• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

LUK SREBRENAC IZ RASADA

icerepin

Član
Tu od
5 Tra 2009
Poruka
66
Molim da se jave proizvođači koji imaju iskustva u proizvodnji luka srebrenca iz rasada.Mislim na sjetvu sjemena te jesensko rasađivanje za proizvodnju mladog luka za prolječe.Zanimaju me konkretno rokovi sjetve,rasađivanja,uzraseta luka za prezimljavanje te okvirno rokovi vađenja mladog luka u prolječe(kontinentalna regija-podravina).Unaprijed zahvaljujem.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Nema ništa od srebrenca pa ajmo dalje ..
Da li na luku iz malog domačinsta ,tj. prizvodnje za osobne potrebe prije skladištenja odrezati korjenje ili ne ?
I kaj se dešava ako da ili ne rezati?
Luk je platen u vijence i stajat če na tavanu ,valjda :scratch
 

kiraj

Član
Tu od
13 Ožu 2009
Poruka
303
icerepin kaže:
Molim da se jave proizvođači koji imaju iskustva u proizvodnji luka srebrenca iz rasada.Mislim na sjetvu sjemena te jesensko rasađivanje za proizvodnju mladog luka za prolječe.Zanimaju me konkretno rokovi sjetve,rasađivanja,uzraseta luka za prezimljavanje te okvirno rokovi vađenja mladog luka u prolječe(kontinentalna regija-podravina).Unaprijed zahvaljujem.
Kod nas mnogi proizvodnju luka srebrenjaka rade iz arpadžika,mada ima i onih koji rade iz presadnica.Lakše i brše se radi sa arpadžikom i navodno ranije dođe u proleće.Kad se radi iz arpadžika setva ide polovinom IX meseca a kao mlad luk stiže u III ili IV mesecu u zavisnosti od vremenskih prilika.Ovo sve važi za proizvodnju na otvorenom.
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Naišao sam na podatak da je vrijeme od sjetve iz sjemena do berbe mladoga luka cca 75 dana. jel to zaista tako?
 

kiraj

Član
Tu od
13 Ožu 2009
Poruka
303
Naišao sam na podatak da je vrijeme od sjetve iz sjemena do berbe mladoga luka cca 75 dana. jel to zaista tako?
Za proizvodnju na otvorenom neverujem a u kontrolisanim uslovima (plastenik) neznam.
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Za proizvodnju na otvorenom neverujem a u kontrolisanim uslovima (plastenik) neznam.

Da, zaboravio sam napisati da je riječ o plasteniku i sjetva je u siječnju.

Sumnjam uopče da bi te presadnice kada bi izašle na otvoreno negdje krajem veljače uopče uspjele preživjeti.

Nego kada smo već kod toga, kada bi se mladi luk u berbi "za Uskrs" mogao saditi iz lučice? Dal bi prošle one metode naših baka da ga sade u veljači na vrtu??? Obzirom da je ove godine Uskrs nešto kasnije, 24.travnja.
 

kiraj

Član
Tu od
13 Ožu 2009
Poruka
303
Proizvodnju mladog luka iz arpadžika u zaštićenom prostoru možeš radti tokom cele godine.Kod nas ima proizvodjača koji sade luk srebrenjak iz arpadžika u 8 mesecu kako bi imali mladi luk za Božić.
 
C

chickenlover

Guest
Proizvodnju mladog luka iz arpadžika u zaštićenom prostoru možeš radti tokom cele godine.Kod nas ima proizvodjača koji sade luk srebrenjak iz arpadžika u 8 mesecu kako bi imali mladi luk za Božić.

Ovo je potpuno tacno. Arpadzik je cudo, skoro da ne moze da ne uspe. Evo meni sad u ovom trenutku raste mladi luk na otovrenom. Prolecni srebrenac cu posaditi za par dana, takodje na otvorenom. Ko nema plastenik, a boji se da ce luku biti hladno, neka ga prekrije slojem drvene suske, ili seckanom slamom.

@puknuti, ako je luk dobro posusen, korenje se samo sparusi. Il ti to imas neke kilometarske korene do druge strane zemlje? :rolfer:
 

kiraj

Član
Tu od
13 Ožu 2009
Poruka
303
Da smo bliže mogli bi trgovati sa arpadžikom .Ja ga svake godine proizvodim ,srebrenjak a ima i holandskog žutog.

 

Lesi

Novi član
Tu od
5 Svi 2010
Poruka
16
Evo i ja sam prije dva tjedna posadio srebrenac za prolječe i mislim da je puno bolje saditi iz lučice. Inače prošle godine sam ga posadio u 9. mjesecu ali s obzirom da je ove godine bio kišovit i bilo jako blatno nisam stigo prije ali s obizirom da Uskrs dolazi kasno u 4. mjesecu mislim da će biti za branje.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,559
a šta vam dođe to Arpadzik,prvi puta to čujem...:scratch
 
C

chickenlover

Guest
a šta vam dođe to Arpadzik,prvi puta to čujem...:scratch

Eto ti jezicke barijere...pa kako vi zovete one male lukcice sto ih zasadis i nikne iz njih prvo mladi luk, a potom ako ne poberes, stasa u klasicnu kapulu?
 

Lesi

Novi član
Tu od
5 Svi 2010
Poruka
16
Nego dajte recite kako se borite protiv lukove muhe. Pročitao sam na drugom forumu da je provjerena eko metoda voda i šećer.
 
C

chickenlover

Guest
Nego dajte recite kako se borite protiv lukove muhe. Pročitao sam na drugom forumu da je provjerena eko metoda voda i šećer.

200 g. secera na 10 litara vode. Proverenija metoda je da sadis mrkvu uz luk. Ima jos toga. Vidi temu organska poljoprivreda.
 

Lesi

Novi član
Tu od
5 Svi 2010
Poruka
16
200 g. secera na 10 litara vode. Proverenija metoda je da sadis mrkvu uz luk. Ima jos toga. Vidi temu organska poljoprivreda.

Pročitao sam na drugom forumu da sađenje mrkva luk baš nije uspješno ali da ovo s vodom i šećerom je. :finga: Inače hvala na savjetu a pročitao sam i temu organska poljoprivreda i mogu reći svaka čast.:prayer:
 
C

chickenlover

Guest
Pročitao sam na drugom forumu da sađenje mrkva luk baš nije uspješno ali da ovo s vodom i šećerom je. :finga: Inače hvala na savjetu a pročitao sam i temu organska poljoprivreda i mogu reći svaka čast.:prayer:

Ovako ti stvari stoje zapravo: sve je to i uspesno i neuspesno, jer zavisi od vise faktora - kakva je zemlja, sta si pre radio, kakva je godina, koju sortu biljke imas, klimatski uslovi...i sila drugih okolnosti. E sad, ima stosova koji su uvek uspesni ako si uporan sa njima, sto - ako cemo biti iskreni - vecina ljudi nije. Najlakse je otici u poljoapoteku i kupiti cudotvornu vodicu. Al gle cuda, i to nekad uspe, a nekad ne. Medjutim, ako nesto radis konstantno i primenis vise istorodnih sredstava (narocito u organic proizvodnji) na kraju ces videti rezultate i to dobre. Al ne mozes cas hemiju, cas organic...tek ti onda biljke i sva priroda polude. Samo se ti odluci i teraj. A uzgred, to sa secerom ja ne radim jer resi jedno, a navuce trista drugih djavola. Al to sam ja, svako naravno prema svom ukusu i mogucnostima.
 

Lesi

Novi član
Tu od
5 Svi 2010
Poruka
16
Evo samo da napišem da mi je luk počeo klijati iz zemlje. Samo da kažem da je posijan poslije 08. 10.
 
C

chickenlover

Guest
Ajde nam malo pojasni ako imaš vrimena tehmologiju uzgoja. Koje sjeme siješ, s čim, kada. Kako i kada provodiš zaštitu. Rokovi sjedtve, sadnje berbe, prinosi... Onako u par rečenica. Još ako imaš koju sliku za staviti bilo bi super. idim da nas je malo forumaša koji to uzgajamo, pa bi nam moglo biti zanimljivo. Nešto ćemo i naučiti. :D

Jos kad bi rekao koga pitas....:madmana:
 
D

dalmatino

Guest
Evo samo da napišem da mi je luk počeo klijati iz zemlje. Samo da kažem da je posijan poslije 08. 10.

Ajde nam malo pojasni ako imaš vrimena tehmologiju uzgoja. Koje sjeme siješ, s čim, kada. Kako i kada provodiš zaštitu. Rokovi sjedtve, sadnje berbe, prinosi... Onako u par rečenica. Još ako imaš koju sliku za staviti bilo bi super. idim da nas je malo forumaša koji to uzgajamo, pa bi nam moglo biti zanimljivo. Nešto ćemo i naučiti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh