i na to direkt sijačicu s lucernom
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,650
Pa s rasipačem idem čisto radi praktičnosti, jer moram mijenjati spiralu za zob i za lucernu. Ovak bacim zob i kad sijem lucernu odma sijačica zagrne zob.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Lijepo je kad se delaju veće površine koristeći rasipač i (ili) sijačicu. Ja trebam posijati 1,5-2 ara i to rukom. Bil sam kupil u Cipru onu ručnu rastepačicu (vrti se rukom i dela kao traktorski rastepač), ali je već nakon 30-ak kvadrata zacvikala (došlo sjeme kam ne treba).

Lucerne sam kupil 1 kg, zobi ne znam ima li za kupiti tak mala količina (moram pitati u poljoljekarnama). Inače bi pomiješal zob i lucernu u posudi i onda zajedno ručno razbacal.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Nemoj mješati. Prvo baci jedno pa drugo. 2kg zobi ti je dovoljno na 1kg lucerne. Uzmi od nekog s tavana par kila zobi i eto.
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Lijepo je kad se delaju veće površine koristeći rasipač i (ili) sijačicu. Ja trebam posijati 1,5-2 ara i to rukom. Bil sam kupil u Cipru onu ručnu rastepačicu (vrti se rukom i dela kao traktorski rastepač), ali je već nakon 30-ak kvadrata zacvikala (došlo sjeme kam ne treba).

Lucerne sam kupil 1 kg, zobi ne znam ima li za kupiti tak mala količina (moram pitati u poljoljekarnama). Inače bi pomiješal zob i lucernu u posudi i onda zajedno ručno razbacal.
Pomesaj seme lucerke sa sitnim peskom, lakse ces posejati
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,217
Ma ne nego zatvoriti šaku i koliko stane, stane a dva puta bacati iz šake tako da prvi puta otvaraš kažiprst i srednji prst, a drugi puta mali prst i prstenja.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Može li se razbacivati kao pšenicu ako se pomiješa s pijeskom?

Pretpostavljam da bi u tom slučaju pijeska trebalo biti volumenski nekoliko puta više od lucerne. Do sad sam uvijek sijal među prstima, s tri spojena prsta kak je navedeno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh