• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mali samonosivi traktorski atomizer-prenamjena

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
336
Molio bih pomoć u svezi ideje da se izvrši prenamjena atomizera u "puhalicu" za bolju oplodnju masline.Pošto u mojoj okolini tih priključaka ima vrlo malo molio bih odgovore na pitanja:
1)Kakav pogon ima ventilator atomizera ?Direktno preko kardana ili ?
2)Kolika je snaga puhanja tog ventilatora ?-ima li opcija viša brzina veća snaga puhanja?

Slika je ilustrativna -skinuta sa interneta Traktorski atomizer.jpg
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
1. da , kardan
2. ako nosi škropivo u krošnje znači da može i puhati
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
336
Hvala,lipa.
Možeš li mi reći jer na snimkama rada atomizera ne mogu razaznati "kuda vjetar puše"?
Kapljice lete u obe strane jer su tamo "dizne".
Ima li kakvo puhanje ravno unazad? pa da sa nekakvim usmjerivačem to usmjerim bočno i prema gore?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
336
Hvala lipa,sada mi je sve jasno kako to radi!
Na meni je da odlučim da li da nabavim neki "neispravni" atomizer i napravim puhalicu za bolju oplodnju masline.
Što misliš da li bi se mogao naći neki "neispravni"-ne treba mi ni pumpa ni rezervoar?
Ima li toga na otpadima ili po livadama?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
336
Čini mi se previše posla za početi ispočetka. Elektrika mi je struka tako da bi morao drugoga "gnjaviti". Radije ću probati naći nešto neispravno pa preraditi. Ostaj mi zdravo i veselo.-
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,346
Zar ne bi puhalnik za sijeno koji ima pogon preko kardana bio idealan za to? Na izlaz gore samo se stavi usmjerivač i evo gotove a jeftine stvari.
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
336
Molio bih sliku tog puhalnika za sijeno.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,346
Ovak nešto ali ga naći da ima priključak za traktor ili ga preraditi. Mi smo susjedu preuređivali na elektromotor takvog, mogu ga pitati da li su priključci gore ili smo ih odrezali, ne sjećam se više. ShieldSquare Captcha
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,346
Puše i ovaj ali ovisi kako se složi usmjerivač, to je jeftino i lako se napravi. Al ok, moj prijedlog a dalje nije na meni.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
pOstavio si oglas,pogon "ventilatora" je vezan uz pogon pumpe..znači pumpa mora biti gore s ispravnim ležajevima..ili treba dorada oko pogonske osovine
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
336
Kupljen mali vučeni atomizer Krobath type WS 200 te bih molio iskusnije rukovatelje sa atomizerima da mi odgovore da li im se dogodilo da greškom pokrenu atomizer u većoj brzini od najmanje .
Pitam zbog toga jer sam pokrenuo temu da bih atomizer iskoristio kao puhalicu.
Moj traktor ima tri brzine vrtnje kardana i ja sam istoga probavao u radu sa najmanjom brzinom i ne znam bi li mi bilo dovoljno "umjetnog vjetra" .
Što bi bilo da atomizer radi u većoj brzini od najmanje-računam da bi "vjetar" bio jači ili možda griješim?
Zanima me kod tog bržeg rada bi li bilo kakve popratne štete ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,712
Pumpe su predviđene da se vrte pri 540 o/min kardana, pa i ventilatori shodno tome.
Smiješ odabrati na traktoru brzinu koju želiš, pa ćeš možda moći vrtjeti pri manjem gasu.
Samo, nemoj bitno prekoračiti brzinu od 540 o/min kardana, jer sile rastu s kvadratom brzine, da se ventilator ne razleti.
Ak se ne varam, snaga (ventilatora, centrifugalne pumpe) raste s kvadratom brzine, protok s trećom potencijom.
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
336
ZJ hvala, sumnjao jesam -ali bolje pitati nego se učiti na svojim greškama. Druga opcija poboljšanja "vjetra" je u priremi.Pr obat ću ovako usmjeriti u jednu stranu(karton je za odokativnu mjeru-biti će lim. 1694451425941.jpg
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
336
Da ne otvaram novu temu molio bih pomoć oko" dizni " za ovaj atomizer Krombath WS 200.
Pošto prskam masline zaključio sam da mi donja dizna nije baš ni potrebna pa bih je skinuo i priključak "Zabrikao" ili netko ima drugo rješenje?
Isto tako me zanima da li su obje dizne u funkciji ili je "crna dizna" nešto drugo?
Gdje bih mogao nabaviti rezervne dizne - ako mi budu potrebne?
 

Prilozi

  • DSCN8902.JPG
    DSCN8902.JPG
    28.2 KB · Pregleda: 8
  • DSCN8904.JPG
    DSCN8904.JPG
    23.2 KB · Pregleda: 8

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
336
Pošto nema komentara oko ovih dizni iste sam skinuo i vidim da je "made in Italy"?
Ima li netko na kakvom sličnom atomizeru-prskalici ovakve dizne ,jer mi nije jasno da protok tekućine ide iz prve dizne sa "membranom" tek onda u drugu-nacrtano crnim crtama.
Zna li netko zašto je to tako. Ima li kakva "uputa za održavanje dizni" ili nešto takvo????
 

Prilozi

  • DSCN8906b.jpg
    DSCN8906b.jpg
    29.9 KB · Pregleda: 10
Na vrh