• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

mala pomoc oko pluga

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
uzeo sam ovaj prikljucak sto pravi rede za kompir i oko njega mi treba takodje pomoc u koju rupu ide on da se prikaci i kako se radi sa njim jeli ide jedan tocak u redu koju smo prije uradili ili ide do rede danas sam pokusao i neide mi od ruke nikako
dsc01400c.jpg

dsc01401y.jpg



ako moze mali savjet oko ovoga


hvala unapred
staviš u zadnju rupu lijevo. napraviš red, okreneš se i lijevim kotačem ideš po tom napravitom redu tj. jarku, završiš taj red, okreneš se i opet lijevi kotač po istom redu po kome si došao. tj. desni kotač mora uvijek ići po ravnome a lijevi po jarku...može i obrnuto ako staviš plug skroz na desnu rupu..može i drugačije ali onda bi za svaki red morao premještati plug.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ove rupe na zadnjoj slici su ti za stelanje kolko cm zemlje uzima-okrece sad ti je postavljeno da uzima vise,pomakni ga za 2 rupe desno i manje bu uzimal i freza bu lakse vukla,i daj si digni predpluznjake na sredinu dubine.
Kad je desni kotac u brazdi plug mora biti ravno znaci zakrenut u ljevo,ovisi o dubini brazde ak je dublja onda vise zakrenes ljevo,znaci uvijek plug ravno na podlogu neovisno o frezi,i to je to.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
uzeo sam ovaj prikljucak sto pravi rede za kompir i oko njega mi treba takodje pomoc u koju rupu ide on da se prikaci i kako se radi sa njim jeli ide jedan tocak u redu koju smo prije uradili ili ide do rede danas sam pokusao i neide mi od ruke nikako
dsc01400c.jpg

dsc01401y.jpg



ako moze mali savjet oko ovoga


hvala unapred

Stavi ga u srednju rupu,red krumpira ide ispod freze po sredini i izaras svaki drugi red,pa kad pokupis krumpire poravnas zemlju onda izaras preostale redove,ja imam taj plug i moras dosta stiskat rucke na frezi prema dole da bi izoral sve pootovo akoje tvrda zemlja.
Ona poluga iza pluga izmedu peraja mora biti u ravnini sa spicom pluga malo gore,znaci kad na ravnmnj podlozi spustis plug spica mora biti malo prema dole da lakse ide u zemlju a poluga iza spice 2cm iznad zemlje ne vise,onda ti plug ide u zemlju a nejde pre jako a i sam gatmalo cuknes van ak ide pre duboko.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
alene zahvat pluga [sirinu koju ore] stelujes napred na kacanju za mkt. ako pomeras plug udesno spram mkt oraces manju sirinu brazde i tako bi trebalo. onako kako ti je na slici ti imas preveliki zahvat pluga i to je tesko za mkt da povuce jedino u bas laganim i mekanim zemljistima. one dve rucice gore i dole sa kuglom su stelovanje vertikalnog ugla za jedan i drugi plug zasebno.na jednoj kad ores nastelujes vertikalnost tog pluznog tela a na drugoj kad okrenes plug za drugo pluzno telo. znaci rucica [ vint ] je za priblizavanje i udaljavanje predpluznjaka [ noza ] od pluznog tela. to mi nije bilo jasno. to bi trebalo biti malo udaljeno bar 5cm ispred pluga. imala je mera za to kako se izracunava udaljenost . nek ti bude 3-5 cm ispred pluga pa u samom oranju vidi kako ti najvise odgovara zbog zemljista. na onom srafu podigni malo oba predpluznjaka da su malo vislji od spica ranika bar za 5cm. e sad sam video jos jedno stelovanje. iza ranika [ lemesa] na gredi koja klizi po dnu brazde imas po jednu maticu koja pomera onaj polukruzni klizac zemljista. ima proseceni deo po kojem se steluje. sad su ti na skroz jednoj strani. tu se steluje da ti je vrh ranika vislji ili nizi od zadnjeg dela ranika. to ti je glavno stelovanje za zabadanje [ ugao] ranika koliko ce vuci u zemlju ili ce ici vodoravno ranik zemljistem . na prikljucku napred na onoj bolcni stavi plug na srednju ili desno rupu i smanji zahvat otprilike na 10-15cm da ti ore , nikako sire. onda na one dve rucice sa kuglom nasteluj kad zaores na koju hoces dubinu da ti u oranju plug bude vertikalan .kasnije kad okrenes drugu stranu pluga na drugoj rucici nasteluj vertikalnost drugog pluga. onda vidi da li u oranju plug vuce sam ka dole [ukopava se ] ili nece u zemlju .to stelujes na te dve matice na gredi koja ide po razorici. to ti je glavno za zabadanje ranika i ugao pod kojim ide u zemljiste. na kraju vintom podesi vucni otpor gde ti najlakse vuce
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Vica slazem se stobom,al ovo za kopcanje sam mu ja napisal jucer pogle gore 2posta prije,a ono za stelanje na klizecoj dasci mislim da u tvrdoj zemlji nebu puno dobil nego u pjesku i mekanoj zemlji,ustvari nisam siguran 100%.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
]uffff kad nemogu strelicom da objasnim detalj na slici . a najgore sto nam se i reci razlikuju pa neznam kako ce shvatiti. ovaj plug ima bas idealno stelovanje svega i svacega. obrtni vint sam sad video na jednoj slici tacno sluzi za ugao ranika [ lemesa ] i daske.onda ovi klizaci ce verovatno sluziti kao ispomoc za dubinu oranja. ovo kad se pravilno usteluje ce biti milina raditi sa njim
dsc01404.JPG
znaci na vintu usteluj da ti spic ranika bude 2-3 cm vislji od zadnjeg dela ranika kad je mkt na ravnoj podlozi . vint pokrece ove dve poluge koje menjaju ugao oba pluzna tela istovremeno i time steluje uranjanje vrha raonika na ide vodoravno u oranju. nesme se previse zabijati spicem ,to jedino u teskim zbijenim zemljistima malo se koriguje jer su specificni uslovi oranja tada. to na vintu ti je glavno najbitnije stelovanje i na one dve rucke sa kuglama. da ti plug u oranju bude ulevo ili tokom oranja vertikalan pod 90 stepeni u odnosu na zemljiste. nozeve podigni bar za 3-5 cm da budu vislji u odnosu na spic raonika da neidu do dna brazde dok ores . zahvat pluga odredis na prikljucku na mkt na onim rupama i nebih preporucio preko 15cm zahvata nikako. lakse i brze ce orati i manje muke sa mkt i rukovaoca. eto najprostije sto mogu objasniti. kad imam problem sa sporim netom pa mi neotvori sve slike pa svaki put vidim detalj .na ovoj slici se sad vide svi detalji tako da se izvinjavam na nekom pogresnom odgovoru ako sam objasnio .
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
]uffff kad nemogu strelicom da objasnim detalj na slici . a najgore sto nam se i reci razlikuju pa neznam kako ce shvatiti. ovaj plug ima bas idealno stelovanje svega i svacega. obrtni vint sam sad video na jednoj slici tacno sluzi za ugao ranika [ lemesa ] i daske.onda ovi klizaci ce verovatno sluziti kao ispomoc za dubinu oranja. ovo kad se pravilno usteluje ce biti milina raditi sa njim
dsc01404.JPG
znaci na vintu usteluj da ti spic ranika bude 2-3 cm vislji od zadnjeg dela ranika kad je mkt na ravnoj podlozi . vint pokrece ove dve poluge koje menjaju ugao oba pluzna tela istovremeno i time steluje uranjanje vrha raonika na ide vodoravno u oranju. nesme se previse zabijati spicem ,to jedino u teskim zbijenim zemljistima malo se koriguje jer su specificni uslovi oranja tada. to na vintu ti je glavno najbitnije stelovanje i na one dve rucke sa kuglama. da ti plug u oranju bude ulevo ili tokom oranja vertikalan pod 90 stepeni u odnosu na zemljiste. nozeve podigni bar za 3-5 cm da budu vislji u odnosu na spic raonika da neidu do dna brazde dok ores . zahvat pluga odredis na prikljucku na mkt na onim rupama i nebih preporucio preko 15cm zahvata nikako. lakse i brze ce orati i manje muke sa mkt i rukovaoca. eto najprostije sto mogu objasniti. kad imam problem sa sporim netom pa mi neotvori sve slike pa svaki put vidim detalj .na ovoj slici se sad vide svi detalji tako da se izvinjavam na nekom pogresnom odgovoru ako sam objasnio .
Dobro si objasnili mislis na onaj komad za stelanje na kraju klizne daske on ide na jednom sarafu:icon_pall: gore dole i tu si moze olaksat kod oranja dubinu.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
upravo sam na to mislio. taj deo izigrava [ tocak za dubinu] .neka logika me tera na to. ranik je sad na slici jako malo vislji od tog klizaca. ako se na srafu pomeri na drugu stranu klizac ce biti vislji ilakse ce izlaziti ranik iz zemlje. to je moje misljenje ali jedino treba probati pa videti sta se dobija time, ali mislim da je za pomoc za dubinu
 

alen1982

Član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
45
svaka cast

momci na ovako ljepom objasnjenju dosta sam stvari probao i sada ide mnogo lakse nego prije
ali mi se desio drugi problem lamela mi stradala uzmem novu i odtjeram majstoru da napravi i sav sretan vratim se kuci i nakon dan osjetim smrad lamele i sada nece da vuce nikako koji mu je saad vrag jeli se moze desiti da je stradala za dan nova lamela
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
momci na ovako ljepom objasnjenju dosta sam stvari probao i sada ide mnogo lakse nego prije
ali mi se desio drugi problem lamela mi stradala uzmem novu i odtjeram majstoru da napravi i sav sretan vratim se kuci i nakon dan osjetim smrad lamele i sada nece da vuce nikako koji mu je saad vrag jeli se moze desiti da je stradala za dan nova lamela

Nemoguce da je za jedan dan otisla!
Nekaj tu jos ne valja,ili je majstor nekaj sfusal kad ju je montiral ili ti kocnice cjelo vrijeme koce ili je nekaj u getribi sjebano pa ga koci pa je lamela jako opterecena.
Daj opisi kaj si radil kad je dosla s popravka?
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,568
[
i jos nesto posto ja imam onaj prikljucak
dsc01399c.jpg

jeli ovako dobro sto stoju u ovoj rupi za ioranje ili treba u neku drugu postaviti
hm,ako češ koristiti oba pluga onda ne,mora ti biti u sredini...bude ti vuklo mtk u stranu,osjetit ćeš na rukama...
ja znam kad orem zakačiti plug u sredinu,a desni kotač raširim za širinu brazde,ne koristim obje strane pluga...
 

alen1982

Član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
45
nista

nista nisam radio dosao kuci ima neka uzbrdica probao da orem tri rede od nekih 5 m i nista vise zvao majstora da se cuje lamela ito je to nista vise
 

Najnoviji postovi

Na vrh