• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Massey Ferguson 3060

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,170
Zemo, pa slobodno ti postavi slike, nebumo se bunili :icon_thumright:
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Turbo motori osim turbine imaju i drugacije podmazivanje motora, odnosno hladjenje klipova prskanjem ulja od dolje , vecu pumpu za ulje , hladjenje glave motora ,drugacije brizgaljke itd. Koliko ti je tlak zraka na usisu i koliko ce skratiti vijek motoru?
 

zagorac85

Član
Tu od
12 Ruj 2010
Poruka
132
Turbina je od golfa 2.Puni Max 0.5 bara.
Poštovani gosp. grabik.
Ovako na MF u 3060 je Perkins motor oznake A4248(4200 kubika)s 80 ks.
A na MF 3065(85 ks),3070(90ks intercooler),3075(95 ks intercooler) je Perkins T4236(3800 kubika) turbo ili A4236 na 3050 s 70ks.Razlika osim u kubikaži je da turbo motori imaju hladnjak ulja ispod filtera ulja i brizgaljke za hlađenje klipova s donje strane,vjerovatno i drugačiji oblik čela klipova i drugačiju pumpu goriva.Nema veće pumpe ulja ni hlađenja glave.Napomenuo sam tlak ne prelazi 0.5 bara.Sve je još u stanju ispitivanja i testiranja.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Postovani zagorac95 , nemam pojma koji je koji motor na MF, a i ne zanima me previse jer ne planiram kupovinu, ali znam da 3080 (97ks). Takodje znam razliku u velicini turba na traktorskom motoru od recimo 90-100kW i ove na automobilima , a i 6 cil traktorski motori imaju 2 ulazna kanala za ispusne plinove na turbinu(ove sto sam ja imao prilike da vidim, ima to i svoj naziv).

Znam slucaj prepravke mtz na turbo i to nije previse dugo radilo, odnosno nije toliko dugo radilo koliko bi radilo bez turba.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,707
Ak se ne dira pumpa, i samo s turbinom se dobije bolje izgaranje i koji ks više na ime toga (i manje crnog dima).
Važnije je da se dobije malo bolja momentna krivulja.
Sve je to bez skraćivanja vijeka motora, jer se nije dodavalo gorivo, pa nema ni većeg grijanja.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Postovani ZJ , turbo mora biti takav da pravi sto manji otpor odnosno da ne gusi motor , plus sto je dodao tanku cijev za grijanje nekoliko puta duzu od njegovog auspuha pa koliko je dobio na turbu i to je pitanje jer taj turbo ima jaki mali protok u oba smijera , jos vise je izgubio na otporu izlazenja izduvnih gasova , 0 bodova na ucinku.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Mislim da je kolega grabik u pravu. Pretpostavka da je kod nastanka istog motora netko reguliral usis/ispuh . Isti efekt bi se trebal desiti sa širim ventilima( trebalo bi ući više zraka npr Zetor) no u praksi sve ostaje isto makar su pojačani ventili puno veči od standardnih.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Nema nikakve logike motoru stavit prisilno upuhivanje zraka i povečat količinu zraka koja ulazi u motor jer ako se ne poveča i količina goriva nema vece snage samo siromašnija smjesa koja je opasna za motor.

Traktor pod opterečenjem dimi jer ima obično za sigurnost dodano viška goriva.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Mislim da je kolega grabik u pravu. Pretpostavka da je kod nastanka istog motora netko reguliral usis/ispuh . Isti efekt bi se trebal desiti sa širim ventilima( trebalo bi ući više zraka npr Zetor) no u praksi sve ostaje isto makar su pojačani ventili puno veči od standardnih.

Atmosferski motor nema kud povuč više zraka kad je komora definirana svojom veličinom, dok turbo motor prisilno upuše vecu količinu zraka i sad ako joj ne dodaš i više goriva motor radi sa siromašnom smjesom a to ni jedan motor ne voli.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,707
Ajmo redom:
- Turbina od G2 je predviđena za 1,6 litarski motor. Motor se vrti ~4500 okretaja za punu snagu.
- Taj Perkins je 4,2 litre i vrti se 2200 okretaja

Ako računamo (teoretsku) količinu usisanog zraka:
- G2: 1,6/4/2=2 dcl/taktu.
- Perkins: 4,2/4/2=5,25 dcl/taktu.
Omjer je 5,25/2=2,625 kaj izgleda grozno

No, postoji i faktor brzine vrtnje:
2200/4500=0,5

Ukupni omjer je, dakle 2,625x0,5=1,3

Dakle, turbina je "premala" za 30%. To govorimo o turbinskoj strani. Protok se nadoknadi brzinom vrtnje turbine i tu može i biti najveći problem (trajnosti turbine).
Bilo bi bolje da je turbina od nekog 2-litarskog dizela, jer nebi išla toliko u previsoke okretaje.
No, ova mala turbina bolje puni motor na nižim okretajima, te se bitno povećala elastičnost motora od lera do srednjih okretaja, gdje je to i najzanimljivije. Za pune okretaje mogel bi se dodati bypass, da premosti turbinsko kolo.

Kaj se tiče tanke cijevi auspuha: nebi se složil da ona bitno utječe na prigušenje snage.
Većina turbo motora ima i prigušni lonac, koji je sigurno manjeg protoka nego ova cijev.
Dapače, svojim prigušenjem ta "tanka" cijev sprečava "zaletavanje" turbine u okretaje, pri svakom dodavanju gasa (ponaša se kak lonac).

Na kompresorskoj strani čovjek veli da dobiva 0,5 bara. Dakle, turbina ipak fila motor, koliko god ona mala bila. Tih pol bara je ipak prilična količina zraka, čak i bez hlađenja istog.

Svi dizeli rade s mršavom smjesom, pa brže strujanje i dodavanje količine zraka samo bolje izmiješa smjesu, te motor i s istom količinom goriva može dati veću snagu jer:
- gorivo bolje izgori (manje vidljivog dima)
- dodanom količinom zraka povećava se kompresijski omjer motora

Dakle, Zagorec je ipak napravil dobru stvar (ipak su oni rođeni z malom maturom :D: ).
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
ZJ a kaj kad bi na krov kabine ugradil usisnik koji bi okretal u smijeru vjetra i kad puše vjetar puhal bi u usisnu granu po tome bi dobil neku konjsku snagu em jeftino em koristiš prirodnu energiju.!!
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Nek sad samo kolega Zagorec kaže dal se u praksi osjeća ikakva razlika,pogotovo pod teretom?
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Dizeli su večinom vec na najdonjoj granici siromašne smjese te im još siromašnija smjesa nece im nikako pomoc.

Kad se dodaje dizelu više zraka tipa prisilnog upuhivanja dodaje se i gorivo dok ne pojavi se dim...zatim se smanji gorivo do te mjere da se dim smanji ili nestane, zato "načipani" dizeli u večini slučajeva dime jer taj dim je tu zbog sigurnosti tj viška goriva (čitaj onog koji čipa je trta da se ne spali motor zbog presiromašne smjese pa je dodao za svaki slučaj zeru više goriva).

Po onome gore praktički bi mogao dodat vecu turbinu i imat perpetuum mobile.

UZmite u obzir da turbinu pokrecu ispušni plinovi kojih je OSJETNO više na motoru od traktora koji ima 2,5 puta veci radni obujam.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Postovani ZJ , po ovom tvom elaboratu ispada da turbo od golfa dvojke radi posao, cudi me kako to dosad nisu ovi u proizvodnji traktora shvatili pa da pocnu da stede a ne da nam deru kozu s ledja.

Samo da stavi jos i bosh pumpu sa golfa dvojke i spoji korekciju turba na nju i evo mu turbo masej:)

Molim te ZJ samo mi objasni tko vozi golf na 4500 okretaja i traktor na pol gasa u radu:)
 

zagorac85

Član
Tu od
12 Ruj 2010
Poruka
132
Do stavljanja turbine je došlo zbog toga jer je traktor bio lijen.
Naime uzbrdo ili u radu u prevelikim brzini traktor nije nikad dimio crno.Bilo mu je teško i prije bi ugasio motor nego zadimio crno.Pitao sam tu na forumu dal bi pomoglo malo otvoriti gorivo ali nitko nije odgovorio.
Slučajno mi je pod ruku došla turbina pa smo to složili.Auspuh je komplet fi 60mm.
Blow off ventil izbacuje na 0.5 bara pri 2400 okretaja.
Traktor radi s malčerom 225 širine na 1700 okretaja,prije 2200 i dvije brzine niži prijenos.
Uz brdo puna prikolica(3 kible kukuruza u klipu) prva brza radna ko od šale.Skoro pa ni ne treba spore brzine.
Eh da veći turbo bi možda previše punio.
Vrlo zanimljivi komentari ali i briga me kaj komentirate.Ja sam to napravio za sebe i za probu ako bude ok bude ostalo ako ne vrača se na staro.
SVE JE JOŠ U FAZI TESTIRANJA.NAPOMENA:TRAKTOR KOD MENE RADI DO 150 sati godišnje.
Ako budete pametovali zamolio bih moderatora da briše temu.
Ako ima tko kakav prijedlog ili je radio nešto slično zamolio bih da komentira a ne samo napisati to ti tak ne ide.
Hvala ZJ na dobrom opisu.Imaš kakav prijedlog?
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh