• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Magarac

M

Master

Guest
Trebam nabaviti nekoliko magaraca- tovara!
Za prijenos tereta u Dalmatinskoj zagori

Ima tko kakva iskustva, cijene i slično

Fala unaprijed
 
R

ROKI

Guest
Čuj mogli bi ti i kojeg tvrdoglavog magarca sa foruma poslat. :lol:
 
S

sapat

Guest
Master kaže:
Trebam nabaviti nekoliko magaraca- tovara!
Za prijenos tereta u Dalmatinskoj zagori

Ima tko kakva iskustva, cijene i slično

Fala unaprijed
Pokušaj potražiti na obližnjim stočarskim sajmovima, bude ih nekada u ponudi..

ROKI kaže:
Čuj mogli bi ti i kojeg tvrdoglavog magarca sa foruma poslat. :lol:


a jesi zločest :D :lol:
 
M

Master

Guest
možda zvuči čudno ali za branje aromatičnog bilja u vrletima velebita, dinare i dalmatinske zagore pomaže samo magare

tak ako netko zna nekoga koji se bavi uzgojem magaraca, bih bi zahvalan
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
MAGARAC
Mene je uglavnom patilo šta to magarci idu sa ovcama kod nas pa evo.
Raspitivao sam se malo za te magarce i uglavnom sam dobio odgovore na pitanja koja sam tražio a bome i svakakvih magaraca se nagledao tamo u Baranji. Ha, ha… (na terenu 2007., op.a.)
Pa evo što tamošnji čobani kažu. Magarac ima tj. imao je dvojaku funkciju. Prva funkcija koju ima i danas je da je predvodnik stada tj. ovce ga prate. Za razliku od, kako ga ja nazivam, engleskog tipa ovčarenja gdje ovce prate čobana ( magarca ). Ha, ha… Danas neki nameću takav način ovčarenja kao moderno europsko. Glupost. Nabijem ih. Imamo mi svoj način – PANONSKI. Magarac ide prvi tj. on je u prvom redu ovaca. Nije baš da je on prvi a sve ovce iza njega. Čoban je na začelju ( sa tranzistorom u ruci) a psi su sa strana i bez puno naredbi dirigiraju stadom. Znači vračaju ovcu koja se odvaja, sabijaju stado ( čak do mjere da ovce hodaju jednom prometnom trakom a drugom nesmetano prometuju vozila )… To je tako u transportu do pašnjaka. Mislim kroz selo i to.
Druga funkcija magarca, koja se danas izgubila, je ta da je on ustvari tegleća marva. Znaci on je nosio sve stvari koje je čoban nosio sa sobom. Nosio je čak i netom ojanjene janjce koji nisu mogli pratit tempo stada. Ovo sve ide u kontekstu velikih godišnjih seoba stada. Znači ne ovih do selskoga pašnjaka. Čobani iz Bolmana u Baranji kažu da su išli sa ovcama sve do Đakova.
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Imaš Farma Magaraca prije ulaska u Zadar ako ideš iz smjera Ražanac-Zadar, pa evo, kontaktiraj pa ćeš vidjeti.
 

IKO

Član
Tu od
20 Stu 2007
Poruka
52
U mom selu bilo je preko 300 magaradi. Kako su traktori preuzimali posa od konja postepeno su preuzeli o od magaradi.
Tamo gdje se moglo doći samo sa magarcem probijali su se putevi i danas gdje nemože doći traktor to se i ne radi. Magarad je skoro istrijebljena. U čitavom selu ima ih samo dva i oni služe samo kao atrakcija. Pokazuje ih se djeci da vide što je magarac. Gradska djeca danas znaju samo što je to pas a što mačka, ostalo sve brkaju.
Magarca za prodati ili za kupiti više nema.
 
B

Buco

Guest
Kod nas postoje, u načelu tri soja magaraca i to:

Istarski magarac

Primorsko-dinarski magarac

Sjeverno-jadranski magarac

Ovaj što se pojavljuje u Slavoniji, a u posljednje vrijeme skoro pa nikako, neznam kojem soju pripada
 
B

brundalo

Guest
Nije da tovar prati ovce samo tamo. U moje punice ih je i cuva. kako je njaka kad bi utekle.
Imas za nabavit tovara di oces, Istra, Zadar.... imas i sajam u Benkovcu svakog 10 og u misecu ako se ne varam
 
E

E.T.

Guest
Nikad mi nije bilo jasno kako uspijevaju držati magarce s ovcama! Moj bi ih jedino htio ....... ono. :!: :shock: Ludo magare. :scratch
 
W

Wilma L.

Guest
:scratch ,

eto ti ga sada...

..a da se udružimo i skupimo novce,kupimo i probamo taj sir..???

:lol: :lol: :lol:
 

ARBA

Član
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
43
Pozdrav svima. Ponosno mogu izjavit da smo žena i ja ovog ljeta od kobasica i sličnih delikatesa spasili jednog starijeg magarca... dugo nam je trebalo da steknemo povjerenje... sad se ponosno zovemo "Tonči" :icon_blackeye:
 

ivankrk

Novi član
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
26
Ima je i moj dida u dalmaciji tovara....svake godine kad je bila utrka magaraca u selu išli bi s njim na trku,svake godine je pobjeđiva.... bio je isti ka i ovaj na slici gore....:D:
 

ARBA

Član
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
43
Ima je i moj dida u dalmaciji tovara....svake godine kad je bila utrka magaraca u selu išli bi s njim na trku,svake godine je pobjeđiva.... bio je isti ka i ovaj na slici gore....:D:
Pozdrav. neznam kakva je situacija na Krku, ali nažalost Rab broji trenutno 9 magaraca. A sad imam pitanje za vlasnike magaraca dali vam veterinar svaku godinu mora (Obavezan Je) po nekom njihovom zakonu magarcu vaditi krv i slat na analizu (neznam na što) i naravno to u konačnici i naplatit 200-tinjak kn??
 

tonka

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
148
koliko je magarac zahtjevna zivotinja??

Planiram nabaviti 2 koze i/ili 2 magarice ili magarca za dvoriste kako bi kosili travu.
jel ih bolje nabaviti da budu par??

Molim par odgovora od onih koji ih imaju ili su ih imali.

Hvala!
 

Najnoviji postovi

Na vrh