• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lucerna

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Ima herbicida za širokolisne korove, s tim sredstvima se špricaju i korovi u soji jer je i ona leguminoza..

Ako se ne varam Basagran bi odgovarao za prskanje širokolisnih korova u lucerni..
 

marko5

Novi član
Tu od
1 Svi 2016
Poruka
12
Da ali ajde da pitam one koji su imali slicnih situacija pa da vidim iskustva kako su radili i kako i jesul uspjeli jer je lucerna mlada skoro sijana al vidim da stavelja ima previse pa msm dok je sad jos mlad da ga nekako sprijecim..jer bojim se ugusit ce lucernu
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Mi smo radili s pulsar 40 i odlično obavi posao.Ne bi trebalo ići s više od 0,8l/ha i to kad lucerna ima razvijenu 1-2 troliske.Zakočiti će štavelj ali ga neće potpuno uništiti jer ima jak rizom.Parcelu je trebalo očistiti totalom prije sjetve lucerne.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Dovoljno je 20 dana ovisno o korovu koji se uništava.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Znači oranje, zatvaranje brazde, prskanje i onda tek nakon 20 dana sjetveni sloj i sjetva?
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Totali djeluju neselektivno preko lista,znači korov mora biti u vegetaciji,nemaju zemljišno djelovanje,neselektivni su pa uništavaju sve zeleno na što škropivo padne.Obično idu po prašenom strnjaku nakon što ciljani korov dođe u fazu najboljeg prihvata sredstva,odradi se tretman i nakon 20 dana sije se bilo što.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Ja budem sijao nakon žetve tritikala, znači oranje, priprema i sjetva, pospricati dok bude 10-20cm visoka djetelina i to mora biti dobro, inače ne špricam, ali u prvom otkosu mi ambrozija uguši lucernu.
 

marko5

Novi član
Tu od
1 Svi 2016
Poruka
12
Ja cu vidjeti jos al probat cu il Basagranom il pulsarom pa vidjet cemo sta ce bit
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Pitaj u poljop ljekarnama, ja sam malo istraživao pa sam pronašao taj Basagran..
 

marko5

Novi član
Tu od
1 Svi 2016
Poruka
12
Basagran ide za djetelinu to sam se i ja raspitao ali da provjrim opt na formu ipak vise ljudi bolje zna a i da vidim mozda je netko radio s necim drugim..jer kod mn je problem stavelj drugog korova nema, al i on je previse.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Pulsar sigurno zaustavlja štavelj dok za basagran nisam siguran,s njim smo radili osjak u soji i ni tu nije baš efikasan dok pulsar lovi ambroziju,lobode i sl. i neke uskolisne korove,samoniklu pšenicu.
 

marko5

Novi član
Tu od
1 Svi 2016
Poruka
12
E super onda cu odradit s tim pulsarom znaci kad lucerna ima 2-3 lista onda moze da ide prskanje i ne steti lucerni jer je sad proljetna sjetva..kako je bilo kod vas poslije prskanja jd sta ocekivati.. Jel se pojavljuje ubrzo stavelj i jel ga opt treba prskati ili ga ipak lucerna malo uspije zatusit..trebao sam zobi bacit malo al eto nisam mozda bi bolje bilo
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Sumnjam da lucerna može zagušiti štavelj. Ako ne prije, potjeral bu nakon prvog otkosa. Nemam iskustva sa navedenim herbicidima, ali sam iz pisanja shvatil da štavelj ne unište, nego samo zaustave u rastu. Šteta da nisi prije sjetve primijetil zaraženost štaveljom. Neselektivni herbicidi su dosta uspješni, ali ako je zemlja zaražena, opet može biti problema. Sjeme ne gubi klijavost niti nakon 10 godina i eventualnim preoravanjem se sjeme iz dubljih slojeva iznese u klijališni sloj.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Svake godine će mu biti u prvom otkosu, kasnije više ne jer lucerna ima brži rast. Imam na jednoj parceli par štavelja, samo gdje je on raširio svoje listove tu je zemlja prazna. Ja sam prošle godine sijao na jednoj parceli i isto štavelj krenuo, otišao i za 2sata očistio 1kj skroz, sve počupao, eno sad lucerna čista skroz, a da to nisam napravio sad je pola ne bi bilo.
 

marko5

Novi član
Tu od
1 Svi 2016
Poruka
12
Ma i ja sam mislio cupat al nezz da li bi to islo jer stavelj ima jak i dubok korijen..al probat cu i to a i pulsarom cu prskat pa cemo vidjet sta ce bit poslije prvog otkosa..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
A tretman protiv korova u staroj lucerni?? Recimo na proljeće prije prvog otkosa??
Isti herbicidi?
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ja u staroj nisam nikada imao problem sa korovima, bude nešto uskolisnih, ali to ne smeta i to bude samo u prvom otkosu.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Pulsar može i u staru lucernu i veća doza ako je potrebno.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ma i ja sam mislio cupat al nezz da li bi to islo jer stavelj ima jak i dubok korijen..al probat cu i to a i pulsarom cu prskat pa cemo vidjet sta ce bit poslije prvog otkosa..

Ako imaš volju čupati, onda je sad pravo vrijeme. U suši nejde. Uzmi neku usku štihaču ili lopatu pa malo zapikni pored štavelja i malo razgibaj zemlju prije čupanja. Stradalo bu i ponešto lucerne, ali zanemarivo s obzirom na štetu ako ne uništiš štavelj.
 

Najnoviji postovi

Na vrh